Tiroidna ili štitasta žlezda je žlezda u obliku leptira, smeštena u bazi vrata. Ova žlezda ispušta hormone koji su vrlo bitni za regulaciju metabolizma, rada srca, rast, održavanje temperature i za još mnogo funkcija u organizmu. Kada se pojave problemi sa tiroidnom žlezdom, zdravstveno stanje osobe može biti narušeno. Dve osnovne bolesti koje pogađaju tiroidnu žlezdu su hipotiroidizam i hipertiroidizam. U oba slučaja, simptomi mogu biti dobijanje ili gubitak težine, umor, depresija i osetljivost na hladnoću. Pošto hrana u velikoj meri utiče na sve procese u organizmu, kada dođe do bolesti, veoma je važno kakvu koristimo. U nastavku saznajte koje namirnice bi trebalo da izbegavate, ako imate problema sa tiroidnom žlezdom.
NE PROPUSTITE: Namirnice koje usporavaju starenje i koži vraćaju sjaj
1. Brza hrana
Štitasta žlezda koristi jod iz naše ishrane, da bi kreirala hormone T3 i T4. Brojni su razlozi za izbegavanje brze hrane, ali kada je tiroidna žlezda u pitanju, problem je jasan - brza hrana sadrži mnogo soli, ali vrlo malo joda. Prilikom pripreme domaćih obroka, koristimo jodiranu so i na taj način jod unosimo u organizam. Lanci prodavnica brze hrane nemaju obavezu da koriste jodiranu so, pa ne znamo šta unosimo u svoje telo. Naučna istraživanja pokazuju da se u obrocima brze hrane nalazi vrlo malo joda, u odnosu na ogromne količine natrijuma.
2. Procesuirana hrana
Isto kao brza hrana, procesuirana i unapred pripremljena hrana, sadrži mnogo natrijuma, ali malo joda. Mnogi od ovih proizvoda u jednoj porciji sadrže više od 20% dozvoljenog dnevnog unosa natrijuma. Obroci koji sadrže mnogo natrijuma, utiču na rad srca i na krvni pritisak. Zbog toga je uvek najbolje hranu pripremati u svom domu i ne koristiti unapred procesuirane namirnice.
3. Žitarice
Ukoliko bolujete od celijakije, vaše telo ne može da procesuira gluten iz žitarica kao što su pšenica i raž. Iz nepoznatog razloga, osobe koje boluju od celijakije, imaju povećan rizik i od oboljevanja štitaste žlezde. Ako već imate dijagnozu celijakije, izbegavanje glutena će doneti dvostruki boljitak: nećete imati problema s probavom, a smanjujete rizik od problema sa tiroidnom žlezdom.
4. Soja
Soja je u proteklim godinama slavljena kao odlična zamena za meso. Ipak, skorašnja istraživanja pokazuju da soja može imati negativne efekte na funkcionisanje tiroidne žlezde. Soja utiče na sposobnost žlezde da apsorbuje jod, pa ako već ne unosite dovoljno joda putem obroka, povećan je rizik od nastanka hipotiroidizma. Većina naučnika se slaže da soja ne predstavlja problem ako je umereno konzumirate i ako već ne patite od nedostatka joda u organizmu.
5. Brokoli, kupus, karfiol i kelj
Ovo povrće je vrlo zdravo - bogato je vlaknima, važnim vitaminima i mineralima. Brokoli, karfiol, kupus i kelj sadrže sulfate pod imenom glukozinolati, koji pomažu u borbi protiv raka. Ipak, ako imate manjak joda, trebalo bi da izbegavate ovo povrće. Varenje ovih namirnica dovodi do blokiranja procesuiranja joda u tiroidnoj žlezdi. Umeren unos ovog povrća je dozvoljen, posebno ako je prethodno kuvano na visokim temperaturama.
NE PROPUSTITE: Magična svojstva spiruline - nutrijenti, antioksidanski i mogući rizik
Kada se organizam bori sa bolešću, veoma je važna dijeta. Telo dobija energiju i sve nutrijente upravo iz namirnica koje izaberemo i pripremamo. Međutim, ukoliko primećujete simptome poremećaja tiroidne žlezde (gubitak ili dobijanje kilograma, depresija, osetljivost na hladnoću, umor), prvo se obratite lekaru. Na osnovu nalaza, ekspert će ustanoviti o kakvom poremećaju je reč i koji su naredni koraci, kako bi se stanje dovelo pod kontrolu.
NAJPOPULARNIJI Komentari