Ako ste nekada popričali sa svojim lekarom o cirkulaciji i stvaranju ugrušaka, sigurno vas je uputio i koliko ozbiljno stanje može da postane. Naime, ugrušci formirani u nogama, mogu da dovedu do tromboze. Ugrušci se ponašaju kao čepovi, koji ne dozvoljavaju krvi da pravilno cirkuliše. Krvni ugrušci se mogu i odvojiti, te tako putuju krvotokom, a stižu i do vrlo važnih vena u plućima i srcu, pa mogu biti i smrtonosni. Na svu sreću, ukoliko se uoči na vreme, tromboza se može držati pod kontrolom. Ipak, bolje je sprečiti nego lečiti. Postoje određene namirnice koje imaju značajan efekat u prevenciji stvaranja krvnih ugrušaka. Kako da svoju ishranu iskoristite za prevenciju pojave ugrušaka, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Prirodne tehnike koje zaista imaju efekta u otklanjanju bolova
Određene bolesti, poput raka, bolesti srca i inflamatorne bolesti creva, povećavaju rizik od stvaranja ugrušaka. Ipak, na pojavu krvnih ugrušaka niko nije imun, pa bi i prevenciji trebalo posvetiti pažnju.
Svakodnevno unosite dovoljno tečnosti u svoj organizam. Dehidriranje je ključni faktor za pojavu krvnih ugrušaka. Ukoliko nema dovoljno tečnosti u organizmu, krv se zgušnjava, te tako izazivate pojavu krvnih uguršaka. Ako niste sigurni da li unosite dovoljnu količinu vode, jednostavan pokazatelj je boja urina. Ukoliko je boja urina tamna, gotovo narandžasta, uočili ste prvi simptom dehidriranja.
Jedan od najjednostavnijih, a vrlo ukusnih načina da smanjite rizik od pojave ugruška, jeste da u ishranu uvedete beli luk. Još u starom Egiptu, beli luk su koristili kao efektan lek i antibiotik. Pored belog luka, brojni začini takođe utiču na gustinu krvi, poput timijana, nane, paprike i đumbira. Ipak, oprezno sa začinima, posebno ako imate problema sa želucem i probavom!
Kada god možete, koristite devičansko maslinovo ulje. Maslinovo ulje povoljno utiče na kompletan kardiovaskularni sistem. Istraživanja pokazuju da fenoli koji se nalaze u maslinovom ulju, imaju ulogu u prevenciji stvaranja ugrušaka.
Žitarice punog zrna i koštunjavo voće su bogati vitaminom E. Vitamin E je prirodni rezređivač krvi. Lekari preporučuju umerenu konzumaciju koštunjavog voća i osobama koje već boluju od tromboze. Preporučuje se konzumiranje oraha, badema i lešnika. Nemojte preterivati u gozbi orašastim plodovima, budući da možete stvoriti probleme s probavom.
Preporučuje se i umereno konzumiranje vina. Ako izbegavate alkohol, možete koristiti i sok od grožđa. Crveno vino ima poseban efekat na prevenciju stvaranja krvnih ugrušaka, zbog bogatstva flavonoida. Alkohol takođe ima uticaj na razređivanje krvi, ali ovde moramo da savetujemo oprez! Čaša vina uz večeru je sasvim dovoljna količina alkohola za ceo dan.
NE PROPUSTITE: Kako da znate da li konzumirate previše koštunjavog voća
Još jedan savet - ograničite unos trans masti. Zasićene i trans masti imaju suprotan efekat, pa bi ih trebalo izbegavati, posebno ukoliko ste genetski skloni pojavi krvnih ugrušaka. Zasićene masti mogu da dovedu do pojačanih upala, što utiče na samu cirkulaciju. Obratite pažnju na konzumaciju mesa, punomasnog mleka i mlečnih proizvoda, kao i grickalica i slatkiša. Pre bilo kakve promene ishrane, konsultujte se sa lekarom i zatražite dodatne savete.
NAJPOPULARNIJI Komentari