Gulaš u hiljadu varijanti
Mađarski gulaš, srpski gulaš, srneći, juneći, svinjski, jagnjeći, teleći, ćureći, gulaš od plodova mora, gulaš od pasulja, lovački gulaš, pastirski/čobanski gulaš, kari gulaš od piletine i bundeve, sekelji gulaš, gulaš sa pivom... gusarski gulaš, gulaš od turul ptice...
Gulaš je dakle jedno od najpoznatijih i najčešće pripremanih jela, sa nekoliko desetina, ili čak stotina varijanti i podvarijanti.
Toliki spektar naziva i varijacija u spremanju vas oslobađa odgovornosti da se striktno držite nekog od recepata koji pronađete na internetu, te vam istovremeno omogućava da i vi, uz one dobro poznate, smislite neki tajni gulaš-sastojak, što će vam omogućiti da tu verziju ovog jela nazovete po sebi i slavodobitno objavite svoj recept po lagumima interneta.
Uzgred, gusarski gulaš i gulaš od turul ptice su nazivi dve knjige, jedne za decu (Nil Gejmen, Kris Ridl) i druge malo ozbiljnije, za stariji uzrast, od Kšištof Varge.
Takođe, pošto je koncept spremanja gulaša uvek isti – izdinstani luk, meso i začini, uz dugo kuvanje i krčkanje, onda je jasno da gulaš može biti juneći, svinjski, ćureći, kao i od jelenovog deteta, tj. bambija – kako je to onomad rekao Gagi Jovanović u filmu “Profesionalac”! Kada bi se čovek pozabavio pretragom interneta, sigurno bi se tu našao i neki kamilji gulaš, ili gulaš od nosoroga, krokodila... važno je da je to neko meso, i da se to posle pojede. I tu ja ne budem lenj (mogu ja to sam), malo proguglam – i vidim da su se komšije iz Hrvatske (Omišalj, 2016) već pohvalile da su spremali krokodil-gulaš, pri čemu kažu da krokodiletina po konzistentnosti mesa podseća na morskog psa, a po ukusu na piletinu ili ćuretinu!
Kari gulaš, opet, nema veze sa Svetislavom Pešićem, a gulaš sa pivom podrazumeva i interno (ukuvano) i eksterno pivo (kad se gulaš skuva), dok je za gulaš od plodova mora (!?) zaslužan lično “šef” Gordon Remzi! On je to jelo nazvao i “hrvatski gulaš”, ali pre će to biti, i dalje, kategorija brodeta/brudeta.