Preddijabetes je stanje koje prethodi dijabetesu. U velikom broju slučajeva, nažalost, dijabetes se dijagnostikuje u trenucima kada je već kasno za bilo kakvu preventivu. Dijagnostikovan preddijabetes je ključni trenutak da promenite neke svoje navike i primenite novi plan ishrane. U nastavku ćemo vas uputiti u 7 simptoma preddijabetesa, koje ne smete da ignorišete!
NE PROPUSTITE: Simptomi različitih alergija, koje često tumačimo pogrešno
Preddijabetes je stanje u kome je šećer u krvi izrazito povišen, mada nedovoljno da bi se bez ikakve sumnje dijagnostikovao dijabetes. Skorija istraživanja pokazuju da dijabetes tip 2, može da skrati životni vek za celu dekadu. Dobre vesti su da je stanje predijabetesa reverzibilno. To znači da se prilagođenom dijetom i preduzimanjem mera opreza, život ipak može vratiti u normalu. Kako biste što pre započeli prevenciju, delimo sa vama prve simptome preddijabetesa:
1. Povišen krvni pritisak
Osobe sa visokim krvnim pritiskom su rizična grupa za nastanak preddijabetesa. Hipertenzija nepovoljno utiče na srčani mišić, jer ga primorava da jače pumpa krv kroz celo telo. Organizmu je, posledično, daleko teže da ukloni neželjene šećere iz krovtoka. Hipertenzija i preddijabetes udruženo povećavaju rizik od srčanog udara.
2. Zamagljen vid
I preddijabetes i dijabetes mogu nepovoljno da utiču na čulo vida. Nauka kaže da nagle promene nivoa šećera u krvi, izazivaju nakupljanje tečnosti u sočivu oka. Potom se javlja se otok i promena oblika očiju, što dalje onemogućava fokusiranje. Vodite računa da zamagljen vid može biti posledica i drugih bolesti i poremećaja.
3. Problemi s kožom
Ponekad se problemi unutar organizma, manifestuju i spolja. Simptom preddijabetesa je suva, hiperpigmentovana koža, koja se često peruta i svrbi. Ovu promenu izaziva povišena koncentracija insulina u krvi.
4. Giht
Giht je veoma bolan oblik artritisa, a istovremeno može biti i simptom preddijabetesa. Ova "kraljevska bolest" (kralj Henry VIII je bolovao) se uglavnom vezuje za neuravnoteženu ishranu. Osobe prekomerne težine su pod većim rizikom da obole, kako od gihta, tako i od preddijabetesa.
5. Povećan apetit
Šećer, odnosno glukoza, su gorivo za naš organizam. Međutim, neumeren unos šećera ometa insulin u razgradnji glukoze. Rezultat je mnogo nerazgrađenog šećera, koji nije pretvoren u "gorivo", a završava u našem krvotoku. Budući da telu nedostaje goriva, mozak šalje signal da nam je potrebno još hrane. Ako unesemo još slatkiša, stvaramo začarani krug. Predlog je da pojačan apetit pokušate da savladate povećanim unosom tečnosti.
6. Konstantan umor
Povećan nivo šećera u krvi izaziva izražen apetit, a na sličan način može izazvati i konstantan umor. Opet je reč o nedostatku "goriva", pa telo jednostavno nema snage da se pokrene. Izražen umor traži od nas da se odmaramo. Stalno mirovanje onemogućava telu da održava zdravu telesnu masu. Povećana telesna masa je dodatni rizični faktor za stanje preddijabetesa.
7. Povećana žeđ
Povećana žeđ, posebno nakon obroka, može biti znak preddijabetesa. Telo se nerazgrađenog šećera najčešće rešava kroz urin. Ako često mokrite, često izbacujete i tečnost iz organizma, pa telo stralno traži još. Imajte na umu da hidratacija može da bude prevencija dijabetesa. Međutim, ako primećujete da ste stalno žedni, bez obzira koliko vode unosite u organizam, možda je vreme da se obratite lekaru.
NE PROPUSTITE: Šta vam kosa može reći o vašem zdravlju
Preddijabetes je alarm da je vreme za promene. Ako primećujete kod sebe, ili svojih bližnjih, neke od navedenih simptoma - obratite se lekaru. Ipak, nema potrebe za panikom. Istraživanja pokazuju da oko 50% slučajeva preddijabetesa, preraste u puni dijabetes. Bitno je da na vreme preduzmete sve potrebne mere. Vodite računa o ishrani, izbegavajte unos velike količine šećera i pijte dosta tečnosti. Takođe, obratite pažnju da većina unete tečnosti bude voda, a ne zašećereni napici.
NAJPOPULARNIJI Komentari