Da li vam je poznat podatak da čak 80 % svetske populacije iskusi probleme sa bolovima u leđima, često i na dnevnoj bazi. Ovo je statistika na koju definitivno treba obratiti pažnju. Bolovi u leđima ne znače uvek ozbiljne zdravstvene probleme, ali u najmanju ruku predstavljaju neprijatnost, što opet ne znači da nisu početak ozbiljnijih zdravstvenih tegoba, od kojih je najčešća diskus hernija. Takođe, sve više mladih ljudi ima ovu dijagnozu, pretežno zbog neaktivnog stila života i višečasovnog sedenja za računarom. Ipak, tu su i ostale svakodnevne navike koje negativno utiču na kičmu.
Zato vam u nastavku pišemo detaljnije na tu temu - saznjate šta sve loše utiče na pravilno držanje i zdravlje kičme.
NE PROPUSTITE: 5 pouzdanih znakova da vam organizam prebrzo stari
Pravilno držanje je ne samo kompliment vašem stasu, već i način da očuvate zdravlje kičme. Baš zbog toga treba da obratite pažnju na sledeće situacije.
Konstantno pogrbljeni stav
Danas su bolovi u leđima najmanje uzrokovani povredama usled fizičkog rada. Mnogo češći uzrok jeste konstantan pogrbljen stav. To je najčešće u vezi sa prirodom posla i vrstom zanimanja - svi kancelarijski poslovi, arhitekte koji sate provode nad svojim nacrtima, ili npr. radnice u manikir salonima - svima im je zajednički pretežno pogrbljeni stav.
Iako možda još uvek ne osećate tegobe, važno je da na vreme postanete discilinovani, i da stalno opominjete sebe da morate da držite prava leđa. Drugi praktična savet jeste da na svakih sat vremena napravite pauzu od 5 minuta i da prošetate, kako biste barem na kratko rasteretili svoja leđa od sedećeg položaja.
Neudobna obuća
Ovo je faktor na koji definitivno možete da utičete, jer je obuća koju nosite stvar vašeg izbora. Loš kvalitet cipela, patika, loše centrirane pete, i obuća koja nema pravilan anatomski oblik, a u njoj provodimo više sati dnevno, direktno utiče na zdravlje naših leđa u negativnom smislu.
Uglavnom prouzrokuje bol u krstima, i utiče na deformaciju kičmenog stuba. U tom pogledu su najštetnije visoke štikle, kao i baletanke.
Velike torbe na jedno rame
Da li i vas prepoznaju po torbi koja je veća od vas? Znamo da vam je važno da u nju sve stane - od laptopa do šminke i svih preko potrebnih sitnica, ali to nikako nije dobra stvar za vašu kičmu. Može doći do asimetrije u položaju ramena, kao i do neprijatnosti u vidu bolova.
Zato su manje torbe, ili još bolje ranac preporučljiva opcija!
Uska garderoba
Iako vam to verovatno nikad ne bi bila asocijacija na bol u leđima, i preterano uska garedoroba je jedan od faktora koji se s razlogom našao na našoj listi. Ovde pre svega mislimo na uske farmerke, haljine i suknje. Kada smo u njima ceo dan, usporava se cirkulacija, što opet utiče na zdravlje kičme.
Naravno, ne treba ovaj tip garderobe u potpunosti izbaciti, ali ne treba ni da nam bude svakodnevna praksa.
Nepravilna pozicija spavanja
Nepravila pozicija spavanja je uglavnom u vezi sa tipom madraca i jastuka koji koristimo, a koji često ne omogućavaju našoj kičmi da bude prava.
Jastuk ne sme da bude suviše visok, jer će nepravilan položaj vrata, uticati i na izvijanje kičme. Položaj u kojem vaš kičmeni stub treba da se nalazi je dat na gornjoj fotografiji.
Nepravilno podižete teško
Bol u kičmi, ali i ozbiljnije povrede mogu biti posledica i na koji način podižemo teret. Uglavnom se nepravilno savijemo, pri čemu izlažemo leđa riziku.
Umesto toga treba sve vreme da držimo kičmu pravo, i da teret podižemo iz pozicije čučnja.
NE PROPUSTITE: 6 zdravstvenih simptoma koje ne treba da ignorišete
Uz malo truda, i primenu ovih saveta, sigurno ćete unaprediti svoje držanje.
Foto izvor: brightside.me
Naslovna foto: http://www.spineorthocenter.com
NAJPOPULARNIJI Komentari