U poslednje vreme sve više se ističu benefiti umerene konzumacije koštunjavog voća. Vrline badema, oraha, lešnika, kikirikija, povezuju se sa gubitkom kilograma, pa čak i sa antikancegorenim svojstvima. Činjenica je da koštunjavo voće sadrži esencijalne minerale, vitamine i nezasićene masti. Ipak, bogat ukus i svi benefiti koštunjavog voća, ponekad učine da se zanesemo. Unos prekomerne količine koštunjavog voća, može izazvati negativne posledice - kako kratkoročne, tako i dugoročne. U nastavku sa vama delimo znakove da konzumirate previše koštunjavog voća, koje verovatno zanemarujete.
NE PROPUSTITE: Kako da svakodnevno hidriranje pretvorite u ukusnu naviku
1. Dobijanje na težini
Brojna istraživanja pokazuju da uvođenje koštunjavog voća u svakodnevnu ishranu, može doprineti gubitku kilograma. Ipak, takav rezultat je jedino moguć uz kontrolisanu dijetu i režim treniranja. Koštunjavo voće je izuzetno kalorično i bogato mastima. Iako je većina masti nezasićena, i dalje utiču na visoku kalorijsku vrednost. Ukoliko konzumirate previše oraha, badema, kikirikija, indijskog oraha, lešnika i drugog koštunjavog voća, gotovo je sigurno da ćete dobiti dodatne kilograme, umesto da gubite postojeće. Ukoliko planirate da uvrstite koštunjavo voće u svoju dijetu, vodite računa da sve dodate kalorije, oduzmete iz nekog drugog obroka.
2. Visok krvni pritisak
Ova stavka umnogome zavisi od načina na koji konzumirate svoje omiljeno koštunjavo voće. Ukoliko volite sirov i nesoljen kikiriki ili badem, posledica će biti upravo suprotna - snižavanje krvnog pritiska. Kombinacija povećanog unosa soli i natrijuma, nepovoljno utiče na cirkulaciju i protok tečnosti u organizmu. Kada je ta ravnoteža narušena - povećava se krvni pritisak. Ukoliko vam je koštunjavo voće bez soli bezukusno, pokušajte da ga obogatite različitim začinima, sa niskim sadržajem natrijuma.
3. Problemi sa varenjem
Koštunjavo voće može nepovoljno da utiče na vašu probavu. Povećan unos masti, može da dovede do dijareje. Sličan efekat daju i vlakna, uz moguće nadimanje i gasove. Veliki deo populacije ima problem sa varenjem koštunjavog voća, jer im "teško pada na želudac", pa nakon konzumacije osećaju težinu i mučninu.
4. Poremećen balans omega-3 i omega-6 masnih kiselina
Omega-6 se nalazi u koštunjavom voću, kuhinjskom ulju i procesuiranoj hrani. Omega-3 se, pored koštunjavog voća, nalazi i u ribi. I omega-3 i omega-6 spadaju u esencijalne masne kiseline - što znači da ih naše telo ne produkuje samo, nego ih moramo unostiti putem ishrane. Našem telu je potrebno mnogo više omega-3 od omega-6 masne kiseline. Prekomerni unos omega-6 masne kiseline, dovodi do visokog krvnog pritiska i stvaranja krvnih ugrušaka. Dok omega-3 kiseline imaju protivupalno dejstvo, omega-6 povoljno utiču na razvoj upala. Današnji tempo života uglavnom znači da su esencijalne masne kiseline u disbalansu. Dodavanjem prevelike doze koštunjavog voća u ovu jednačinu, ravnoteža je dodatno narušena.
NE PROPUSTITE: Kako da što lakše sprovedete dijetu i izdržite do kraja
Činjenica s kojom se susrećemo u konzumaciji koštunjavog voća, jeste da su umerene količine zaista balgodarne, a ukus je fantastičan. Međutim, preterana konzumacija, može izazvati potpuno suprotan efekat. Stručnjaci preporučuju maksimum 30 g koštunjavog voća po porciji. Za idealnu užinu, iskombinujte koštunjavo voće sa drugim voćem ili povrćem, i tako ćete se osećati siti, a nećete prekoračiti preporučenu dnevnu dozu unosa koštunjavog voća.
NAJPOPULARNIJI Komentari