Već je bilo reči o različitim tipovima pilinga, kao i o različitim prirodnim sastojcima, koji se mogu koristiti u tu svrhu. Ipak, nedavno lansiranje proizvoda Kylie Jenner, ponovo svu pažnju usmerava na zanimljive proizvode koji se mogu koristiti u nezi kože tela. Skeptici, s druge strane, ističu da je orahova ljuska, koja se nalazi u novom pilingu Kylie Skin brenda, gruba za kožu i izaziva oštećenja. U nastavku saznajte sve bitne informacije o pilingu od orahove ljuske.
NE PROPUSTITE: Ravna stopala: simptomi, dijagnoza i efikasan tretman
Priča je uzburkala javnost, pošto se u poslednje vreme sve više ističu mane mehaničkog pilinga. Piling od oraha nije nešto potpuno novo na tržištu, ali je iznova pokrenuo neslavnu temu.
Kada god su stavovi podeljeni, savet tražimo od stručnjaka. Dermatolozi navode primere mehaničkih pilinga koji u sebi sadrže fini prah od orahove ljuske. Ovakvi proizvodi ne bi trebalo da izazivaju mikro ogrebotine ni na osetljivoj koži lica, niti na sveže depiliranoj koži ruku i nogu.
Čitava zavrzlama je počela još 2016. godine, kada se jedan brend čiji je piling u sebi sadržao ljusku oraha, našao na optuženičkoj klupi. Navodi su da orah u pilingu izaziva oštećenja, suviše je grub i dovodi do iritacije i upalnih procesa na koži. Ove posledice zajedno rezultiraju ubrzanim starenjem kože lica, dok koža tela postaje gruba i isušena. Nauka, s druge strane, tvrdi da su manualni (ili mehanički) pilinzi bezopasni, ako se koriste na pravi način i u preporučenim intervalima. Svi su zasnovani na istoj ideji - blago abrazivno dejstvo, kojim se uklanja sloj mrtvih ćelija kože. Preporučuje se da u sastavu mehaničkih pilinga, potražite prirodne sastojke organskog porekla, poput semena maka i urmi, kao i jojobing ulja za smirivanje kože.
Prema rečima deramtologa, što su čestice u mehaničkom pilingu oblije - to će i piling biti blaži i neće oštetiti kožu. Ljuske oraha uglavnom nisu oble i fine, koliko god da su obrađene i usitnjene. S tim u vezi, moguće je da bi ovakav piling imao malo agresivniji efekat na kožu, posebno ako je osetljiva i suva. Za razliku od mehaničkih eksfolijatora koji su bazirani na česticama šećera, piling baziran na ljusci od oraha, može oštetiti osetljiva područja ili produbiti postojeće ranice ili posekotine. Ukoliko se javlja osip nakon depilacije, ovakav piling bi mogao dodatno da pogorša situaciju.
Taman kada je delovalo da su sva pitanja pokrivena, pokreće se još jedno: alergije. Činjenica je da je preko 1% svetske populacije alergično na ovu koštunjavu voćku. Možda ova brojka ne deluje impozantno, ali kada se uzme u obzir da sam orah ne daje dodatna blagotvorna dejstva u nezi kože, ostaje pitanje zašto se uopšte igrati takvim sastojkom. Osim direktne alergije na orah, 25-40% populacije je u određenoj meri alergično na polen, što može izazvati i blagu alergijsku reakciju na orah.
NE PROPUSTITE: Efikasni uradi sama tretmani protiv grube kože na petama
Mišljenja su podeljena kada je reč o pilingu od orahove ljuske: od potpunog prihvatanja, do sudskih parnica. Ono o čemu bi trebalo povesti računa, jeste koliko je fino usitnjen prah od orahove ljuske, kako biste mogli utvrditi i stepen agresivnosti samog preparata. Obratite pažnju i na alergije! O alergijama uglavnom razmišljamo samo kada je u pitanju hrana ili polen. Ipak, kozmetički proizvodi takođe mogu da izazovu burne alergijske reakcije. Ako odlučite da isprobate ovaj piling, prvo utrljajte malu količinu na delu tela gde je grublja koža - pete, leđa, noge... Sačekajte nekoliko dana i ukoliko nema alergijske reakcije, upalnih procesa, iritacije i osipa, nastavite sa tretmanom.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari