Što su dani topliji, naša obuća i odeća je sve lakša i jednostavnija. Nema više kabastih džempera i glomaznih čizmi. S repertoara izbacujemo i debele čarape i udobne potkošulje. I sami se osećamo laganije i opuštenije. Ipak, ovakva modna rotacija može da ima i negativne posledice - naša stopala su nezaštićena od uskih baletanki i sandala. Kada govorimo o žuljevima i plikovima, na um na uvek prvo padnu stopala. Međutim, bolne rane mogu nastati na bilo kom delu tela, ako dolazi do konstantnog trenja grubljeg materijala i kože. Više informacija o prevenciji i korisne savete o nezi, pronađite u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Kućni tretmani za suve i ispucale pete
Žuljevi i plikovi nastaju kada je koža iziritirana trenjem - bilo da dolazi do trenja između nekog materijala i kože, ili se tare koža o kožu. Elem, kao što već rekosmo, ovakve rane nisu rezervisane samo za naša stopala i nisu isključivo posledica neudobne obuće. Na svu sreću, postoje saveti u nezi i prevenciji, kako bi se nezgodni žuljevi izbegli. Prevencija je, pre svega, zasnovana na sprečavanju iritacije:
Zaštitite stopala
Nosite čarape kad god je to moguće. Papuče i sandale, naravno, uvek zahtevaju bosu nogu. Međutim, ostale cipele, baletanke, espadrile i patike, uparite s kratkim najlonkama ili čarapama. Ukoliko jedan par najlon čarapa ne pomaže, pokušajte da nazujete još jedan par. Svakako obratite pažnju i prilikom kupovine - obuća ne bi smela da bude ni previše tesna, ni previše komotna.
Nosite adekvatnu odeću za svaku priliku
Najbolji primer je sportska odeća. U toku treninga ćemo se oznojiti, pa će i naša koža postati osetljivija na bilo kakav fizički kontkat. Birajte udobnu i komotnu odeću. Izbegavajte pamučne komade u izboru odeće za vežbanje. Budući da pamuk upija znoj i vlagu, može dodatno iziritirati kožu prilikom trenja.
Koristite zavoje
Najednostavnija rešenja za problematična područja su zavoji od prozračnih materijala. Ukoliko imate problema sa plikovima u predelu butina, ispod haljine obucite obični kraći ili biciklistički šorts.
Upotrebite bebi puder
Bebi puder možete iskoristiti na nebrojano mnogo načina, a jedan od njih je svakako i sprečavanje nastanka žuljeva, plikova i ojeda. Nanesite puder na osetljivo mesto i nastavite s aktivnostima.
Ukoliko prevencija ipak nije dala željene rezultate, ili ste jednostavno zakasnili s prevencijom i potrebna vam je pomoć za sanaciju nastale štete, dermatolozi daju savete i preporuke:
Zaštitite plik
Žulj nežno prekrijte flasterom ili zavojem. Vrlo je važno da iziritirano područje ne stegnete prejako. Najbolje je da zavoj prati liniju plika - tako da je blago izdignut u centralnom delu.
Higijena je vrlo važna
Pobrinite se da vaš plik i koža oko njega uvek budu čisti i dezinfikovani. Ukoliko plik pukne, a okolina nije dezinfikovana, preti vam infekcija i komplikacija situacije.
Izbegavajte bušenje i ceđenje plika
Koliko god možete, potrudite se da plik ili žulj ne raspuknete. Ukoliko vam plik izaziva neprijatnost, bol i ometa vas u svakodnevnim aktivnostima, možete ga probušiti. Međutim, vrlo je važno da se u tom slučaju držite određenih mera opreza: operite područje i sterilišite medicinsku iglu alkoholom. Probušite plik na jednom kraju, kako bi sva tečnost izašla. Kada je plik dreniran, isperite sapunom i vodom. Nikada nemojte otkidati komad kože koji prekriva žulj! Njegova uloga je zaštitna, a otvorena rana će vam izazvati brojne probleme.
NE PROPUSTITE: Nega i šminka problematične kože lica
Ukoliko ste preduzeli sve mere predostrožnosti i deluje vam da vaš plik zarasta, i dalje vodite računa o znacima infekcije. Ukoliko primetite crvenilo, zagnojenost, otok, ili osetite jak bol, obratite se lekaru opšte prakse ili dermatologu.
NAJPOPULARNIJI Komentari