Ako ste nekada probali piling, sigurni smo da vam se dopao osećaj čiste, zategnute, nežne i mirišljave kože. Međutim, u potrazi za savršenom kožom, s pilingom se može i preterati. Posebno je bitno izabrati pravi piling za određeni tip kože. U suprotnom, koži možete naneti više štetete nego koristi, a rezultati će biti daleko od onoga što ste priželjkivali. Izbor pada na mehanički ili na hemijski piling, u zavisnosti od stanja vaše kože i vaših potreba. U nastavku pročitajte o svim prednostima, ali i manama pilinga.
NE PROPUSTITE: Japanska masaža kože lica - 5 minuta dnevno za lice bez bora
Piling je nezamenjiv tretman u nezi kože lica. Primenom mehaničkog ili hemijskog piliga, uklanjamo suvu kožu i nešistoće. Međutim, kao što je već bilo reči, koju god vrstu pilinga da izaberete, ne smete preterivati. Učestalim pilingom možete naneti povrede, pa i hemijske opekotine, čije je saniranje često bolno i dugotrajno. Primenjujte redovan piling, jednom do dva puta nedeljno. Vremenom ćete i sami utvrditi šta vašoj koži odgovara. Nakon pilinga, koža će biti glatka i nežna, ali ne bi trebalo da osetite jako zatezanje ili dugoročno peckanje. Obratite pažnju i na izbor pilinga, pa se opredelite za mehanički ili hemijski, ili pažljivo kombinujte tretmane.
Mehanički piling podrazumeva sitne čestice, koje manualnom eksfolijacijom uklanjaju sloj mrtvih ćelija kože. Mahenički piling je instant rešenje - odmah nakon upotrebe, osetićete da vam je koža glatka i nežna. Da bi piling bio efikasan, neophodno je utrljati proizvod u kožu - a samim činom masaže, podstiče se cirkulacija. Rezultat tretmana su glatka koža, rumeni obrazi i osvežen ten. Međutim, ukoliko suviše grubo utrljate preparat, sitne čestice mogu naneti mehaničke povrede vašoj koži: komadići koji bi trebalo da pomažu u eksfolijaciji, nastavljaju da oštećuju kožu i nanose ogrebotine i mikro posekotine. Previše intenzivan mehanički piling za posledicu ima iziritiranu kožu lica, izloženu bakterijama i infekcijama.
Nauka iza hemijskog pilinga krije se u kiselinama koje utiču na spoljašnji sloj kože. Ne dozvolite da vas zaplaši što kiselinu i kožu stavljamo u isti kontekst. Naime, hemijski piling sadrži nizak procenat vrlo blagih kiselina. Hemijski eksfoliatori dolaze u obliku raznih tonika, krema i seruma. Zapravo, ukoliko je vaša koža osetljiva, dermatolog će vam verovatno preporučiti hemijski piling, pre nego mehanički. U hemijskom pilingu ne postoje sitni komadići i čestice, koji fizički skidaju suvu kožu - tako da ne možete preterati sa trljanjem. Hemijski pilinzi se razlikuju i po sastavu. Postoje kiseline koje su posebno efikasne za uklanjanje pega od sunca, diskoloracije ili pojačane pigmentacije kože. S druge strane, neke kiseline se preporučuju za uklanjanje mitisera i saniranje proširenih pora. Pojedini hemijski pilinzi, pored eksfolijacije, podstiču i proizvodnju kolagena i redukuju bore. Ipak, i s hemijskim pilingom moramo oprezno, posebno ako odlučimo da kombinujemo različite proizvode. Ipak je reč o hemijskim reakcijama, s kojima se nipošto ne smemo igrati! Savetujemo da pre bilo kakvog tretmana, potražite savet dermatologa.
NE PROPUSTITE: Napravi sama: 5 efikasnih maski za lice
Ukoliko već koristite piling, nije na odmet biti obazriv i raspitati se o najboljem tretmanu za vaš tip kože. Posavetujte se sa dermatologom i kozmetičarem pre upotrebe novog proizvoda. I hemijski i mehanički piling će dati najbolje rezultate na čistoj i hidriranoj koži, pa se potrudite da unosite dovoljno vode i koristite zaštitu od jakog UV zračenja.
NAJPOPULARNIJI Komentari