U toku dijetalne ishrane, oslanjamo se na unos nutrijenata pomoću suplemenata. Suplementi se smenjuju, poput modnih trendova. Preporučeni sastojak danas je već zaboravljen kroz nekoliko meseci, a retki sasojci svoje pozitivne kritike zadržavaju godinama. Jedan od tih retkih suplemenata je i spirulina - u pitanju je plavo-zelena alga bogata aktivnim sastojcima. Spirulina je puna nutijenata i antiokisadanasa i čini čuda za telo. Ipak, kao i većina supelmenata, i spirulina sa sobom nosi određene rizike i nije za svakoga. Koja to magična svojstva ima spirulina, a na koje rizike bi trebalo obratiti pažnju, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Tipovi ujeda insekata na koje bi trebalo da obratite pažnju
1. Zaštita od bolesti
Antioksidansi štite ćelije i DNK od problema koji mogu nastati delovanjem slobodnih radikala. Ova oštećenja stvaraju pogodno tle za nastanak upale i širenje bolesti. Spirulina je izrazito bogata antioksidansima i na taj način štiti telo od hroničnih procesa. Antioksidans u spirulini daje joj i njenu karakterističnu boju, bori se protiv slobodnih radikala i inhibira određene molekule, koji daju signal telu da pokrene upalni proces, koji prati infekciju.
2. Utiče na holesterol i snižava nivo triglicerida
Visok nivo holesterola je jedan od elementarnih faktora pojave bolesti srca, a bolesti srca su vodeći uzrok smrti usled teške bolesti. Ukoliko vas je lekar upozorio na povišen holesterol, važno je da "loš" holesterol držite pod kontrolom. Pažnju morate posvetiti i trigliceridima, mastima koje se nalaze u krvi. Rezultati pokazuju da spirulina daje značajan efekat u kontroli visine lošeg holesterola, a utiče i na trigliceride.
3. Uticaj na alergije
Sezonske i učestale alergije na okruženje, mogu u velikoj meri uticati na kvalitet svakodnevice. Iritacija u disajnim putevima može da izazove zapušenje nosa, otežano disanje i osećaj svraba u nosu i grlu. Najčešći izazivači alergijskih reakcija su polen, dlaka životinja i prašina - elementi kojima smo svakodnevno izloženi. Naučna istraživanja su pokazala da unos 2g spiruline dnevno, može dovesti do poboljšanja po pitanju alergijskog kašljanja, kijanja, svraba i curenja nosa.
4. Utiče na mišiće i izdržljivost
Spirulina utiče i na mišiće, teže dolazi do zamora, a poboljšava i izdržljivost organizma. Iscrpljenost nakon treninga je često faktor koji nas sabotira da nastavimo sa svojom rutinom. I u ovom slučaju je reč o vrednim antioksidansima, koji utiču na slobodne radikale i tako smanjuju rizik od pojave oštećenja.
5. Oprez za trudnice!
Spirulina suplement se ipak ne preporučuje trudnicama i dojiljama. Spriulina, prema rečima stručnjaka, može da izazove vrlo visoke nivoe kalcijuma u organizmu fetusa, ukoliko majka algu konzumira u toku trudnoće. Tokom trudnoće i dojenja, savetuje se prestanak upotrebe svih suplemenata u čiji sastav spadaju i alge. Od velike je važnosti i da pronađete informacije da li je suplement koji nabavljate testiran i da li dolazi od legalnog proizvođača. Neprovereni suplementi spiruline mogu da sadrže opasne metale. Uvek svoje suplemente nabavljajte od sertifikovanih dobavljača.
NE PROPUSTITE: Prirodne tehnike koje zaista imaju efekta u otklanjanju bolova
Pre nego što započnete spirulina rutinu, posavetujte se sa svojim lekarom i upotrebite isključivo proizvode koje vam on preporuči. Nemojte na svoju ruku konzumirati neproverene sastojke, jer možete postići suprotne rezultate. Spirulina je bogata nutrijentima i antioksidansima, ali može izazvati neželjena dejstva ako se koristi na pogrešan način ili u periodu trudnoće i dojenja. O simptomima i promenama koje primetite prilikom konzumiranja spiruline, obavezno obavestite svog lekara.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari