Život pun stresa i obaveza, navodi nas da se sve češće osećamo strah, umor, nervozu i ponekad deluje da je situacija bez izlaza. S tim u vezi, često u svakodnevnom govoru koristimo termine poput depresije, panike i anksioznosti, iako sa sigurnošću ne možemo da tvrdimo koji od tri navedena pojma nas zapravo muči. Za pravu dijagnozu, najbolje se obratiti stručnjaku, psihologu ili psihijatru. Ipak, da bismo što bolje i sami razumeli svoje mentalno zdravlje, potrebno je razlikovati termine i prepoznati različite simptome. U nastavku teksta saznajte kako da razlikujete napad panike od napada anksioznosti.
NE PROPUSTITE: Kako da prepoznate toplotni udar i sunčanicu - opasnosti koje vrebaju leti
Napad anksioznosti nije termin koji stručnjaci koriste u dijagnostici. Zapravo, reč je o kolokvijalnom terminu, osmišljenom od strane ljudi koji pate od anksioznosti, kako bi što bolje dočarali stanje u kom se nalaze. Napad anksioznosti podrazumeva osećaj anksioznosti koji je vrlo intenzivan i traje duži vremenski period, ali nije toliko ozbiljan koliko su ozbiljni napadi panike. Kada anksioznost počne da utiče na sve aspekte života, osobe smatraju da doživljavaju napad anksioznosti.
Napadi anksioznosti mogu trajati od nekoliko minuta, pa do nekoliko nedelja ili čak meseci, a karakterišu ih:
1. nemir i osećaj da ste na granici
2. jak umor i lako zamaranje
3. poteškoće u koncentraciji
4. iritabilnost
5. tenzija mišića
6. teško se nosite sa brigama
7. problemi sa spavanjem (teško ulazite u san, često se budite, budite se umorni)
Napad anksioznosti se ponekad može posmatrati i kao pojačana strepnja o događajima koji će se odigrati u budućnosti (često bez osnova). Napad anksioznosti ponekad može da prethodi napadu panike.
Napadi panike su, za razliku od napada anksioznosti, dijagnoza koja je priznata od strane stručnjaka. Napad panike je iznenadna epizoda intenzivnog straha, koja pokreće brojne fizičke reakcije, a bez postojanja realne opasnosti ili odgovarajućih uzroka. Napad panike obuhvata barem neke od sledećih simptoma:
1. osećaj opasnosti i propasti
2. strah od gubljenja kontrole i smrti
3. ubrzan rad srca
4. intenzivno znojenje
5. tremor
6. otežano disanje i "knedla u grlu"
7. mučnina
8. grčevi u stomaku
9. bol u grudima
10. glavobolja
11. vrtoglavica i nesvestica
12. osećaj obamrlosti i odvojenosti od realnosti
Napad traje 10-15 minuta. Simptomi napada panike ponekad podsećaju na simptome srčanog udara, pa se osoba koja napad proživljava dodatno plaši. Osobe mogu da dožive i samo nekoliko napada panike u toku života, i to kada su pod izuzetnim stresom.
Čak i pojedini stručnjaci umeju da pomešaju ova dva pojma ili da ih koriste kao sinonime. Iako je suptilna, razlika između napada anksioznosti i napada panike ipak postoji.
NE PROPUSTITE: Rani simptomi osteoporoze koje često zanemarujemo
Ukoliko osećate simptome, bilo da je reč o napadu panike ili napadu anksioznosti, što pre potražite stručnu pomoć. Ukoliko sami sebi dijagnostifikujete napad panike, postoji mogućnost da ćete se lečiti od napada od kojih zapravo i ne patite. Ipak, svaki osećaj beznađa, pojačanog stresa i anksioznosti, koji traje duži vremenski period i utiče na većinu oblasti vašeg života, trebalo bi shvatiti ozbiljno i što pre zatražiti lekarsku pomoć. Uz pomoć psihoterapije i medikamenata, stanje se može dovesti u red.
NAJPOPULARNIJI Komentari