Kada počnemo da vežbamo uglavnom dobijamo niz saveta, čitamo različite članke i slušamo iskustva drugih kako bi doveli svoje telo u željenu formu. A onda, jednog trenutka zastanemo i shvatimo da smo prenatrpani informacijama. Ukoliko više ne znate šta je istina a šta fitnes zabluda otkrivamo vam to danas! Kada razbijemo mitove, vežbaćemo usresređenije i bićemo fokusiraniji na samu avanturu vežbanja, a ne na cilj, koji je nekada teško dostići.
U nastavku, raskrinkavamo najčešće mitove o vežbanju!
NE PROPUSTITE:Efikasni saveti koji će vas motivisati da se držite svog fitnes plana
Najbolje vreme za vežbanje je jutro
Ne postoji studija koja pokazuje da ćete biti produktivniji na treningu u jutarnjim časovima, pogotovo ne ako ste noćni tip. Besmisleno je primoravati sebe na razbuđivanje i fitnes trening, džoging ili jogu u jutarnjim časovima ukoliko godinama u nazad u to vreme uživate u kafi. Postoje dve vrste ljudi takozvane noćne ptice, čiji organizam ima potrebu za fizičkom aktivnosću predveče i ranoranioci.
Nemojte praviti od sebe nešto što niste, već poslušajte svoje telo. Trening je jednako dobar u koje god vreme da ga uradite. Fitnes stručnjaci iznova ponavljaju da je najbolje odlaziti na trening kada stvarno osećate potrebu za njim i kada mu se radujete, u suprotnom nećete dati svoj maksimum.
Provedete li nedelju do dve dana odmarajući, izgubićeted formu
Tonus mišića ne možete izgubiti za nedelju do dve dana. Slobodno ostanite kod kuće i odmarajte izležavajući se na krevetu tokom menstruacije ili kad vam jednostavno nije dan!
Kada se vratite na trening možete osećati napor, zato što niste bili u pokretu nekoliko dana. Praktično osećaćete tromost prvih dvadesetak minuta toko treninga, ali vaša snaga vas neće izdati.
Energetska pića su odličan način hidratacije tokom treninga
Energetska pića imaju veliki procenat šećera unutar sebe. Kada šećer prođe kroz krvotok osećaćete nalet energije, ali za svega dvadesetak minuta totalni pad iste. Nećete moći da date svoj maksimum tokom celog treninga. Pritom velike količine šećera deluju pogubno za čitav organizam i dehidriraju telo, a tokom treninga nam je neophodna voda.
Zato unosite što veće količine vode tokom i nakon treninga. Ona će vas okrepiti i održati telo zdravim.
Traka za trčanje je bolja od parka
Trčanje u parku sagoreva mnogo više kalorija i mišići su uključeniji u proces kretanja, zato što se borite sa vetrom. Pritom uživate u svežem vazduhu i samim tim prirodno podstičete duboko disanje.
Psiholozi navode da je zelenilo parka opuštajuće za mozak, podstiče stvaranje hormona sreće i lagani džoging parkom pomaže u uklanjanju crnih misli, anksioznosti i stresa.
Svakodnevni odlazak u teretanu je više nego koristan
Svakodnevni odlazak u teretanu govori da ste vi požrtvovana i istrajna osoba, koja uspeva da organizuje svoje vreme i brine o sebi. Sa zdravstvenog aspekta svakodnevni intezivni treninzi uopšte nisu preporučljivi ako niste profesionalni sportista. Stručnjaci kažu da je sasvim dovoljno da trenirate intenzivno i samo dva puta nedeljno.
Organizmu je potrebno vreme za odmor i regeneraciju. Potrebna vam je pauza i sasvim je dovoljno odlaziti na lakše treninge tri do četri puta nedeljno. Nemojte zaboraviti koliko je važno aktivirati različite grupe mišića i ne ponavljati uvek iste vežbe.
NE PROPUSTITE: Moćne vežbe uz pomoć kojih celulit nestaje za 2 nedelje
Uz raskrinkavanje ovih mitova, uživaćete u narednom treningu!
NAJPOPULARNIJI Komentari