Ponekad nam se odluka da krenemo u teretanu ili da se vratimo treningu nakon duže pauze, čini kao najteži zadatak ikad. Jednostavno, za dobar trening moramo biti i psihički i fizički spremni. Čak i kada istrajemo u svojoj odluci i počnemo redovno da posećujemo teretanu, sve naše brige ipak nisu gotove. Naime, nije dovoljno samo upustiti se u važbačku rutinu, bitno je razumeti kako sprave funkcionišu, da bi se izbegle teže povrede. Koja to sprava izaziva najviše povreda u teretani i kako da je pravilno koristite, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: 3 vežbe koje treba da izbegavate ako pokušavate da smršate
Verovatno ste odmah pomislili na sprave s velikim opterećenjem i tegove, struju i kablove i kompleksnu mašineriju. Istina je da većina opreme u teretani, posebno ako nije odložena na bezbedan način, može izazvati nesreće i povrede. Međutim, istraživanje pokazuje da je sprava koja izaziva najviše povreda, namenjena kardio treningu - reč je o traci za trčanje.
Ko god je bar jednom zakoračio u teretanu, verovatno je prvo isprobao traku za trčanje. Kardio trening je često nezamisliv bez hodanja, trčanja ili penjanja. Ipak, istraživanja pokazuju da je čak trećina povreda nastalih u teretani, upravo rezultat korišćenja trake za trčanje. Najčešće povrede su uganuće zgloba ili kolena, povreda kičme ili pucanje ligamenata. Stručnjaci tvrde da do ozleda dolazi zbog neadekvatne pripreme. Pre svakog kardio treninga, neophodne su vežbe istezanja i razgibavanja. Na taj način ćete mogućnost povreda svesti na minimum.
Dakle, pouka priče je da pre treninga bar 10 minuta izdvojite za zagrejavanje i razgibavanje. Tako ćete izbeći moguće povrede i fizički ćete pripremiti telo za napor koji sledi. Poznati treneri kažu da su u posebnoj opasnosti osobe koje inače džogiraju napolju. Problem je što trčanje na traci nije isto kao trčanje po čvrstom terenu, koji je statičan. Prilikom trčanja na traci, vaše telo je usmereno na kretanje u mestu, dok je na stazi telo fokusirano na pokret. Ova razlika u fokusu, zahteva i angažman različitih grupa mišića. Ukoliko ipak odlučite da džogiranje napolju zamenite trčanjem na traci, savet je da podesite nagib na 1%, kako bi pokret simulirao kretanje na statičnoj podlozi.
NE PROPUSTITE: Top 3 vežbe za jačanje mišića celog tela
Ako je vaš kardio trening nezamisliv bez trake za trčanje, mi vas podržavamo u vašoj rutini. Jedino apelujemo da budete pažljivi, kako ne biste postali deo ove sumorne statistike. Pored bola koji povreda donosi, zapamtite da će vas teže ozlede udaljiti iz teretane na nekoliko nedelja, pa i meseci. Jednostavno zagrevanje pre treninga omogućiće vam zdrav i bezbedan trening.
NAJPOPULARNIJI Komentari