Frutarijanstvo, kao što i samo ime kaže, podrazumeva ishranu zasnovanu na sirovom voću, sa povremenim unosom koštunjavog voća i različitih semenki. Cilj ovakvog načina ishrane nije gubitak kilograma, nego detoksikacija. Frutarijanci tvrde da frutarijanstvo nije samo način ishrane, nego i stil života i vraćanje korenima. Dnevna ishrana frutarijanca bi trebalo da bude sačinjena od 75% voća i 25% semenki i smatra se oblikom sirovog veganstva. Više o frutarijanstvu, prednostima i manama, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Postizanje i održavanje idealne kilaže + recept za integralne mafine
Frutarijanstvo je zanimljivo i poznatima. Steve Jobs je praktikovao frutarijanstvo, međutim kada je glumac Ashton Kutcher pokušao da bude frutarijanac mesec dana, kao deo pripreme za ulogu Steva Jobsa u flimu - završio je u bolnici. Postovi vezani za frutarijanstvo pune društvene mreže, posebno Instagram.
Pošto ne postoji precizirana dijeta koje bi se trebalo pridržavati, frutarijanstvo ponekad deluje zbunjujuće. Ukoliko sveže voće čini 55-75% ishrane, osoba se smatra frutarijancem. Pojedinci ishranu zasnivaju isključivo na voću, dok drugi u ishranu uključuju i koštunjavo voće, semenke i žitarice. Frutarijanci u ishrani koriste i voće, koje ponekad pogrešno kategorišemo kao povrće - paradajz, krastavac, papriku i avokado. Avokado je vrlo značajan za ishranu frutarijanca, jer obezbeđuje neophodne masti, dok žitarice, semenke i koštunjavo voće, obezbeđuju preko potrebne proteine.
Voće je bogato vitaminima, mineralima i antioksidansima, pa stručnjaci savetuju unos bar pet porcija voća i povrća svakodnevno. Međutim, frutarijanci često u svoje telo ne unose dovoljnu količinu nutrijenata. Budući da iz ishrane isključuju važne namirnice, frutarijanci često imaju niži nivo gvožđa u organizmu, kao i vitamina B12, što može da uzrokuje anemiju i jak umor. Frutarijanska dijeta najčešće ne daje dovoljno kalcijuma i vitamina D, koji su ključni nutrijenti za zdravlje zuba, kostiju i kože. Frutarijanci najčešće u telo ne unose dovoljno proteina i zasićenih masnih kiselina, što utiče na disbalans hormona i probleme sa metabolizmom.
NE PROPUSTITE: Lubenica dijeta - najslađa dijeta na svetu + 3 recepta!
Dobrobit svakodnevnog konzumiranja voća i povrća ne možemo zanemariti. Ipak, ukoliko odlučite da vaš denvni meni bude zasnovan isključivo na svežem voću i povrću, morate obratiti pažnju i na moguće rizike. Frutarijanstvo se ne preporučuje osobama koje boluju od dijabetesa ili preddijabetesa, kao ni starijim osobama i deci mlađoj od 18 godina. Ukoliko redovno uzimate lekove, pre započinjanja dijete se obavezno obratite lekaru. Frutarijanstvo može biti okidač i za osobe koje su se ranije borile sa poremećajima u ishrani. Osobe koje su osetljive na prirodne šećere, poput fruktoze, neće uspeti da se prilagode ovom tipu dijete.
NAJPOPULARNIJI Komentari