Ako tražimo zdrav slatkiš, doktori će preložiti voće. Ipak, za većinu nas "nešto slatko" je nešto čokoladno. Kada se strah od dijabetesa i nakupljenih kilograma, suoči sa čokoladnim hedonizmom, nastaje pravi rolerkoster emocija. Tamna čokolada je zbog toga postala naša omiljena slatka uteha. Kakve posledice bismo mogli očekivati ako svakodnevno konzumiramo čokoladu, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Magična svojstva spiruline - nutrijenti, antioksidansi i mogući rizik
1. Smanjen rizik od bolesti srca
Sastojci tamne čokolade utiču na smanjeno taloženje lošeg holesterola u arterijama, što dugoročno smanjuje rizik od pojave bolesti srca. Konzumiranje čokolade dva puta nedeljno, prema sutdijama, smanjuje rizik od taloženja plaka. Istraživanja pokazuju da konzumacija tamne čokolade pet puta nedeljno, smanjuje rizik od bolesti srca za čak 57%!
2. Izvrstan antioksidans
Tamna čokolada deluje i kao antioksidans. Iako je čist kakao i dalje antioksidans bez premca, tamna čokolada (zbog visokog udela kakoa) zauzima vrlo visoku poziciju. Iznenađujuće, tamna čokolada sadrži više antioksidanasa od drugih namirnica, pa čak i voća i povrća.
3. Balans dobrog i lošeg holesterola
Kada je reč o holesterolu, lekari ističu važnost ravnoteže između dobrog i lošeg holesterola. Tamna čokolada može iznivelisati taj balans i smanjiti rizik od bolesti srca, koje su povezane sa visokim postotkom lošeg holesterola. Loš holesterol je najopasniji kada oksidira, odnosno kada reaguje sa slobodnim radikalima. Čestice lošeg holesterola tada mogu da nanose štetu tkivu, a posebno zidovima arterija, koje vode do srca.
4. Važna nutricionistička svojstva
Kada je reč o nutrijentima, uvek se misli na tamnu čokoladu, a ne na mlečnu ili belu. U 100g čokolade koja sadrži 75-80% kakoa, nalazi se čak 11g vlakana i dnevna preporučena doza bakra i magnezijuma. Tamna čokolada sadrži i kalijum, fosfor, cink i selen. Ipak, ne dajte da vas brojke zavaraju. Dnevni unos čokolade bi trebalo da bude mnogo manje od 100g, budući da 100g tamne čokolade broji čak 600 kalorija. Pre konzumiranja čokolade, uvek pročitajte sastav.
5. Zaštita prilikom izlaganja suncu
Flavonoli koji se nalaze u tamnoj čokoladi, mogu zaštititi kožu od štetnog sunčevog zračenja. Naravno, čokoladu ne bi trebalo prihvatiti kao zamenu za sredstva sa dokazanom SPF zaštitom. Ipak, naučna istraživanja potvrđuju da konzumiranje čokolade tokom perioda od dvanaest nedelja, može dovesti do veće otpornosti kože na štetno zračenje. Flavonoli utiču i na protok krvi, što poboljšava hidrataciju kože i gustinu. Zahvaljujući flavonolima, koža je glatka, mekana i hidrirana.
NE PROPUSTITE: Keto dijeta za lenjivce - ima samo jedno pravilo
Iako sve pozitivne strane čokolade deluju primamljivo, ipak apelujemo na oprez. Svi navedeni podaci povezani su sa tamnom čokoladom, sa vrlo visokim postotkom kakaa. Iz samog kakaa potiče i većina kvalitetnih svojstava čokolade. Mlečna, bela čokolada, kao i čokoladne poslastice sa dodatim šećerom, neće dati rezultate. Čak i sa tamnom čokoladom bi trebalo oprezno - iako je vrlo zdrava i korisna, veoma je i kalorična!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari