Osećaj koji mnogima nije stran i koji jutarnje buđenje, naročito spavalicama, učini barem duplo mukotrpnijim iskustvom jeste osećaj kada se probudite umorniji nego što ste legli. Osim što ovo stanje na prvi pogled deluje potpuno nelogično, ono je i vrlo neprijatno, jer nam otežava funkcionisanje kasnije tokom celog dana. Ipak, uzrok tome ne mora biti loš kvalitet sna, već određene navike, za koje često nismo ni svesni koliko nas iscrpljuju.
U nastavku saznajte zbog čega se budite umorni i kako to konačno da promenite.
NE PROPUSTITE: 5 kombinacija namirnica koje bi trebalo da izbegavate
Obratite da li su neke od sledećih navika deo i vaših svakodnevnih rutina:
1. Narušavate svoj bioritam: Naš organizam je navikao da funkcioniše u pravilnim ciklusima, što znači da mu je potreban ustaljen ritam. Ukoliko stalno odlazite na spavanje u različito vreme, tako ga samo dodatno iscrpljujete i narušavate njegov ustaljen bioritam, naročito ako ste često budni i u sitne sate. Važno je da svako veče odlazite na spavanje u približno isto vreme, kao i da to bude pre ponoći.
Foto: brightside.com
2. Pokušavate da nadoknadite san vikendom: Ako tokom radne nedelje spavate ne više od 5-6 sati, a onda tokom vikenda i duplo duže kako biste nadohnadili izgubljen san, to je i više nego pogrešno. Tako forsirate svoj organizam - 7 do 8 sati sna mu je neophodno svakonoćno za normalno funkcionisanje, ali takođe rizikujete i određena oboljenja poput kardiovaskularnih, kao i višak kilograma, jer loš bioritam direktno utiče na usporavanje metabolizma.
Foto: brightside.com
3. Odlažete alarm: znamo da je teško odoleti i ne pritisnuti to dugme koje će vam dati dodatnih 10 minuta sna, i tako nekoliko puta, ali istina je da tako ništa ne postižete. Naprotiv, uglavnom se desi da za to kratko vreme utonete u fazu dubokog sna, pa kad je naglo prekine zvono alarma, budite se znatno umorniji nego što se bili.
4. Previše svetlosti u spavaćoj sobi: Ovo se odnosi naročito na izvore svetlosti poput mobilnih telefona, monitora, televizora, koji utiču na smanjenu produkciju hormona melanina, čiji nedostatak poruzrokuje loš kvalitet sna. Dakle, neka vam spavaća soba služi samo za spavanje i odmor, čak se preporučuje i da potpuno isključite sve električne uređaje koji se u njoj nalaze.
Foto: womens-health.com
5. Jedete tešku hranu pred spavanje: Znamo da je teško odoleti čokoladnoj torti koja vas mami i onda kada joj nije vreme, ali definitivno morate da izbegavate da jedete hranu sa visokim glikemijskim indeksom pred spavanje, jer tako se luči kortizol, što dalje utiče na jako loš san. Umesto toga, preporučujemo šolju toplog mleka da vas uspava.
Foto: brightside.com
6. Praktikujete toplu kupku pre kreveta: Malo šta može toliko da nas opusti kao opuštajaća kupka posle napornog dana, ali nikako pre spavanja, jer tako telu, čija je snižena temperatura u tom dobu večeri zank da je vreme za krevet, šaljete pogrešan signal i razbijate san.
NE PROPUSTITE: Potpuno prirodni načini da detoksikujete svoj organizam
U svakom slučaju, savetujemo da se pridržavate ovih preporuka i da, naravno, uživate u svojim jutrima - odmorni nakon kvalitenog sna!
Naslovna foto: kompas.is
NAJPOPULARNIJI Komentari