Foto: klikbontang.com
Dobro je poznato koliko je kvalitetan san od ogromnog značaja za normalno funkcionisanje našeg organizma. Kakav će nam biti dan i kako ćemo se mi osećati tokom dana ogromnim delom zavisi od toga da li smo prethodne noći uspeli da se naspavamo ili smo ustali na levu nogu. Kod profesionalnih sportista je naročito važno da disciplina njihovih životnih navika bude na visokom nivou. U odnosu na treninge i svakodnevne fizičke napore - njima je dobar san neophodan. Možda baš zato mehanizmi kojima to postižu i nama mogu da posluže kao primer...
Pročitajte u nastavku 6 saveta profesionalnih sportista koji će vam pomoći da konačno spavate kao beba.
NE PROPUSTITE: 4 razloga zbog kojih je med neophodan i čudotvoran u vašim ritualima ulepšavanja
Ako ste od onih koji muku mučite bilo zato što vam san neće na oči, ili spavate loše i budite se umorni, ovi saveti kojima se rukovode profesionalni spotristi će vam sigurno pomoći:
1. Vodite računa o ciklusima iz kojih se vaš san sastoji
Spavanje tokom noći se sastoji iz pet po vremenskom intervalu jednakih ciklusa, od kojih svaki traje po sat i po vremena. Veoma je bitno da vaš san zaista toliko i traje da bi vam se organizam tokom noći regenerisao. Takođe, nije preporučljivo da prekidate cikluse, jer tokom svakog vaše telo prolazi kroz sve neophodne faze odmora. Savet je da se pridržavate uhodanog bioritma - npr. ako ustajete u 7h, treba na spavanje da idete u 23:30h, ili ako ustajete u 8h, vaše vreme odlaska na spavanje treba da bude pola sata posle ponoći.
Foto: bicycling.com
2. Spavajte u fetus položaju
Posebno je preporučljivo da spavate u ovom položaju i to na svojoj desnoj strani jer tako će vaše srce imati najpravilnije otkucaje, što je takođe važno za pravilan san, jer se veći deo ovog mišića nalazi na levoj strani grudi.
Foto: newhealthadviser.com
3. Nemojte spavati na stomku
Da li ustajete sa glavoboljom? Ako da - spavanje u ovom položaju može biti uzrok. Kada spavate na stomaku, krive se vaši vratni mišići, što dovodi do pritiskanja arterija i slabijeg dotoka krvi u mozak, pa se kao česta posledica nakon buđenja javlja glavobolja.
4. Podestite temperaturu u vašoj spavaćoj sobi
Ako ste zimogrožljivi, onda vam se ovo baš i neće dopasti. Viša temperatura u spavaćoj sobi dovodi do dehidratacije vašeg organizma, a idealnom se smatra ona od 16 do 18 stepeni.
5. Koristite adekvatnu posteljinu
Najbolje je da spavate na nižem jastuku i da koristite prekrivač od mikrofibera, koji ima svojstvo da se prilagodi vašoj telesnoj temperaturi.
Foto: dailymail.co.uk
6. Pravilna ishrana
Naravno, zdrava ishrana nezaobilazna je i kad pričamo o kvalitetu sna - izbegavajte šećere, masnu hranu i kofein. Vaš izbor treba da bude hrana koja se lako vari.
Poslušajte ove savete iskusnih i spavajte konačno kao beba!
NAJPOPULARNIJI Komentari