Svi znamo koliko je važno da naša ishrana bude bogata voćem i povrćem, u kojima su sadržani brojni vitamini, vlakna, zdravi sastojci. Ujedno, sve se više govori o verzijama jelovnika i obroka u kojima se traže biljne zamene za meso, pa tako odavno nije neobično da jedemo na primer burger koji u sebi ne sadrži meso. U vezi sa tim možemo govoriti i o vegeterijanskoj ili veganskoj ishrani. Međutim, to neće biti tema ovog teksta. U ovom slučaju pričamo o ishrani koja je pretežno bazirana na voću i povrću, što ne znači da se povremeno ne može konzumirati i meso, ili neka druga vrsta namirnica - poput mlečnih proizvoda ili jaja.
Ukoliko ste i vi pobornik takve ishrane, ili mislite da bi vam prijala, onda svakako treba da se informišete koje su to zablude kada je ishrana bazirana na povrću i voću u pitanju. Detalji vas čekaju u nastavku.
NE PROPUSTITE: Šta treba da sadrži doručak kako bi nas dovoljno dugo držao sitima
I dok meso jeste važan izvor proteina, gvožđa i drugih hranljivih materija, te je važno da ga umereno konzumiramo, osim ukoliko nam iz određenih razloga ne odgovara, često postoje predrasude u pogledu hranljivosti namirnica koje su biljnog porekla. Mi ovog puta nećemo govoriti o tome da li one mogu u potpunosti da zamene meso, i savetujemo da je o bilo kojoj promeni u načinu ishrane savetovati se sa nutricionistem. Ono na šta ćemo se osvrnuti jeste, kao što smo napomenuli, koje su najčešće zablude o ishrani koja je pretežno bazirana na voću i povrću.
1. Nedovoljan izvor proteina
Glavnim izvorom proteina većinom se smatra meso. Međutim, postoji sijaset biljnih namirnica koje obiluju proteinima, poput soje,kinoe, ali i orašastih plodova, pečuraka, kao i mahunarki, pogotovo pasulja, koji je sjajan izvor proteina. Kako nutricionisti ističu, moguće je da zadovoljimo svoje dnevne potrebe za proteinima konzumirajući samo voće, povrće, žitarice, s tim da treba da planiramo dnevne obroke tako da svaki sadrži namirnice bogate proteinima.
Kako računate dovoljnu količinu proteina potrebnu vašem organizmu? 0,8 g po kilogramu težine.
2. Meso je sasvim isključeno
Kao što smo već napomenuli, ovaj način ishrane ne isključuje meso, ribu, mlečne proizvode, samo se oni konzumiraju ređe u odnosu na voće, povrće, žitarice. O ovome je takođe najbolje konsultovati se sa nutricionistom da li je ovakav način ishrane za vas najbolji i da li bi prijao vašem organizmu.
3. Nedostatak amino kiselina
Amino kiseline su veoma važne za zdrav organizam. One su sadržane u proteinima. Zabluda je nastala u vezi sa tim da biljni proteini nisu podjednako hranljivi kao oni iz mesa. Međutim, kako nutricionisti objašnjavaju, ne postoji nikakva razlika između amino kiselina iz proteina koji su sadržani u namirnicama biljnog porekla i onih iz mesa. U svakom slučaju, opskrbićete svoj organizam dovoljnom količinom aminokiselina ukoliko unosite dovoljno proteina, kog god da su oni porekla.
NE PROPUSTITE: Budite oprezni - zdrave namirnice sa kojima možete preterati
Uživajte u svojoj zdravoj ishrani.
NAJPOPULARNIJI Komentari