Svako od nas je barem jednom odlučio da je krajnje vreme da probušimo kašiku i izgubimo tih par kilograma viška koji nam smetaju. Ipak, često je lakše reći nego učiniti i omiljene slatkiše i testenine zameniti zelenišem na tanjiru. Takođe, to ne znači da nije moguće - samo su potrebni na prvom mestu volja i odlučnost, a potom i dobra strategija. Ovog puta tu strategiju nećemo nazvati dijetom već upravo metodom koju preporučuju nutricionisti za efikasno gubljenje kilograma, a koja se zove - "trening apetita".
Detalji vas čekaju u nastavku!
NE PROPUSTITE: Tri zablude o ishrani baziranoj na voću, povrću i žitaricama
Doktorka Helen McCarthy razvila je svoj metod koji treba da nam pomogne u nameri da smršamo i uopšte da se hranimo zdravije. Njena metoda se zove apetit klatno, koje ima 11 tačaka u svojoj lepezi: od -5 što označava ekstremnu glad do +5, što označava neprijatnu prejedenost. Uglavnom, ono na čemu počiva njena metoda jeste treniranje apetita, tj. kontrolisanje pomenutog klatna. Sve što je u minus podrazumeva određenu dozu gladi, a sve što je u plusu podrazumeva određenu dozu sitosti. Nula je stoga neutralna - klatno prelazi u minus kad postajemo gladni, a prelazi u plus kada počnemo da jedemo.
Šta onda podrazumeva njena metoda treninga apetita? Doktorka Helen ističe da je tajna u tome da ne dosežemo maksimalne amplitude niti gladi niti sitosti. Kada su suviše izgladneli, onda jedemo više nego što nam je potrebno, pa je prejedanje logična posledica, a sa njom i višak kilograma odnosno poteškoće sa mršavljenjem. Dakle, helen ističe da treba da počnemo da jedemo kada smo na tački -3, i da prestanemo da jedemo kada smo na tački +3, to jest do trenutka kada prvi put osetimo da smo sasvim siti. Važno je da tada stanemo.
Foto: izvor
Rezultat će biti postepeni gubitak kilograma, koji se potom neće vraćati, kao i sticanje zdravih navika u ishrani.
Takođe, Helen ističe da ne treba da reagujemo na najmanju dozu gladi - ona koja se pojavljuje na -1, jer je zapravo zdravo pomalo osećati glad. Dalje, ona objašnjava šta kada treba da jedemo.
Važno je da se držimo pravila o tri glavna obroka. A šta ako ogladnimo između? tada je važno da biramo pametno. Ako znamo da ćemo jesti već za sat vremena - dovoljno je da pojedemo samo voćku. Ukoliko je do sledećeg obroka ostalo na primer 3 sata, onda je preporuka da pojedemo užinu bogatu vlaknima i proteinima, koja će nas ipak zasititi, ali i nakon koje ćemo opet na vreme ogladneti za sledeći obrok.
Dakle, sve je u promišljanju i treniranju našeg apetita. Rezultati svakako neće izostati.
NE PROPUSTITE: Šta treba da sadrži doručak kako bi nas dovoljno dugo držao sitima
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari