Peruanska maka postala je veoma popularna, i u svetu, i kod nas. Ova biljka je naučno poznata kao Lepidium meyenii, a ponekad se naziva i peruanski ginseng. Uglavnom raste u Peruu, u Andima, na velikim visinama, iznad 4000 metara. Tvrdi se da maka poboljšava raspoloženje, energiju, da se koristi za plodnost, za rešavanje zdravstvenih problema kod žena.
Kako godine prolaze, maka je sve više zastupljena, pa smo rešili da detaljno ispitamo u čemu je njena moć. Otkrivamo u nastavku tajnu peruanske make!
NE PROPUSTITE: Kako da na prirodan način poboljšate cirkulaciju?
Benefiti peruanske make
Maka se koristi u tabletama ili u prahu. Koren make može da se pronađe i u tešnom stanju. Ona može da se meša sa smutijima, sa čajevima i ostalim napicima. Maka je bogata jodom, kalcijumom magnezijom, kalijumom, manganom, vitaminom B6, gvožđem, proteinima. Služi za pravilnije funkcionisanje organizma, a od benefita se najviše ističe da maka poboljava fizičku snagu, reguliše hormone, jača imunitet, povećava libido, utiče na plodnost, daje energiju.
Ukus make je orašast i zemljast, a iskustva govore da se mnogim ljudima sam ukus ne dopada, pa ga zbog toga rado mešaju i sa ovsenim pahuljicama i slatkim poslasticama.
Libido kod muškaraca i kod žena
Smanjena sekusalna želja je problem koji muči ljude širom sveta. Interesovanje za alternativno lečenje je sve veće, jer iskustva pokazuju da se libido može podstaknuti uz pomoć biljaka. Istraživanja su pokazala da maka delotvorno utiče na libido i kod muškaraca i kod žena. Što se tiče plodnosti, maku koriste oba pola. Istraživanje je pokazalo da maka povoljno deluje na plodnost kod muškaraca, jer povećava na prirodan način količinu, broj i pokretljivost spermatozoida.
Maku koriste i žene u menopauzi
Peruanska maka je korisna i za probleme koje se javljaju u menopauzi. Pad estrogena može da izazove niz neprijatnih simptoma, pojavljuju se valunzi, otežano spavanje, razdražljivost, suvoća vagine. Takođe, povoljno deluje i na gustinu kostiju, pa smanjuje rizik od osteoporoze.
Utiče na raspoloženje
Maka može da poboljša raspoloženje i da smanji anksioznost i simptome depresije, zahvaljujući flavonoidima. Istraživanja su pokazala da se anksioznost posebno smanjila kod žena u menopauzi. Redovnom upotrebom make, poboljšaćete svoje mentalno zdravlje i raspoloženje. Takođe, dokazano je i da maka utiče na bolje pamćenje i na poboljšanje fokusa. U Peruu, maku tradicionalno koriste deca kada krenu u školu, kako bi imali veći uspeh.
NE PROPUSTITE: Kako da se ne ugojite za vreme praznika?
Maku možete da pronađete u prodavnicama zdrave hrane. Žuta maka je najpristupačnija, a pored nje, postoje crvena i crna maka. Moguće je naći i kombinaciju sve tri vrste. Maka se smatra generalno bezbednom biljkom za upotrebu, a dozvoljena doza je do 5 grama dnevno. Ako imate problema sa štitnom žlezdom, treba da budete oprezni pri korišćenju, i treba da se posavetujete sa lekarom, a isto važi i za trudnice.
NAJPOPULARNIJI Komentari