Večna tema uvek aktuelna - kako se efikasno osloboditi kilograma viška. Bez sumnje, na raspolaganju su nam razne dijete i preporučeni režimi ishrane. Ipak, često se desi da taj naš gubitak kilograma bude kratkotrajan, jer smo se par nedelja od svega suzdržavali, a onda na kraju ipak sve to nadoknadimo. To je uglavnom zato što se ne bavimo samim fiziološkim procesom koji stoji iza procesa mršavljenja, a koji je u vezi sa produkcijom insulina u našem organizmu.
Više o redukciju insulina putem ishrane, kao i o njegovim mehanizmima, kako bismo bili zadovoljni svojom linijom, u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da se rešite sala sa stomaka i šta morate da promenite u ishrani
Prvo da objasnimo šta je to insulin? U pitanju je enzim koji direktno reguliše nivo šećera u krvi, a za čiju proizvodnju je najzaslužniji jedan od vitalnih organa - pankreas. Naime, samim tim je ovaj organ i u direktnoj vezi sa našom kilažom, s obzirom na to da je insulin taj koji dozvoljava našem telu da koristi šećere kao izvor energije, on reguliše naš metabolizam, i odgovoran je za skladištenje masnih naslaga.
Kada unosimo prekomerno šećera, organizam odgovara jačom produkcijom insulina, tj. pankreas, te je visok nivo insulina u direktnoj vezi i sa gojaznošću. Ukoliko se, na primer, jako trudite da smršate. ali vam to ne ide od ruke, razlog može biti upravo povišen insulin.
U vezi sa tim, evo šta je potrebno da primenite u svojim navikama i ishrani kako bi se insulin regulisao.
30 minuta fizičke aktivnosti dnevno
Iako se promene u ishrani podrazumevaju, pre svega ne po pitanju samo količine hrane, već vrste namirnica, krećemo od fizičke aktivnosti koja je za snižavanje insulina ključna. Dakle, bitno je da se svakog dana aktivirate na pola sata - to može biti joga, trčanje, vežbe, vožnja bicikla, kombinujete po vašoj želji. Stvar je jednostavna - koristi se energija iz šećera, što utiče i na opadanje insulina.
Low Carb-High Fat
U pitanju je čitav princip ishrane, koji će vam sistemski pomoći da šećere kao izvor energije zamenite proteinima i zdravim mastima, dok su ugljeni hidrati sve vreme na minimumu, i nikako ne podrazumevaju složene šećere. Ovo je dugoročno odlična strategija koja će se sigurno dobro odraziti na nivo insulina, a samim tim i na vašu liniju. Više o ovom načinu ishrane saznajte na OVOM linku.
Složeni ugljeni hidrati
Po svojoj strukturi ugljeni hidrati se dele u 2 grupe.
Kompleksni ugljeni hidrati sadrže: vlakna, pectin i glikogen (hleb, žitarice, pasta, krompir, orašasti plodovi i povrće). Oni se sporo vare i daju nam osećaj sitosti, zatim pospešuju rad creva i popravljaju varenje. Izbacuju višak vode, i pomažu rast mišića
Prosti ugljeni hidrati sadrže: glukozu, fruktozu, sukrozu i maltozu (voće, mleko, slatkiši, peciva, pivo, brza hrana). Oni vam pružaju više energije i uzrokuju porast krvnog pritiska.
Kada poraste vaš nivo glukoze, pankreas počinje da proizvodi insulin. Što više ugljenih hidrata jedemo to je viši nivo insulina.
Namirnice koje snižavaju nivo šećera
Hajde da pobrojimo ovde namirnice koje su posebno poželjne u vašoj ishrani:
1. Orašasti plodovi i raze semenke, popu lana, čia semena itd.
2. Celo zrno žitarica
3. Bobičasto voće, kokos
4. Zeleno lisnato povrće
5. Slatki krompir
6. Meso, riba
7. Avokado
Jabukovo sirće
Čaša tople vode ujutru sa kašikom jabukovog sirćeta će povoljno uticati na nivo insulina.
Nivo stresa
I naposletku faktor koji takođe ne smemo da zanemarimo, koliko god nam je nekad teško da ga iskontrolišemo. Stres direktno utiče na visok nivo insulina u krvi, pa je jasno zašto je važno da primenimo različite tehnike i metode kako bismo ga redukovali.
NE PROPUSTITE: 3 zlatna pravila kako da užinate ako želite da smršate
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari