Nutricionisti kao način održavanja kilaže preporučuju zdrav stil života, što podrazumeva vođenje računa o tome šta jedemo, kao i vežbanje, dok sa druge savete ne savetuju restriktivne režime ishrane, koji zapravo samo mogu dovesti do kratkoročnih rezultata, da bi se na kraju uglavnom izgubljeni kilogrami brzo nadoknadili. I dok za pojedine namirnice i jela znamo da su na ozloglašenoj listi, poput brze hrane, slatkiša, postoje i druge za koje možda na prvu loptu ne bismo pomislili da takođe nisu poželjni kada je zdrava ishrana u pitanju.
Detaljnije na ovu temu u nastavku. Saznajte koje su to namirnice koje nutricionisti nikako ne preporučuju.
NE PROPUSTITE: Anit-age dijeta: Za zatezanje lica i protiv bora
Voćni jogurti
Voćne jogurte nikako ne možemo da ubrojimo u mlečne proizvode. Oni sadrže prerađeno voće, kao i dodatne zaslađivače, i nisu ni najmanje dijetalni. Jogurt sam po sebi jeste poželjan u ishrani, a ono što je mnogo bolja opcija, u vidu recimo užine, jeste da jogurtu dodate sveže voće, i to bobičasto, poput malina, kupina, koje je zdravo i ne sadrži previše šećera.
Takođe, to možete raditi i sa kiselim mlekom, koje se još bolje vari od jogurta.
Pirinač
Ukoliko mislite da je pirinač znatno bolja opcija od hleba, varate se, jer među njima gotovo da nema nikakve razlike. Štaviše, bela riža je prepuna prostih ugljenih hidrata, koji su često glavni i odgovorni krivci za dobijanje na težini i kilograme viška.
Jedino je korisno da u ishranu ubacite integralnu rižu od celog zrna, ali ona mora biti zaista prvog kvaliteta, što nije uvek lako ustanoviti.
Sosevi
Većina soseva je ultra kalorična, pogotovo onih kupovnih: na primer, opšte popularni kečap je prepun šećera i nikako ne bi trebalo da ga redovno konzumirate. Tu je i majonez, s tim da ukoliko ga ipak volite, možete da pravite domaću varijantu majoneza, i to sa maslinovim uljem, kako biste zaobišli rafinisano suncokretovo. Takođe, umesto kečapa, možete da koristite pelat!
Grožđe
Ovo ne znači da ne treba da jedete grožđe u potpunosti, ali to svakako treba da budu male količine. Grožđe je voće koje je prepuno šećera, i jako je kalorično. Pogotovo ga ne treba kombinovati sa nekim drugim voćem, kao recimo lubenicom, koja se doduše ubraja u povrće.
Pogrešno spremljena riba
Riba se i te kako preporučuje kao de zdrave ishrane! Ona obiluje zdravim omega 3 mastima i drugim hranljivim supstancama. Ipak, da li će ih vaš organizam apsorbovati zavisi od načina na koji je spremate. Naučnici su to i dokazali na brojnim primerima, ističući da su dimljena, prezasoljena, koa i pržena riba mnogo lošiji izbor od barene i pečene.
Mleko od orašastih plodova
Bademovo ili kokosovo mleko koje kupujemo u radnjama je prerađeno, i sadrži dodatni šećer, a samim tim i kalorije. Zato ga ne možemo smatrati tako korisnim kao, recimo, kada pijemo kokos direktno iz kokosa, dok smo na nekoj egzotičnoj destinaciji. Kako bi ovi proizvodi trajali, oni se konzerviraju, pasterizuju, i gube na svojoj hranljivosti.
NE PROPUSTITE: Istine i zablude o jajima u ishrani
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari