Iako ne postoji direkta uzročno-posledična veza između joge i plodnosti, ona bi vam mogla direktno i ciljano pomoći. Ne postoje naučni dokazi koji bi pokazali da joga pomaže u prevazilaženju problema sa neplodnošću, ali prema mišljenju stručnjaka za jogu, praktikovanje preporučenih vežbi mogu se i te kako postići rezultati koji omogućavaju da se funkcije u telu, koje su odgovorne za plodnost, dovedu na nivo koji pogoduje da se plodnost poveća.
U nastavku pričamo o minimum 4 razloga zboga praktikovati jogu kako pre začetka, za bolju plodnost, tako i u trudnoći.
NE PROPUSTITE: Joga u trudnoći - da ili ne?
1. Prevazilaženje psihičkih barijera
Jedna od najčešće pominjanih tema u jogi je širenje svesnosti. Sam termin svesnost ne predstavlja intelekt ili IQ, koliko je osoba inteligentna. Takođe ne znači ni svest, tačnije da je čovek u budnom stanju, da ne spava. Širenje svesnosti predstavlja širenje percepcije o našim čulima, o našem unutrašnjem mikrokosmosu (telo, um, emocije), spoljašnjem svetu koji nas okružuje i makrokosmosu, prirodi, čiji smo mali deo. A kada govorimo o plodnosti, odnosno, situaciji kada žena pokušava da ostane u drugom stanju - poznato je da su kočnice često podsvesni (a podsvest je takođe deo svesti) mehanizmi "krivi" za situaciju što trudnoća nikako da se desi iako je žena svesno želi. Pored fizičkih procesa i spremnosti tela, joga pozitivno utiče na prevazilaženje prve barijere, koja se često nalazi u psihološoj spremnosti i svesnosti.
2. Uvođenje tela u bolju fizičku spremnost
U fizičkom i fiziološkom smislu joga pozitivno utiče na telo žene. Jačanje određenih mišića, osnaživanje i elastičnost čitavog tela - omogućava fizičku spremnost da se telo uvede u "drugo stanje", aj oga ovde predstavlja najbolji izbor, jer nema agresivnih vežbi, već se svakome pojedinačno prilagođava sistem vežbanja u odnosu na dosadašnju fizičku spremnost.
3. Bolja cirkulacija
Poboljšava se dotok krvi u donji deo stomaka, stimulišući reproduktivni sistem. Veći protok krvi znači više hranljivih materija i kiseonika u reproduktivnim organima. Na ovaj način se pravi bolja prohodnost suženih krvnih sudova i omogućava se lakši dotok krvi u karličnu regiju.
4. Poboljšava se rad hormona
Reguliše se rad endokinog sistema koji je direktno odgovaran za rad različitih hormona, ukjučujući i ženske hormone koji su ključni kod plodnosti. Joga smanjuje proizvodnju adrenalina i kortikalnih hormana koji utiču na nivo stresa. A svi znamo koliko stres nepovoljno utiče na sve funkcije tela, a posebno na rad ženskih hormona.
NE PROPUSTITE: 6 efikasnih joga vežbi za "lenje bube"
Praktivonje joge pre i tokom trudnoće može u velikoj meri da olakša i poboljša kako psihičku tako i fizičku spremnost.
Nadamo se da vam je ovo bilo korisno, a mi vam spremamo jedan mini priručnik sa vežbama joge, kako se one one izvode i na koje tačno regije deluju.
NAJPOPULARNIJI Komentari