Pred nama je još jedna sezona virusa, što na prvom mestu naravno znači da treba da povedemo računa o svom imunitetu - zdrava ishrana puna vitamina i redovna fizička aktivnost, dovoljno sna. Ipak, složićemo se da niko ipak nije u potpunosti imun na neumoljive viruse, koliko god da mu je jak organizam. A kada se već desi da se razbolimo, onda je važno da se pravilno lečimo, i da na kraju krajeva ne dozvolimo da prehlada pređe u grip, što nije tako redak slučaj. Međutim, proces oporavka je često ometen time što nismo dobro informisani šta smemo, a šta ne smemo da radimo kad smo bolesni, odnosno šta je prepručljivo, a šta nikako nije.
Ali detaljnije o ovoj temi i o tome koje su to zablude o prehladi i gripu u koje ne treba da verujemo, u nastavku.
NE PROPUSTITE: Sve o testovima i analizama krvi što do sad možda niste znali
Prehlada podrazumeva virusnu infekciju, koja zahvata uglavnom respiratorne organe, a simptomi koji se javljaju su - curenje ili zapušen nos, glavobolja, bol u grlu, a često i temperatura. Ipak, ukoliko se adekvatno tretira, prehlada bi trebalo da prođe za nekoliko dana. U suprotnom može da potraje znantno duže, što sigurno želite da izbegnete.
A evo i koje su to zablude u pogledu prehlade i gripa o kojima morate da povedete računa, kako biste se na pravi način lečili:
Prehlada može da pređe u grip
Prehlada i grip su prouzrokovani različitim virusima, tako da ne mogu preći jedno u drugo, odnosno prehlada ne može preći u grip. Takođe, mnogi brkaju simptome prehlade i gripa tj, poistovećuju ih.
Prehlada uglavnom počinje postepeno - suvoćom ili bolom u grlu, potom se javlja glavobolja, curenje nosa, dok temperatura može i da izostane. Smatra se da proces nastanka prehlade traje oko 3 dana.
Kod gripa je to drugačije - on nastupa naglo sa svim simptomima, visokom temperaturom i osećajem malaksalosti i bola u kostima i zglobovima.
Prehlada može da se tretira antibioticima
Konsatovali smo da je prehlada virusna infekcija, što znači da nikako ne može da se tretira antibioticima, jer oni imaju svojstvo da "ubijaju" samo bakterije, ne i viruse. Štaviše, antibiotici u ovom slučaju mogu samo pogoršati stvari i doprineti širenju virusa u organizmu. Tako da ono čuveno uzimanje antibiotika "za svaki slučaj" nikako ne dolazi u obzir.
Prehlada ne mora da se leči
Foto: izvor
To što ne smete da pijete antibiotike, ne znači da treba da se ponašate kao da niste ni bolesni, i da zanemarite prehladu čekajući da ona prođe sama od sebe. Tako se može desiti da umesto 2-3 bolujete čak i 20 dana!
Unosite što više tečnosti, odmirujte, nemojte da idete na posao, pojačajte unos vitamina C, inhalirajte se, a ukoliko osetite da vam je teže da dišete i imate kratkoću daha - obavezno se javite i lekaru.
Morate da ostanete u krevetu
Rekli smo da ne treba da idete na posao, kao ni da se izlažete drugim naporima poput npr. treninga jer će to samo dodatno oboriti vaš već slab imunitet. Ipak, kada imate prehladu, ne morate baš da preležite ceo dan u krevetu, jer će to usporiti cirkulaciju, i čak pospešiti mogućnost pojave bronhitisa i upale pluća. Umereno se krećite po kući, jer tako se vaš organizam bori sa virusom.
Hladnoća prouzorkuje prehladu
Zabluda. Razbolećete se od prehlade samo onda kada dođete u kontakt sa virusom, a vaš imuni sistem poklekne, bez obzira da li ste tog dana nosili kapu, a napolju je bilo hladno. Štaviše, toplo vreme odnosno prelazni period sa temperaturnim varijacijama su znatno opasniji za širenje virusa nego ciča zima.
Možete se prehladiti samo jednom u toku sezone
Teško je da će vas isti virus savladati dva puta, nakon što se vaš organizam već izborio sa njim. Međutim, postoji preko 200 različiith virusa koji prouzrokuju prehlade, tako da se definitivno možete razboleti više nego jednom u tok jedne sezone.
NE PROPUSTITE: Kako da znate da ste osetljivi na gluten? Ovo su timpični simptomi
Da li ste i vi verovali u neku od ovih zabluda po pitanju prehlade i gripa?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari