Kada je u pitanju zdrava ishrana, odnosno koje namirnice su zdrav izbor po nas, a koje nisu, posebna pažnja se već duže vreme posvećuje glutenu. Prvo da odgovorimo na pitanje šta je to uopšte gluten? U pitanju je vrsta proteina koja se nalazi u brojnim žitaricama, kao što su ječam, pšenica, raž itd. Naime, kada govorimo o osetljivosti na gluten, odnosno celijakliji, u medicini se ovaj protein često naziva tihim ubicom, jer mnogi često nisu svesni da je čitav niz nelagodnosti, koje se pri tom ne odnose samo na sistem za varenje, upravo u vezi sa ovom intolerancijom. Baš zbog toga, detaljnije na ovu temu u nastavku.
Saznajte koji su to tipični simptomi koji mogu biti pokazatelj da ste osetljivi na gluten.
NE PROPUSTITE: Zdravstveni problemi koji olakšavaju mršavljenje
Pre nego što se osvrnemo na pomenute simptome, naglasimo da se intolerancija na gluten pouzdano može ustanoviti jedino adekvatnim laboratorijskim analizama. Svakako, simptomi o kojima ćemo govoriti, u slučaju da ih prepoznajete kod sebe, signal su da bi bilo dobro da takve analize upravo preduzmete.
Problem sa sistemom za varenje
Foto: parenting.firstcry.com
U vezi sa intolerancijom na gluten, uvek se na prvom mestu pominju stomačni problemi, odnosno problemi sa probavom, otežano varenje, pojava dijareje, ali i opstipacije, kao i česti bolovi u predelu abdomena. Takođe, mogu se iskusiti neprijatnosti kao što je konstantna nadutost i pojava gasova. Ono što je još češće jeste da kad se pacijent sa ovim tegobama obrati lekaru, s obzirom na to da se ne pokaže nikakvo funkcionalno oboljenje, najčešće se dijagnostikuje sindrom nervoznog creva, bez da se prethodno isključi mogućnost intolerancije na gluten.
Studije su pokazale da 10-15 % stanovišta pati od sindroma nervoznog creva, ali mnogi su mišljenja da je greška što se kod njih ne ispituje osetljivost na gluten.
Neobjašnjive promene u težini
U slučaju osetljivosti na gluten mogući su i gubici na težini kao i kilogrami viška, u zavisnosti od organizma do organizma, iako nije bilo nikakvih drastičnih promena u ishrani koje bi to uzrokovale. Razlog tome jesu poremećaji metabolizma prouzrokovani intolerancijom na ovaj protein, a u vezi sa tim i upalni procesi do kojih u organizmu dolazi.
Hormonski disbalans
Foto: www.fitnessflash.in
U medicini je dokazano da postoji direktna veza između osetljivosti na gluten i poremećaja u nivou hormona, pa se kao posledice mogu javiti poremećaji u menstrualnom ciklusu, pojačan PMS sindrom, fluktuacije u težini, kao i poremećaji u ciklusu spavanja. Sve to može bitno da utiče na naše svakodnevno funkcionisanje i kvalitet života.
Problemi sa centralnim nervnim sistemom
Takođe je naučno dokazano da je rad creva u direktnoj vezi sa našim nervnim sistemom, a kako intolerancija na gluten dovodi do poremećaja u njihovom radu, u vezi sa tim su moguće sledeće pojave koje su psihosomatske prirode: depresija, anksioznost, insomnia, hroničan umor, gubitak koncetracije.
Takođe, ustanovljeno je i da su ljudi sa ovom vrstom osetljivosti dosta podložniji glavoboljama, kao i da se one najčešće javljaju 30 do 60 minuta nakon obroka.
Osetljiva koža
Intolerancija na ovaj protein može biti povezana i sa različitim dermatološkim problemima, kao što su dermatitis, svrab na koži, pogotovo u predelu butina, stomaka, laktova,kao i na koži temena. Mogući su i ekcemi, a još jedna tipična pojava su slabi i lomljivi nokti.
Manjak gvožđa
Foto: www.achieveclinical.com
Kada se dijagnostifikuje prisustvo celijaklije kao oboljenja, jedan od ključnih kriterijuma jeste i krvna slika koja pokazuje manjak gvožđa i stanje anemije. Ono što se dešava jeste da intolerancija na gluten dodatno slabi rastvorljivost gvožđa u crevima, koja je inače slabija, te u krv dospeva jako malo od potrebne količine gvožđa.
Oni koji su anemični osećaju konstantan umor, skloni su glavoboljama, stalno su bledi, a moguća je i kratkoća daha.
Autoimuna oboljenja
Mnogi koji pate od autimunih bolesti imaju čitavu istoriju sa intolerancijom na gluten. Ono što se dešava u slučaju celijaklije jeste da imuni sistem napada sam sebe, odnosno ćelije u crevima nakon što u njih dospevaju namirnice koje sadrže gluten. Posebno je problematično što to povećava rizik od nastanka drugih autoimunih oboljenja, koa što su Kronova bolest, dijabetes, reumatoidni artritis, kao i multipleskleroza.
NE PROPUSTITE: Top 3 napitka za podizanje imuniteta u danima virusa
I naposletku, ponovimo još jednom, ako sumnjate da ste osetljivi na gluten, najbolje je da to proverite tako što ćete uraditi potrebne medicinske analize.
Naslovna foto: naturalallergytreatment.com.au
NAJPOPULARNIJI Komentari