Zakoračili smo u ono doba godine koje je posebno karakteristično po znatno većoj podložnosti našeg organizma prehladama i virusima, koji neretko mogu poprimiti i razmere epidemije. Iako se, naravno, preventiva i zdrav životni stil preporučuju kao najbolja mera predostrožnosti, ponekad je prosto nemoguće izolovati se od spoljnih uticaja i bacila. Stoga, ukoliko se desi da se ipak razbolite, važno je da znate koji su načini najefikasniji za ubrzanje vašeg oporavka. Koji tipovi obloga su najdelotvorniji, koje namirnice treba da jedete što više, i druge korisne informacije na ovu temu, čekaju vas u nastavku.
Otkrivamo vam kako da se lakše izborite sa virusom i brže ozdravite.
NE PROPUSTITE: Kako da smanjite kiselost organizma i poboljšate zdravlje - reč nutricionista
Planirate put, morate obavljati svakodnevne aktivnosti, i dobijete virus. Šta da radite kada ste već dobili virus, a da ozdravite što pre?
Virusna infekcija može biti akutna (kratkoročna, različita u težini), hronična (dugoročna, različita u težini) ili latentna. Virusne bolesti mogu biti veoma neprijatne i uzrokovati čak da propustite nekoliko dana produktivnosti, ali se uopšteno mogu lečiti kod kuće.
Dobro je da znate da možete brzo i lako izlečiti virusne infekcije, koristeći biljne lekove ili obezbeđivanjem vašem telu adekvatne ishrane i da se dovoljno odmarate.
Uz sve to može vas pratiti i temperatura. Kod većine ljudi temperatura nije opasna i možete pustiti da "protrči". Ali, ukoliko je vaša temperatura viša od 39,4 C ili više, u trajanju od 12 do 24 sata, razmislite o tome da pozovete lekara.
Postoji nekoliko stvari, koje možete raditi sami kod kuće, pre nego odlučite da posetite lekara.
Većina su tradicionalni pristupi lečenja, koji već godinama pokazuju svoju efikasnost i dejstvo.
Izdvojili smo za vas nekoliko korisnih saveta, koji vam mogu biti od pomoć u prvim danima pojave virusa:
Nosite vlažne čarape
Ovaj tretman je tradicionalni pristup. Teorija je da hladne noge podstiču povećanje cirkulacije i utiču na imunološki sistem. Rezultat je da telo troši toplotu i završi sušenje čarapa i hlađenje tela.
Ovde, osim pamučnih, koriste se i vunene čarape. Vunene čarape, usput, služe kao izolacija. Ova metoda najbolje funkcioniše, ukoliko je primenjujete tokom noći.
Koristite par pamučnih čarapa dovoljno da pokriju gležnjeve. One bi trebalo da budu od čistog pamuka, jer pamuk apsorbuje puno vode. Temeljno pokvasite čarape hladnom vodom iz slavine. Iscedite svu suvišnu vodu i stavite čarape na noge.
Pokrite vaše pamučne čarape vunenim čarapama. Vunene čarape trebalo bi da bidu čista vuna, jer to osigurava odličnu izolaciju.
Osoba koja nosi čarape trebalo bi da bude prekrivena pokrivačem, tokom cele noći.
Osvežite glavu, vrat, gležnjeve i zglobove
Za ovaj metod, biće vam potreban jedan ili dva peškira. Stavite peškir u vrlo hladnu vodu, ili, po želji, može biti čak i ledena voda. Iscedite višak vode i zamotajte peškir oko glave, oko vrata ili oko gležnjeva.
Nemojte koristiti peškire na više od dva mesta. To jest, koristite peškir oko glave i gležnjeva ili oko vrata i zglobova. Hladni peškir izvlači vrućinu iz tela i može smanjiti telesnu temperaturu.
Ponovite kada je peškir potpuno suv ili nije više dovoljno hladno da bi vam olakšao stanje. To se može ponoviti onoliko često koliko je vama potrebno.
Ukoliko primetite da vam ovo izaziva neku neprijatnost, ne insistirajte na ovo metodi. Pređite na neku drugu.
Dobro se odmorite
Iako to nije uvek lako, kada vas muči prehlada , potrebno je da odvojite vreme za odmor i oporavak, jer je to veoma važno kod lečenja virusne infekcije. Imunološki sistem vašeg tela pokušava da obavi potreban posao. To ne može da bude uspešno, ako koristite energiju za rad, školu ili brigu o nekom drugom. Sigurno ćete osetiti umor pa poslušajte svoje telo, lezite, odmorite i ozdravite. Ako želite da ozdravite što brže, nemojte to da pokušavate da radite u pokretu.
Hranite svoje telo laganom hranom
Ishrana tokom bolesti, kada je telo bez energije, veoma je važna. Dobro je jesti supe. Dovoljno su lagane da ne opterećuju želudac i dovoljno okrepljujuće da vas oporave i snabdu potrebnim nutrijentima. Pokušajte prvo sa pilećom supom ili pilećom supom sa pirinčem ili povrćem. Lepo će ugrejati vaše telo, i pomoći kod virusnih infekcija.
Jedite sveže voće bogato vitaminom C
Foto: izvor
Jedite puno svežeg voća poput narandži, dinja, limuna, kivija. Što kiselije - to bolje! Ovi plodovi su bogati vitaminom C. Ovaj vitamin je značajan ako želite brže da ozdravite jer deluje kao antioksidant, koji može pomoći u borbi protiv infekcija i temperatura.
Pijte više jogurta
Možete koristiti običan jogurt ili jogurt koji sadrži "aktivne kulture". Ovo je veoma bitno za zdrav i funkcionalni imunološki sistem. Pored toga što okrepljuje i zasićuje, jogurt pogodno utiče na probavu i može biti vaš kec u rukavu ako je virus sa kojim se borite onaj stomačni koji utiče na rad creva.
Uključite proteine u svoj obrok
Ukoliko vas uprkos virusu apetit dobro služi, onda birajte zdrave i okrepljujuće namirnice. Pobrinite se da uključite dobre i lako varljive izvore proteina kao što su kajgana ili piletina. Na primer, možete dodati i nekoliko komada mesa u svoju pileću supu. To će vam prijati.
Izbegavajte tešku i prženu hranu
Izbegavajte hranu koja je teška, masna ili hrana kao što je roštilj ili pržena hrana, ma koliko da je volite. Izbegavajte pikantnu hranu kao što su piletina ili kobasice. To je inače previše teška hrana, a pogotovo kada ste bolesni.
Pokušajte sa BRAT dijetom
BRAT dijeta često se preporučuje, posebno nakon želudačanog virusa. Ova dijeta se sastoji od blage i lako varljive hrane, uključujući: banane, pirinač, umak od jabuka i tost. Možete je probati i onda kada je prehlada ili grip u pitanju. Ovakva hrana je lagana i neće vam sigurno škoditi.
Jedite namirnice bogate cinkom
Evo zašto treba da znate gde sve ima cinka u hrani. Dokazano je da cink smanjuje dužinu trajanja virusa. Izvori hrane od cinka su morski plodovi ( rakovi, jastozi), govedina, piletina (tamno meso), jogurt, pasulj i orašasti plodovi ( badem).
Pijte puno vode
Foto: izvor
Ovo pravilo važi i kada ste zdravi, a posebno kada ste bolesni i kada vas lomi neki virus. Temperatura može dovesti do dehidracije, a to je nešto što svakako želite da izbegnete. Samo ćete se osećati još gore. Pokušajte prvo sa biljnim čajevima, kao što je čaj od kamilice.
Možete konzumirati i smrznuti jogurt ili šerbet, jer mogu biti takođe dobri izbori. Ali nemojte zaboraviti da pijete običnu vodu.
Uzimajte što više vitamina
Povećajte svoj imunološki sistem visokim dozama vitamina C. Ortomolekularna medicina otkrila je da je vitamin C važan za imunološki sistem. U jednom istraživanju, osobe sa gripom dobile su 1000 mg vitamina C po satu za šest uzastopnih doza.
Tada su primili 1000 mg tri puta dnevno sve dok su trajali simptomi prehlade i gripa. Svi simptomi gripa i prehlade smanjeni su za 85% u u poređenju sa placebom.
Uzmite 1000 mg vitamina C svakih sat vremena tokom šest sati. Zatim uzmite 1000 mg tri puta dnevno dok više ne osećate svoje simptome.
Povećajte unos vitamina D3. Vitamin D3 je važan vitamin koji stimuliše imunološki sistem. Ako ne uzimate redovno vitamin D3, postoji velika verovatnoća da nemate dovoljno vitamina D.
Za odrasle: Uzmite 50.000 IU vitamina D3 prvoga dana kad se osećate bolesno. Zatim uzmite isti iznos svaki dan za sledeća tri dana. Smanjite dozu vitamina D3 polako sledećih nekoliko dana na 5000 IU dnevno.
Koristite kokosovo ulje
Kokosovo ulje ima masne kiseline srednjeg lanca koje imaju antivirusne, antibakterijske, antifungalne i antiparazitske učinke bez nuspojava. Glavni sastojak kokosovog ulja je laurinska kiselina, zasićena masna kiselina srednjeg lanca.
Uzmite jednu do dve kašike kokosovog ulja tri puta dnevno. Pomešajte ga u toplom soku od narandže ili ga uzmite sa obrokom. Obično u roku od jednog do dva dana, virus će biti eliminisan. Simptomi često nestaju u jednom danu, kada bi normalno trebalo pet do sedam dana da se oporavite od gripa.
Tuširajte se
Na prvi znak prehlade ili gripa, prvo što je potrebno da uradite jeste tuširanje. Što pre to učinite, to je delotvornije i efektnije. Ovaj tretman povećava broj belih krvnih zrnaca i može sprečiti potpuno infekciju.
Nemojte preterivati sa temperaturom vode, ne treba da bude viša od 39C. Nakon nekoliko minuta, uključite hladnu vodu. Počnite sa blagim kontrastom.
Ostavite hladnu vodu oko 30 sekundi. Nikada ne ostavljajte hladnu vodu više od 30 sekundi, jer vam neće biti prijatno. Menjajte neizmenično toplu i hladnu vodu.
Ponovite ovaj kontrast tri puta, završavajući sa hladnom vodom na kraju. Osušite se brzo i idite u krevet barem jedan sat. Ponovite ovaj tretman 1 do 2 puta dnevno.
Pijte biljne čajeve
Foto: izvor
Možete koristiti veliki broj čajeva za prve simptome virusa. Veoma je važno da ojačate vaše telo, a to vam svakako čaj može omogućiti.
Stavite jednu kašike kamilice ili sl. u kuvanu vodu da stoji pet minuta,a zatim dodajte po želji limun i med. Pazite da se čaj ohladi. Izbegavajte dodavanje mlečnih proizvoda. Evo nekoliko dobrih predloga za biljne čajeve:
● Kamilica
● Origano
● List masline
● Ehinacea
Svi ovi čajevi imaju antivirusna svojstva!
Koristite starinski postupak parenja
U ovoj metodi potrebna vam je samo voda i odabrana esencijalna ulja ili mešavine ulja. Kuvaćete vodu kako bi stvorili paru, koju ćete udisati kroz nos.
Sipajte vodu (najbolje je destilovana voda, ali voda sa slavine je isto u redu) sve dok dno posude ima oko tri cm vode.
Zagrejte vodu do ključanja, isključite šporet i dodajte osam do deset kapljica eteričnih ulja. Promešajte. Možete ostaviti posudu na šporetu ili je skloniti sa ringle.
Uzmite peškir i stavite ga na glavu i udahnite paru kroz nos. Takođe možete disati kroz usta, pogotovo ako imate upalu grla ili infekciju grla.
Ponovite po želji ovaj tretman zagrevanjem vode. Isto rešenje može se koristiti iznova i iznova sve dok voda ne nestane. Ovo je odličan trik kada treba u kratkom roku da se rešite začepljenja u sinusima, premda je odlično i za iskašljavanje.
Posetite svog lekara ako ne dobijete olakšanje od kućnih lekova
Sve ovo gore možete vi same, ali ne po svaku cenu. Ako imate simptome za koje mislite da su virusne infekcije duže od 48 sati, a da ne dobijete olakšanje od navedenih tretmana, morate posetiti lekara, što je pre moguće.
Mnoge virusne infekcije, kao što su prehlada, grip ili mononukleoza, zahtevaju prvenstveno odgovorno lečenje.
Ukoliko koristite lekove, raspitajte se o tim antivirusnim lekovima. Do relativno nedavno, nije bilo delotvornih antivirusnih lekova. To se menja, sa većim brojem antivirusnih lekova. Antivirusna terapija je važna za određene infekcije, uključujući i infekcije herpes virusa (HSV) i nekada vam baš to može pomoći da što pre ozdravite kada ste bolesni!
NE PROPUSTITE: Vreme za alarm - sigurni znaci da vam je jetra puna toksina
Sigurni smo da su vam ove informacije bile od ogromne koristi.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari