Kada se pripremamo za trening, vodimo računa o brojnim faktorima: da imamo svu opremu, dovoljno vode za hidriranje, dovoljno energije... Međutim, ono o čemu bismo morali da povedemo računa, jeste koliko bi trening trebalo da traje. Ne želimo sebe previše da forsiramo, ali želimo i da vežbanje ima efekta i da očekivane rezultate. Koliko bi trening zapravo trebalo da traje, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: 6 obaveznih koraka nakon svakog kardio treninga
Na ovo pitanje, nažalost nema jednostavnog odgovora. Trajanje treninga zavisi pre svega od vaših zacrtanih ciljeva, preferencija i vremena koje imate na raspolaganju. Čak i kada dobro promislite o svojim ciljevima i očekivanjima, nije tako jednostavno fiksno odrediti optimalno trajanje treninga. Postoje benefiti i dužih i kraćih sesija, a prava razlika je u intenzitetu treninga.
Kraći treninzi su, po pravilu, intenzivniji. Postoje efikasni treninzi koji traju samo 4 minuta! Reč je o intenzivnim treninzima (HIIT), koji su poznati i pod imenom Tabata treninzi. Ovakvi trenizi fokusirani su na intenzivan kardio trening, u intervalima od 20 sekundi i pauzama između u trajanju od 10 sekundi. Vežba se izvodi u 8 ponavljanja. Čak i naučni dokazi potkrepljuju pozitvne strane kraćih perioda vežbanja. Istraživanja pokazuju da osobe koje 13 minuta dižu tegove, postižu bolje rezultate od pojedinaca koji provode najmanje sat vremena u teretani, tri dana sedmično. Ipak, postoji i skrivena kvaka. Naime, iako 4 minuta prolete dok šetamo ili trčimo na traci, intenzivan trening u trajanju od 4 minuta može da bude vrlo iscrpljujuć. Zato se ne preporučuje osobama koje imaju problema sa bolestima srca, ili nemaju kondicije.
Ukoliko je cilj da izgradite mišićnu masu, duži treninzi su ipak pravi izbor za vas. Iako i kratki i intezivni treninzi takođe utiču na stvaranje mišićne mase, kada postignete maksimum, verovatno ćete morati da povećate broj ponavljanja. Ukoliko povećate broj ponavljanja, najverovatnije ćete morati da produžite i vreme trajanja samog treninga. Dakle, kako god da okrenete, definisanje mišića, znači odvajanje više vremena za vežbanje. Ako trenirate za neki događaj, kao što je maraton, intenzitet i dužina treninga će se menjati. Što se dan trke bliži, to će i vaši treninzi postajati duži. U ovom slučaju, najbolje se obratiti profesionalnom treneru, kako biste svoje telo pripremili na najbolji mogući način.
NE PROPUSTITE: Grupni ili individualni trening - kako da napravite pravi izbor
Ukupna dnevna fizička aktivnost je veoma značajan faktor za zdravlje celog tela. Istraživanja pokazuju da je nivo dnevne fizičke aktivnosti važniji činilac i od samog intenziteta ili trajanja treninga. Ukoliko nemate vremena da svakodnevno trenirate, vodite računa da svaki dan budete fizički aktivni. Šetnja obližnjim parkom, penjanje stepenicama umesto liftom, pa i koji trbušnjak dok se odmarate kod kuće, mogu značajno uticati na stanje i kondicjiu organizma.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari