Pranajama tehnike disanja su osnovne prakse joge i dokazano je da imalo blagotovoran efekat na naše fizičko telo ali i dovode naše emocionalno stanje u balans. Zapravo pranajama tehnike disanja nam pomažu da kontrolišemo svoju životne energiju i usmeravamo je na jasne ciljeve, tako da postanemo produktivniji u svakodnevnici. Istražili smo nekoliko osnovnih tenika disanja koje možete savladati uz adekvatnog joga instruktora.
Predstavljamo osnovne pranajama tehnike disanja.
NE PROPUSTITE: Saznajte šta su su jogijske vežbe za čišćenja pluća i sinusa i da li su delotvorne?
Ujjayi pranajama
Ujjayi pranajama je tehnika disanja koja se često koristi tokom asana prakse joge. Ova tehnika uključuje duboko disanje kroz nos, sa suženim grlom i produženim izdisajem. Ovo produženo izdisanje pomaže smirivanju uma i oslobađanju tenzija u telu. Ujjayi pranajama takođe pomaže u jačanju pluća, poboljšanju cirkulacije i povećanju kapaciteta pluća.
Reč je o tehnici disanja tokom koje se treba fokusirati na izdah tako da bude dugačak i opuštajuć. Na taj način mi regulišemo i smirujemo nerni sistem, skrećemo pažnju na telo i osećamo promene koje se događaju u našem telu.
Kapalabhati pranajama
Kapalabhati pranajama je tehnika disanja koja se fokusira na brze, ritmičke izdisaje kroz nos, dok se izdisaj aktivno kontrahuje. Ova tehnika pomaže u čišćenju pluća i disajnih puteva, podstiče cirkulaciju, povećava energiju i oživljava um. Kapalabhati pranajama se često praktikuje ujutru kako bi se probudilo telo i um, ali se takođe može koristiti kao tehnika disanja za osveženje tokom dana.
Ova tehnika disanja naziva se vatrenim disanjem, zatvorite usta i fokusirajte se na svoj stomak izdahom trebate da pritisnete stomak da izađe sav vazduh brzo a zatim spontano udahnite na nos. Reč je o brzim udasima i izdasima koji se događaju nakon par sekundi spontano, a ovom tehnikom disanja možete otpustiti nakupljene negativne emocije na dnevnom nivou.
Bhramari pranajama
Nešto teža tehnika disanja koja se preporučuje iskusnim joga vežbačima poznatija je u našim krajevima kao Pčelinje disanje. Fokus je na izdahu tokom kojeg se proizvodi zvuk nalik na zujanje, koje nas smiruje i fokusira naš um na sadašnji trenutak. Zapravo ovo je nešto teža praksa tokom koje se blokira tok misli, što je odlično ukoliko vam misli tokom dana lutaju. Pospešiće vašu koncetraciju tako da je naš predlog da je uradite ujtru, a najpre se dogovorite sa joga instruktorom da vam do detalja objasni tehniku kako bi je u potpunosti prihvatili.
Nadi Shodhana
Vraćamo se na jednostavniju tehniku disanja koja nam može pomoći da umirimo telo i neutrališemo osećaj anskioznosti, kada je savladate služiće vam u trenucima kada ne možete da zaspite ili se budite uznemireni u toku noći zato što u potpunosti opušta telo. Ona na dubljen nivou reguliše muški i ženski princip u nama, odnosno energiju i vraća nas u balans. Prekrijte kažiprstom levu nozdrvu i sveno udahnite kroz desnu, napravite pauzu taman toliku da premestite prst i zapušite desnu nozdrvu kako bi izdahnuli na levu. U nastavku, udahnite vazduh na levu nozdrvu i zatim je pokrijte prstom da bi iznova izdahnuli i udahnuli na desnu. Proces nastavljajte koliko god vam godi i završite izdahom na desnoj nozdrvi.
Zaista Nadi Shodhana umiruje telo i um nakon intenzivnog treninga ali i napornog dana!
Sitali pranajama
Sitali pranajama je tehnika disanja u kojoj se jezik savija poput cevi i disanje se vrši kroz jezik. Ova tehnika pomaže u hlađenju tela, smanjenju stresa i anksioznosti, regulisanju telesne temperature i smirivanju uma. Sitali pranajama takođe pomaže u osvežavanju daha i poboljšanju cirkulacije. Zaista može biti naporna početnicima tako da je najbolje vežbati je uz adekvatnog instruktora.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari