U poslednje vreme među nutricionista je posebno aktuelna dijeta pod terminom autofagija. Tačnije, značenje autofagije ne možemo svesti samo na dijetalni režim ishrane, već je u pitanju sam princip ishrane kao takav, ali i način da se iz organizma izlučuju toksini, te se na taj način doprinosi sveopštem zdravstvenom stanju našeg organizma. Ono što je veoma bitno razumeti jeste da je autofagija zapravo metabolički proces koji pomaže ćelijama da razgrađuju i recikliraju svoje komponente, te tako telu obezbeđuju energiju, i pospešuju obnovu tih istih ćelija. S obzirom na to da se radi o procesu na ćelijskom niovu organizma, tim pre je značaj autofagije veći, jer dobro znamo da od ćelijskog nivoa i kreće većina oboljenja kojima smo podložni - od manjih od onih većih i ozbiljnijih, kao što su kancerogene promene. Dakle, zdravlje na usta ulazi.
Više detalja o autofagiji kao o dijeti, ali i načinu ishrane i detoksikacije organizma, saznajte u nastavku!
NE PROPUSTITE: Zdrav domaći smuti za ubrzavanje metabolizma i mršavljenje
Objašnjenje autofagije kao procesa je zapravo veoma jednostavno - kada se aktivira ovaj metabolički proces, naš organizam sve vreme čisti sam sebe od svih štetnih proteina iz ćelije, i drugih sastojaka, od nagomilanih toksina, loših masnoća, samim tim poboljšavajući opšte stanje organizma, i doprinoseći našoj dobroj liniji.
Svakako, kako bi autofagija bila aktivna, potrebno je uneti određene promene u naš način ishrane, i pridržavati se određenih pravila u tom smislu. Benefiti će biti nemerljivi - poboljšava se imunitet, sprečavaju upalni procesi, organizam je mnogo otporniji na viruse i bakterije, i usporava se starenje.
U bukvalnom prevodu autofagija bi se mogla prevesti i kao gladovanje. To svakako ne znači da treba da gladujemo, već da pokrenemo onaj proces u organizmu kao kad bismo gladovali, a to je da naš organizam kreće da se oslobađa štetnih materija i da troši masne ćelije kao gorivo. Jedan od mehanizama koji pokreće taj proces jeste post, ili pak specifičan vid ishrane koji se zasniva na pretežnom unosu proteina i masti, a minimalnom ugljenih hidrata - jer se oni pretvaraju u šećere, a sagorevanje masti oponaša ono što se dešava tokom gladovanja tj. intezivira autofagiju. Zato se autofagija dovodi u vezu i sa keto dijetom, kao i stanjem ketoze.
Foto: izvor
Dakle, masnoća pokreće autofagiju, ona pomaže u procesu mršavljenja! Naravno, mislimo na zdrave masti. Cilj je da dođe do promene goriva koje telo koristi - da umesto ugljenih hidrata krene da koristi masnoće kako bi se podstakla autofagija.
Kako se još podstiče autofagija, a telo čisti od toksina? Tako što ćemo primeniti tehniku vremenskih prozora, kada na neki način postimo, preskačući doručak i jedući sve obroke tokom dana u rasponu od 8 sati, umereno i ravnomerno raspoređeno.
Foto: izvor
Šta još pospešuje autofagiju? S obzirom na to da je autofagija reakcija na stres, onda je poželjno i da vežbate, i to da primenjujete treninge visokog inteziteta, da dižete tegove, a posebno da radite intervalni trening kada se smenjuju eksplozivni intervali sa onima sporog ritma.
NE PROPUSTITE: Kako da napravite mleko od ovsenih pahuljica
Nadamo se da su vam ove informacije koristile kako biste pospešili svoje zdrave navike kada je ishrana u pitanju.
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari