Svako od nas se trudi da što više povede računa o koži lica, odnosno da odabere adekvatne kreme za negu, koje su po svom sastavu i karakteristikama usaglašene sa određenim tipom kože. U tom smislu, među glavnim sastojcima ovih kozmetičkih proizvoda svakako su i određene kiseline, koje imaju vrlo važnu funkciju kada je nega lica u pitanju. Pojedine doprinose boljoj hidrataciji, mladalačkom izgledu, a neke od njih čak utiču na smanjenje određenih vidljivih mana kože. Takođe, možemo govoriti i o anti-age efektu. Kako biste se u potpunosti upoznali sa ovom tematikom, odnosno znali koji sastav kreme vama najviše pogoduje, nastavite sa čitanjem.
Saznajte sve o ulozi hijaluronske, salicilne i ostalih kiselina u nezi kože lica, sa stanovišta dermatologa.
NE PROPUSTITE: Greške koje uzrokuju bubuljice, a niste ih ni svesni
Hijaluronska kiselina
Ukoliko je vašoj koži preko potrebna hidratacija, odnosno ako imate problem sa isušivanjem, usahlim izrazom lica, kada sitne linije i bore postaju vidljivije, onda je hijaluronska kiselina definitivno neophodan sastojak kada je vaša svakodnevna rutina nege lica u pitanju.
Osim benefita u vezi sa hidratacijom, dermatolozi posebno nagašavaju ulogu "popunjavanja" pomenutih sitnih linija na licu, što koži vraća sjaj i prepoznatljiv mladalački izgled. Stoga je hijaluronska kiselina nezaobilazni deo svih "anti-age" kozmetičkih proizvoda.
Napomenimo i da je hijaluroska kiselina već prirodno sadržana u našem ogranizmu, a od toga 50 % u vezivnom tkivu dermisa kože - ona održava hidrataciju i vitalnost kolagenih vlakana, zbog čega je koža elastična i mlaodlika. Ipak, sa godinama, smanjuje se njeno prisustvo, pa je nega kože lica kozmetičkim proizvodima koji je sadrže svima preko potrebna, jer može, naravno, ne zaustaviti, već usporiti proces starenja.
Salicilna kiselina
Ona se ubraja u beta hidroksi kiseline, dobija se uglavnom iz vrbove kore, i ima višestruke benefite po kožu lica, te se stoga i nalazi u mnogim kozmetičkim proizvodima ove namene, ali i zasebno kao susptanca koja se naročito koristi u tretiranju kože lica sklone aknama, kao i za tretmane pilinga.
Salicilna kiselina, za razliku od alfa hidroksi kiselina ima moć dubinskog prodiranja u pore, pa je zato i nezaobilazni sastojak svih kozmetičkim proizvoda koji su specijalizovani za rešavanje problema sa bubuljicama. Ono što se njome zapravo podstiče jeste ojačavanje prirodnog proteina kože, koji vezuje mrtve ćelije kože, i sprečava upalne pocese koji vode ka nastanku mitisera, i drugih vrsta akni.
Glikolna kiselina
Glikolna kiselina se ubraja u alfa hidroksi kiseline, te se njeno dejstvo tiče površinskog sloja, kože, odnosno ona ima funkciju da ukloni mrtve ćelije kože sa površine kože lica, dajući koži zaglađen i baršunast izgled.
Posebno se proporučuje kao deo nege kod onih koji imaju grublji i dozreli izgled kože lica, jer se njenom upotrebom postiže potreban efekat pilinga, što direktno utiče na jačanje kolagena, sa čim je u vezi i željeni mladalački izgled kože.
Napomenimo i da, s obzirom na to da piling često može iritirati kožu, sa ovom kiselinom to nije slučaj, jer je ona dovoljno blaga da je mogu koristiti i oni sa izrazito osetljivom kožom lica.
Lumunska kiselina
Još jedna kiselina čija se namena tiče tretmana uklanjanja mrtvih ćeila kože, i u ovom slučaju takođe sa površinskog sloja kože lica. Koristi se za blage tretmane pilinga, a njenom upotrebom se sprečavaju dalja gomilanja mrtvih ćelija, koje mogu začepiti pore i dovesti do zapaljenskih procesa.
Dermatolozi preporučuju da proizvode sa ovim sastojkom koriste oni koji imaju problem sa pigmentacijom, jer limunska kiselina ima moć izbeljivanja i ujednačavanja tena, kao i da ih izbegavaju dame sa izrazito osetljivom kožom lica.
Mlečna kiselina
Mlečna kiselina je alfa hidroksi kiselina koja se apsorbuje iz kiselog mleka. Ona, poput salicilne i glikolne kiseline, takođe uklanja mrtve ćeije, i pospešuje elastičnost vlakana keratina. Osim toga, napomenimo i da je efikasna u ukljanjanju fleka sa kože lica, čineći je baršunastom, a ten ujednačenim.
Ubraja se u sastojke koji doprinose dubinskom pilingu, i trebalo bi da je izbegavaju oni koji imaju izrazito suvu ili osetljivu kožu lica.
Retinoična kiselina
Prvobitna upotreba retinoične kiseline u nezi kože lica potekla je od tretiranja gljivičnih oboljenja kože, kada je, prema zaključcima detmatologa, primećeno da koža od ove kiseline postaje svetlija, pa se zbog toga danas može naći kao glavni sastojak kozmetičkih proizvoda koji su namenjeni tretmanu crvenila, rozacee, kao i hiperpigmentacije.
Osim toga, normalizuje proizvodnju keratina, što je posebno važno za mladalački izgled kože.
NE PROPUSTITE: Nega lica zimi - greške u tretranju suve i ispucale kože
Verujemo da su vam ove informacije bile dragocene, i da su vam omogućile kompletniji uvid u to šta koja kiselina u kozmetičkim proizvodima za negu lica znači, što će vam omogućiti da svoju rutinu nege uskladite tačno sa onim što vam je potrebno.
NAJPOPULARNIJI Komentari