Pojava bubuljica je definitivno vrlo neprijatan problem kože, koji ne samo da izaziva dermatološke komplikacije, već može uticati i na psihološki profil, naročito ako se akne javljaju tokom delikatnog perioda poput pubertetskog: Manjak samopouzdanja, osamljivanje, ali isto tako i posezanje za rešenjima koja često nisu adekvatna. Do ovoga dolazi i usled pogrešne informisanosti, tačnije zbog verovanja u pojedine istine, koje se na kraju ne ispostave tačnima. Problem sa bubuljicama zahteva prilagođenu i sistematičnu negu kože lica, a kako i vi ne biste pravili greške u vezi sa istom, saznajte u nastavku teksta sve o mitovima o bubuljicama, u koje ste, možda, i vi verovali.
NE PROPUSTITE: Ovo je fantastično - Disney crtani filmovi kao šminka na očima
1. Hrana koju konzumiramo ne utiče na pojavu akni
Iako suranije zvanični stavovi bili u skladu sa ovom tvrdnjom, prema savremenim istraživanjima, vrsta namirnica na kojima se naša ishrana pretežno zasniva vrlo utiče na problem sa bubuljicama, naravno u negativnom smislu. Načelno, preporuka je da u širokom luku izbegavate one namirnice sa visokim glikemijskim indeksom, kao što je beli hleb, gazirana pića, čokolada i ostali slatkiši. Pojačana pojava akni može biti u vezi i sa hormonima sadržanim u mleku, koji podstiču proizvodnju sebuma, što utiče na začepljenje pora i razvoj upalnih procesa koji rezultiraju pojavom bubuljica.
Hrana koja povoljno utiče na kožu sklonu aknama je ona koja ima nizak glikemijski indeks kao celo zrno žitarica, povrće koje sadrži vlakna, poput karfiola, brokolija, kelja, orašasti plodovi. Dalje, namirnice koje sadrže cink doprinose čistoj koži lica (meso, morski plodovi, pečurke, jaja). Takođe treba svoje obroke da obogatite i namirinicama boatim vitaminom A, koji ćete naći u šargarepi, kupusu, spanaću.
2. Dekorativna kozmetika prouzrokuje pojavu bubuljica
Puderi, rumenila, senke za oči, bronzeri - sve su to kozmetički proizvodi koji se ubrajaju u ovu kategoriju i koje, sigurni smo, svaka dama voli da koristi. Međutim, ukoliko imate problem sa bubuljicama, predlažemo da obratite pažnju pro odabiru istih i da se uvek odlučite za one koji imaju oznaku "nekomodogeni", jer su namenjeni problematičnoj koži. Takođe, izbegavajte šminku i kozmetičke proizvode koji su na bazi alkohola i ulja. Aloa vera i retinol su, sa druge strane, sastojci koji pogoduju koži koja je sklona pojavi bubuljica.
3. Stres prouzrokuje pojavu akni
Ne postoje naučni dokazi koji stres targetiraju kao direktnog uzročnika upalnih procesa koji dovode do bubuljica, ali to ne znači da nema nikakvog uticaja - konstantna izloženost stresu znatno usporava proces njihovog zaceljenja.
4. Ukoliko se često umivamo, bubuljice će nestati
Akne, baš kao i mitiseri, su posledica začepljenih pora i prekomerne proizvodnje sebuma koji do toga dovodi, i to koliko puta se umivate dnevno ni na koji način neće doprineti rešenju problema. Štaviše, ono može biti kontraproduktivno, jer koža postaje suviše iritirana. Dakle, neophodno je da koristite sredstva za čišćenje prilagođena vašem tipu kože i namenjena problemu sa bubuljicama.
5. Pasta za zube je efikasna u uklanjanu bubuljica
Zubne paste sadrže hidrogen peroksid, mentol, sodu bikarbonu, trikoslan, što sve može doprineti tome da se bubuljice isuše, ali isto tako mogu prouzrokovati i razne iritacije na koži. Umesto da rizikujete, radije se odlužite za tretman kože na bazi benzoil peroksida, koji je efikasan u uklanjanju bubuljica.
NE PROPUSTITE: Svakodnevne navike koje će učiniti da izgledate fantastično bez šminke
Da li ste i vi verovali u neki od ovih mitova kada je koža sklona bubuljicama u pitanju?
NAJPOPULARNIJI Komentari