Po savetu nutricionista, svakodnevne navike u ishrani treba da budu takve da imamo 3 glavna obroka, i između njih dve užine. Tako da užina nije rezervisana samo za mališane. I to sa razlogom. Užinom je uspostavlja idealan balans u unosu hranljivih materija, i što je važno sprečava se prejedanje tokom glavnih obroka. Ipak, ukoliko niste oprezni u izboru namirnica koje konzumirate za užinu, efekat može da bude kontraproduktivan. Naročito ukoliko ste na dijetalnom režimu i pokušavate da smršate.
Zato predlažemo da primenite savete koji slede u nastavku - šta ne smete da jedete ako želite da smršate.
NE PROPUSTITE: Namirnice koje treba da izbegavate ako želite ravan stomak
Užina vam je mini obrok
Kako nutricionisti ističu, užina treba da broji 150 kalorija, i to je pravilo kojeg je važno da se pridržavate tokom procesa mršavljenja. Naravno, užinu ne treba da preskačete kako biste vaš ukupni unos kalorija bio manji, jer tako samo usporavate meatobilzam, što znači da će kilogrami sporije ići dole.
Međutim, mnogi se lako zanesu, pa zamene užinu za obrok koje je zdrav, poput npr. tanjira humusa, ali koji uveliko iskače iz onog kalorijskog okvira od 150 kalorija. Dakle, nikako obrok, već neka voća, zdrav napitak i sl.
Pogrešan napitak
Užina može biti čvrsta u vidu neke voće, orašastih plodova koji se i te kako preporučuju, ali i tečna - -kao što je čaša ceđenog soka, limunada, čaj u kombinaciji sa jednim integralnim keksom i sl. Međutim, nije svaki napitak idealan za užinu. Ono što nikako ne dolazi u obzir jesu sokovi, gazirana pića i sl, tačnije sve što je industrijski i što sadrži veštačke zaslađivače.
Ako želite da popijete svoju užinu, onda sami napravite svoj voćni miks i dodajte npr. malo đumbira - začin koji će dodatno doprineti ubrzanju metabolizma i topljenju masnih naslaga.
Vaša užina obiluje zasićenim šećerima
Mnogi rezonuju da kada im padne šećer između obroka, rešenje može da bude čokoladica, parče kolača, krofna. To, naravno nije užina koja se u bilo kom smislu preporučuje tokom procesa mršavljenja. Zasićeni šećeri nisu opcija, umesto njih vaš izvor ugljenih hidrata treba da bude sveže voće, ali opet ne svako. Na primer, banana je previše kalorična ukoliko ste na dijeti. Umesto nje, izaberite jabuku, grejpfrut, pomorandžu i sl.
Preterujete sa zdravim grickalicama
Vrlo jednostavno - ako je nešto zdravo, to ne znači da možete da ga pojedete beskonačno, jer i to zdravo ima neke kalorije. Tu uglavnom problem nastane oko orašastih plodova poput badema, lešnika, oraha i sl, koji zaista jesu odličan izbor za užinu, jer su izvor energije i hrana za mozak, ali mera koje treba da se pridržavate jeste jedna šaka. Nikako više od toga.
Čekate dok ne pregladnite
I naposletku, nikad nemojte da testirate svoje granice kada je glad u pitanju, jer je to kao prvo mučenje organizma, a kao drugo sigurno ćete pojesti mnogo više nego što bi trebalo u trenutku kada više ne možete da izdržite. Pokušajte da uspostavite svoj ritam i satnicu, a idealno je da obroci budu u razmaku od po 6 sati, i da između njih na 3 sata imate dve užine.
NE PROPUSTITE: Kako da znate da ste osetljivi na gluten? Ovo su tipični simptomi
Uživajte u pravom izboru užine.
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari