Trening često nazivamo i vežbačkom rutinom, upravo zato što otkrivamo tip vežbi i broj ponavljanja koji nam odgovaraju i zatim režim pratimo. Ipak, tokom vremena dolazi do promena - naše telo jača, pa se i vežbe i broj ponvaljanja prilagođavaju fizičkim promenama. Međutim, ponekad se dešava da nam vežbačka rutina više ne prija ili ne daje rezultate. Takvo stanje može da nas demotiviše, pa odlazak u teretanu ili trčanje shvatamo kao dodatni teret. Koji razlozi bi trebalo da vas navedu da promenite režim treniranja, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kakve posledice može doneti unos kofeina pre vežbanja
1. Više ne uočavate rezultate
Ako ne primećujete gubljenje masnih naslaga ili jačanje mišića, verovatno ste postigli maksimum koji program vežbanja može da ponudi. Telo prolazi kroz prirodni proces svaki put kada promenite režim treniranja. U početku je novi režim šok za celo telo. Celo telo je usmereno na rast, jačanje i sagorevanje unetih kalorija. Ipak, vremenom, telo se navikava na vaš režim vežbanja, pa će biti potreban dodatni napor za sticanje mišićne mase ili gubljenje masnih naslaga. Stručnjaci predlažu da režim treniranja promenite svakih 4-6 nedelja, kako bi telo uvek imalo nove izazove.
2. Ne radujete se vežbanju
Ukoliko se uopšte ne radujete narednom treningu, to je siguran znak da je vašem režimu treniranja potrebna promena. Trening koji je dosadan, neće vas motivisati da se pokrenete i odete u teretanu. U ovim slučajevima najbolji rezultati se postižu razbijanjem rutine - ako ne volite kardio u teretani, pešačite ili planinarite u toku nedelje. Ako u teretani uglavnom koristite mašine, probajte u trening da uvrstite tegove. Kada razbijete monotoniju i vežbanje će biti uzbudljivije i zanimljivije.
3. Nakon treninga se osećate sasvim iscrpljeno
Ukoliko posle treninga osećate bolove u mišićima i celom telu i trening vas potpuno izmori, vreme je za promenu režima treniranja. Telo koje svaki put vežba do svog krajnjeg limita, neće imati dovoljno vremena za oporavak do sledećeg vežbanja. Nakon određenog vremenskog perioda, ovakvo vežbanja može dovesti do umora, bolesti i povreda. Program treniranja koji je previše intenzivan, možete ublažiti dodatnim danom pauze za oporavak i lakšim aerobik vežbama za opuštanje.
4. Nema izazova
S druge strane, preslab intenzitet treninga znači da svoje telo ne izazivate dovoljno. Kada birate težinu tega koji ćete koristiti prilikom vežbanja, uvek izaberite 8 na skali na kojoj 1 označava lako, a 10 previše teško. Indikator slabog treninga je i ako možete da proveravate svoj telefon dok "naporno" vežbate.
5. Radite vežbe koje volite, a ne one koje morate
Ukoliko sami osmišljavate svoju rutinu, velika je verovatnoća da ćete, možda i nesvesno, u trening uvrstiti vežbe koje volite i izbegavati one koje ne preferirate. Vodite računa da bi trening trebalo da obuhvati sve grupe mišića, a fokusirajte se na grupu mišića koje posebno želite da istaknete i ojačate. Izbegavanje vežbi za ruke, noge, leđa ili kardio vežbi, dovodi do neželjenih rezultata.
NE PROPUSTITE: Letnje aktivnosti koje sagorevaju 300 kalorija za 30 minuta
Samo jedan od navedenih razloga, dovoljan je da uneste izmene u rutinu vežbanja. Ako sebe prepoznate u nekoliko navedenih razloga, vreme je za osmišljavanje novog programa treninga. Za osmišljavanje programa treninga koji će doneti rezultate, savetujemo da se obratite profesionalcima, kako biste izbegli preopterećenje ili povrede.
NAJPOPULARNIJI Komentari