Svakog dana stupamo u kontakt sa različitim ljudima što na privatnom, što na poslovnom planu, pa je veština komunikacije i te kako važna, kao i cenjena kada su brojna zanimanja u pitanju. Dakle, ovde ne mislimo na onu vrstu kontakata koji su već prisni, a koje imamo sa prijateljima, porodicom, partnerom, već kad komunikacija treba da ostane u okvirima formalnog i pristojnog. Često u tom pogledu treba biti odmeren i birati reči, znati šta je primereno kao tema za razgovor, a šta ne, kao i izbeći svima nama dobro znane neprijatne tišine.
Upravo zbog toga je ovaj tekst o pravilima u komunikacija sa drugima kojih svi treba da se pridržavamo. Detalje saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Rešite zagonetke i proverite koliko oštro oko imate!
Zgodan uvod u razgovor
Bilo da ste na poslovnom razgovoru, intervjuu za posao, ili ste se pak sa nekim našli neformalno, ali po prvi put, jer treba o nečemu da razgovarate, neophodno je da ne krenete odmah "sa neba, pa u rebra", već da napravite neki kratak uvod. Naravno, on zavisi od prilike i sagovornika.
Ako je vaša komunikacija strogo poslovne prirode, onda taj uvod može da se odnosi na predstavljanje vas, projekta, pominjanjem nekih zanimljivosti iz industrije i sl, a možete kao uvod iskoristiti i kratak komentar na temu mesta na kom ste se našli, ili koliko kog bio kliše, možda saobraćajne gužve.
Svakako, ono što je poenta uvoda jeste da otkravite atmosferu, i da je učinite opuštenijom.
Pokažite interesovanje za sagovornika
Foto: izvor
Ukoliko sa nekim razgovarate po prvi put, a stalo vam je da vam oboma tokom tog razgovora bude prijatno, onda je neophodno da prema tom sagovorniku iskažete interesovanje. Postavite pitanje koje se odnosi na njegov opis posla, poslovno iskustvo, pitajte ga za mišljenje i stav povodom nečeg što se tiče posla, ukoliko je razgovor takve prirode. lli, ako je neka sasvim druga sfera u pitanju, pitajte svog sagovrnika odakle je, pokušajte da zaključite koja je to tema o kojoj bi on sam voleo da progovori. Tako ćete atmosferu oboma učiniti prijatnijom. Ono što nikako ne treba da radite jeste da forsirate samo sebe, svoj stav, svoje mišljenje.
Polako sa ličnim pitanjima
Ovo je zaista potrebno da napomenemo, iako će neki od vas pomisliti da se to podrazumeva. Kada se sa nekim viđamo po prvi put, ili tokom prvih par puta, bilo da je naša komunikacija vezana za posao, ili nije, lična pitanja koja nisu uopštenog tipa i ne odnose se na obrazovanje, radno iskustvo, muzički ukus i tome slično, zaista nisu prikladna. Pod tim se podrazumeva svako zadiranje u intimu po pitanju porodičnih odnosa, ljubavnog statusa, i sl. Na taj način ćete samo učiniti da vaš sagovornik stvori otklon prema vama. Umesto toga je mnog bolje da vam se on sam po tom pitanju otvori, ukoliko je uopšte potrebno da razgovor ide u tom smeru.
Vodite računa o toku konverzacije
Uvek imajte u visu šta je svrha razgovora koji vodite. Ako on nema posebnu svrhu, već je spontan, onda nije toliko važno ako vaš tok razgovora promeni svoj početni smer. Ipak, ukoliko je razgovor formalan onda se potrudite i da ostane u tim okvirima.
NE PROPUSTITE: 10 prednosti kad ste singl o kojima ne razmišljate dok ste u vezi
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari