Koliko puta smo čuli onu frazu da je dragoceno kad neko u duši zauvek ostane dete, ili da ne smemo nikad da zaboravimo na dete u sebi. Da li je to zaista tako? Odnosno da li je to samo lepši i uvijen način da za nekog kažemo da je emocionalno nezreo? Mi mislimo da se ipak radi o dve različite stvari. Prva podrazumeva onu sposobnost da se radujemo kao deca i sitnicama, i da nas one čine srećnima, bez pohlepe i nezazitosti koje sa sobom nekako nosi svet odraslih, a druga podrazumeva nedozrelo ponašanje, koje se ispoljava bez obzira na to što neko ima 30, 40 ili 50 godina, stan, kola, porodicu, posao. I sa takvima nije lako komunicirati, bilo da je u pitanju ljubavni ili neki drugi odnos.
U svakom slučaju, detaljnije na ovu temu u nastavku. Saznajte šta psiholozi kažu o tome kako da prepoznate emocionalno nezrelu osobu.
NE PROPUSTITE: Razlozi zbog kojih je nekima toliko teško da pronađu pravu ljubav
Prvo, pod emocionalnom nezrelošću se podrazumeva ponašanje u pogledu ispoljavanja emocija koje nije u skladu sa godinama. Onda se taj neko uglavnom okarakteriše kao detinjast. Ali šta je to što ukazuje da se zaista radi o emocionalno nezreloj osobi, a ne samo o nekoj sporadičnoj i usamljenoj reakciji?
Naime, psiholozi objašnjavaju da je za ovakav tip ličnosti karakterističan tačno određeni način ponašanja, kao i tipična frazeologija.
Večna žrtva
Ovo je tako tipično. Osobe koje su emocionalno nezrele vrlo često vole da naglašavaju kako ih drugi stalno povređuju svojim postupcima, ponašanjem, nikad oni sami nisu krivi za odnos koji ne funkcioniše - ovo posebno do izražaja dolazi u ljubavnim vezama, kada jedan partner od drugog pravi dežurnog krivca, a sebe voli da sažaljeva kao žrtvu, ni jednog momenta ne razmišljajući o svojim postupcima i odgovornosti.
Ono što je najveća greška jeste pristati na takvu igru.
Nerealna očekivanja
Foto: izvor
Ovo je otprilike u ravni onog kad porastem biću milioner. Da ne bude zabune, sanjarenja i mašta su sjajni, ali u smilsu kada podstiču na kreativnost, i neku vrstu stvaralaštva, akcije, ali ako su samo puka sanjarenja, i ako je to nečiji model življenja, neko ko čeka da mu se snovi ispune sami od sebe, onda se radi o emocionalnoj nezrelosti.
Oslanjanje na druge
Već je postalo jasno da osobe koje su emotivno nezrele odgovornost traže u drugima. To znači ne samo prebacivanje krivice, već i lagodnost u pogledu toga da očekuju da neko umesto njih nešto uradi, završi i tome slično.
Inertnost koja postaje model življenja, i korišćenje drugih za ostvarivanje svoje dobrobiti.
Ishitreno ponašanje
Foto: izvor
Emocije koje su eksplozivne, koje nisu prethodno promišljene, a sve to u znaku česte histerije, prenagljenog reagovanja, plača, sve su to znaci da se radi o emocionalno nezreloj osobi. Naravno, emotivnost je često sama po sebi impulsivna, ali uvek podrazumeva i neku meru i obzir prema drugima. U ovom slučaju se radi o reagovanjima bez ikakvih kočnica.
Takmičarski duh
I takmičarski duh može da bude poželjan u granicama samomotivacije, ali ako deviza uvek biti bolji i iznad drugih postaje opsesija i postane sama sebi cilj, onda se radi o infantilnom ponašanju.
NE PROPUSTITE: Psihološki trikovi prodavaca koji su pogubni za vaš novčanik
U svakom slučaju, sa emotivno nezrelim osobama nije lako. Ipak, ono što je sigurno jeste da njima ne treba povlađivati. Pa pokušajte i vi da poslušate ovaj savet psihologa.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari