U toku zimskog perioda posebno je važan povećan unos vitamina, minerala i drugih hranljivih materija zbog povećanja otpornosti organizma, jer je to period virusnih i bakterijskih infekcija.
Uz to posebno treba voditi računa o nezi kože.
Pored raznih krema i preparata ishrana je jako bitna i svi znamo da se koža hrani iznutra.
Naša saradnica Anita Alterov - nutricionista - otkriva vam preporučeni zimski režim ishrane koji će očuvati lepotu vaše kože lica i pružiti joj potrebnu negu iznutra.
1. Hidratacija - Hladno vreme, vetar, boravak u zatvorenim prostorijama u zimskim mesecima dodatno isušuje kožu, pa je zato na prvom mestu dobra hidratacija. Pre svega treba piti redovno vodu, do 8 čaša dnevno. Neka Vam čađa ili flašica budu pri ruci tokom celog dana - uzimajte po malo vode i kada niste žedni jer je pojava žeđi prvi znak dehidratacije.
2. Vitamini i minerali - Značajni u nezi kože su vitamini B komleksa, vitamin C, vitamini A i E koji su neophodni za pravilno formiranje ćelija kože. Vitamin B pomaže u zadržavanju vlažnosti, a vitamini A, C i E su moćni antioksidanti, pomažu u otklanjanju štetnih uticaja na kožu i smanjuju bore.
Ove vitamine možete obezbediti organizmu konzumiranjem žitarica (pirinač, ovas, raž, ječam, heljda), mesa, jaja, biljnih ulja, citrusa, zelenog povrća, jezgrastog voća… A minerali koji imaju uticaj na čičćenje i povećanje elastičnosti kože su cink, selen, bakar i njih sadrže žitarice, meso, jaja, riba, jezgrasto voće, suvo voće…
3. Omega 3 i omega 6 masne kiseline imaju ulogu u očuvanju vlažnosti kože, pomažu kod iritacije, crvenila, ekcema. Nalaze se u biljnim uljima kao što je maslinovo, laneno, susamovo, u ribi i orašastim plodovima.
4. Zeleni čaj - Popijte bar jednu šolju čaja svakodnevno, najbolje u jutarnjim časovima. Zeleni čaj čisti organizam od toksina, povoljno deluje na imunitet, podmlađuje kožu, čisti je od akni i raznih iritacija. Možete ga koristiti i kao tonik za lice, kao oblog za crvenilo ili za umivanje. Deluje brzo, treba vam malo vremena za pripremu i nije skup. Koristite šaj iz rinfuza, jer su to celi listici i kvalitetniji je u odnosu na čajeve iz kesice.
5. Koenzim Q 10 - sastojak mnogih krema i preparata za negu kože, možete ga uneti u organizam i putem hrane i suplemenata, zavisi od vaših godina i potreba. Odličan je antioksidans, usporava procese koji dovode do oštećenja i starenja ćelija i tkiva. Ljudski organizam ima sposobnost stvaranja ovog koenzima, ali se godinama ta sposobnost smanjuje čak do 80%. Najveća koncentracija u organizmu je oko 25 godine. Zato je bitno da ga unosite putem hrane i suplemenata. Namirnice koje ga sadrže su proizvodi životinjskog porekla (najviše srce i jetra), zatim hladno ceđena ulja (maslinovo, sojino, grožđano, repicino), riba (haringa, skuša, pastrmka, sardine), povrće (peršun, povrće, spanać).
Možete vi to same!
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari