Doba je godine kada se zimnica uveliko ostavlja. Spremaju se zalihe za zimski period kada povrća ne bude u baštama i na tezgama pijačnih prodavaca. Svako malo iz komšijskih kuhinja dopire miris poznatih i voljenih zimnica. Peku se paprike za ajvar i pinđur, dok se paradajz melje ili kuva, te konzervira u flaše. Priprema ovih zimnica jeste zahtevna, ali kada na red dođe konzumacija - shvatimo da vredi svakog truda i vremena. No, postoje i neki mnogo lakši načini za čuvanje paradajza - ne zahtevaju ni puno vremena ni truda, samo malo dobre volje.
U nastavku teksta saznajte koja 2 načinima ostavljanja zaliha paradajza predlažemo - recepti bez kuvanja.
NE PROPUSTITE: Paradajz punjen humusom i avokadom - recept
Paradajz je bogat hranljivim materijama i antioksidansima koji štite organizam od štetnih uticaja. Sveža povrćka sadrži veći procenat svih korisnih stvari, dok se terničkom obradom neka svojstva gube - mada je i takav odličan član svake trpeze.
Ako ste u gužvi i obavezama - značiće vam ova dva saveta o čuvanju paradjza za zimu:
1. Paradajz iz zamrzivača
Potrebno:
- Paradajz
- začini po želji.
Priprema
Operite plodove, te ih zarežite nožem u obliku krsta sa one strane gde nema peteljka. Ne treba presečete čitav parajz, već samo kožicu. Veću sud napunite vodom i zagrejte do ključanja, a tada dodajte povrćke u tu vrelu vodu, ali samo na par minuta, i to onda kada ste sklonili posudu sa vatre. Potom paradajz izvadite iz vode i ostavite da se ,alo prohladi, a zatim odstranite ljusku. Ova teknika omogućava da se ljuska veoma lako otkoni. Zatim, oljušćen i očišćen od tvrdih delova - izrezati na kocke (manje ili veće), a zatim, kada se lepo ohladi - ređati komade paradajza u kese za zamrzivač i zalediti.
2. Sušeni paradjz
Potrebno:
- Paradajz
- maslinovo ulje
- svež ili sušeni bosiljak
- peršun
- beli luk
- so
- šećer
(po izboru i origano ili ruzmarin)
Priprema:
Plodove operite i isecite na kolutove. Pripremite pleh i papir za pećenje, poređaje kolutiće tako da se ne preklapaju. Dodati preko toga malo maslinog ulja, šećera, soli začina po želji - a najbolje bi bilo bosiljak i peršun, a zatim ubacite u rernu na 100 stepeni oko 2 sata. Kada je gotov, dehidriran- paradajz ređati u tegle u je dno treba staviti masliinovo ulje, b.luk i začine, Red kolutića, red ulja . i tako dok tegla ne bude puna, a ulje prekrilo čitav sadržaj. Teglu dobro zatvoriti i čuvati na hladnom i tamnom mesu (frižider), ili u hladanom podrumu. Rok ovako spremljenog paradjza je oko 6 meseci.
Uživaje posebno u procesu pripreme koja ne oduzima puno vremena i truda - a salate će u tom slučaju biti na meniju čitave zime . Špagete ili druga testenina će se beskrajno radovati, kada u sos ubacite paradjz pripremljen na jedan od ova dva načina.
Prijatno!
NAJPOPULARNIJI Komentari