Kada je u pitanju dijeta, najčešće prvo pomislimo na gubljenje nakupljenih kilograma. Dijeta se već izjednačava sa planom ishrane koji će nam pomoći da liniju dovedemo u red. Ipak, čak i osobe koje imaju idealnu kilažu za svoju visinu i strukturu, često požele da promene odnos mišićne mase i masti u svom telu. Kako bi se ova promena zaista postigla, trening postaje neizostavan deo rutine, ali pažnju moramo posvetiti i ishrani. Kako da prilagodimo dijetu, da bismo dobili mišićnu masu, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Đumbir čaj kao saveznik uspešnog mršavljenja
Za početak je bitno da prihvatite da se promene neće desiti preko noći. Dobijanje mišićne mase je dug proces, koji zahteva posvećenost i strpljenje. Sem postizanja dodatne mase, dodatni napor je neophodno uložiti i u održavanje postignutog stanja. Zbog toga ne smemo živeti u zabludi da ćemo do izvajanog tela doći bez puno muke i uloženog vremena.
Plan ishrane je podjednako važan kao i striktni treninzi. Ukoliko je vaš cilj da steknete mišićnu masu, hrana bogata proteinima će vam omogućiti da to postignete. Kada kvalitetna ishrana ne prati intetnzivne treninge, rezultati će izostati. Proteini dodati vašoj ishrani, daće mišićima energije da istraju u treninzima snage.
Postoji određena hrana koja vam može pomoći u postizanju mišićne mase. Hrana koju bi trebalo izbegavati je visoko procesuirana hrana, grickalice i brza hrana. Namirnice bogate nutrijentima, koje će vam omogućiti rast mišića su:
Piletina - bogata proteinima
Krta teletina - sadrži nutrijente za građenje mišića, poput proteina, cinka, gvožđa i vitamina B
Riba - bogata proteinima i omega-3 masnim kiselinama
Jaja - visoko kvalitetni proteini, aminokiseline i vitamini
Tofu - savršena opcija za vegetarijance i vegane, bogata kalcijumom i gvožđem
Mahunarke - dodatna odlična opcija za vegetarijance i vegane, sadrži savršen balans ugljenih hidrata i vlakana
Mleko - bogato proteinima, kalijumom, kalcijumom i vitaminom B
Voda - hidratacija je elementarna za gradnju mišićne mase
Koštunjavo voće - nesoljeno i neslađeno koštunjavo voće sadrži ogromne doze proteina i zdravih masti
Po pitanju kalorija, trebalo bi da dnevno unesete više kalorija nego što vaše telo sagori, ali je vežbanje takođe bitan deo ovog procesa. Neophodan unos kalorija varira od osobe do osobe. Za sticanje mišićne mase, trebalo bi da imate tri obroka dnevno, uključujući i užine između obroka. Važno je da jedete 30-45 minuta posle treninga, kako biste pomogli svojim mišićima da se oporave i obnove.
Vodite računa da u telo unesete i dovoljnu količinu ugljenih hidrata. Šećer iz ugljenih hidrata je potreban za razgradnju proteina u telu. Samim tim, dijeta bez ugljenih hidrata, neće pomoći rastu mišića. Kvalitetan san je takođe ključan za stvaranje mišićne mase. U toku sna, mišići rade na obnovi i rastu, pa obratite pažnju na fizički odmor i pauze između treninga.
NE PROPUSTITE: Kako se hrane supermodeli - dijeta Viktorijinih anđela
Rad na mišićima je posao koji zahteva strpljenje, posvećenost, brigu o ishrani i zdrav način života. Postizanje savršene telesne težine deluje kao mukotrpan proces, ali je sticanje mišićne mase zapravo način života, kojem se morate prilagoditi. Ukoliko ste i dalje zainteresovani za snažno i mišićavo telo, posavetujte se sa trenerom i nutricionistom i započnite avanturu!
NAJPOPULARNIJI Komentari