Kada odlučimo da započnemo dijetu, spremni smo na odricanja i brojne izazove. U tom trenutku znamo da će se naše navike, kada je ishrana u pitanju, u velikoj meri promeniti. Međutim, rezultati nekad izostaju i onda kada smo sigurni da smo za obroke koristili zdrave namirnice, bez unosa velikog broja kalorija. Da bi računica bila ispravna, kalorije su negde morale biti skrivene i uneli smo više šećera nego što smo hteli. I kada izbacimo slatkiše iz ishrane, skriveni šećeri prete sa svih strana, nalaze se čak i u namirnicama za koje smatramo da su zdrave. Koje namirnice sadrže mnogo više šećera nego što smo očekivali, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Frutarijanstvo - ishrana bazirana isključivo na voću
1. Voda obogaćena ukusom i vitaminima
Iako je voda obogaćena ukusom postala pravo otkrovenje i "zdrava" zamena za sokove, količina šećera po flaši bi mogla da vas zaprepasti. Vodu sa ukusom često koristimo pre i posle treninga ili onda kada nam je potrebna hidratacija. Obratite pažnju - flašica vode s ukusom sadrži čak 31g šećera. Toliko šećera sadrži i bar čokoladica. Voda s ukusima je ipak bolji izbor od gaziranih pića, kada limenka može da sadrži i oko 48 g šećera. Iako voda sa ukusom može sadržati vitamine, ne sadrži vlakna koja se nalaze u voću, pa ne može izazvati sitost. Unosom vode sa ukusom, unosite kalorije, bez hranljivih vrednosti.
2. Musli s mlekom
Nije neko iznenađenje da svaki musli koji ima fenomenalan ukus, obiluje šećerom. Ono što vas može iznenaditi, je da i čisto mleko sadrži šećer. S druge strane, mleko sadrži proteine i druge nutrijente, pa ga ne bi trebalo izbaciti iz ishrane. Kada kupujete, izaberite musli sa manje šećera, a uvek računajte i kalorije iz mleka.
3. Voćni jogurt s manje masti
Kada proizvođaći koriste manje masti za dizajniranje proizvoda, zamenjuju je drugim sastojcima, ponekad i šećerom. Voćni jogurti, pa čak i oni koji samo imaju ukus vanile, sadrže velike količine šećera. Da bi ukus ostao gotovo isti po izbacivanju masti, proizvođači će najčešće pojačati šećer. I organski jogurti (ako nije u sastavu napisano drugačije) mogu sadržati veće količine šećera. Ukoliko ne možete zamisliti jelovnik bez voćnog jogurta, uvek obratite pažnju na sastav i gramažu šećera i potrudite se da nađete one koji sadrže prave komade voća. Voćni jogurt može sadržati i 25g šećera po čašici.
4. Paradajz supa iz konzerve
Prema savršenom receptu, u paradajz supi bi bilo veoma malo šećera. Ipak, pojedini proizvođači, u paradajz supe dodaju ogromne količine šećera, kako bi popravili ukus i zamaskirali opor i kiseo ukus paradajza. Ako imate mogućnost, pravu paradajz supu napravite od svežih sastojaka, ili izbegavate paradajz supe u konzervi u čijem je sastavu naznačena pozamašna gramaža šećera. Paradajz supa u konzervi može sadržati do 16g šećera.
5. Suvo voće
Već je poznato da voće sadrži prirodne šećere. Ipak, kada se voće suši, ono gubi vodu, pa se povećava koncentracija šećera. Sušeno voće sadrži vlakna i druge nutrijente, pa je ipak zdravije od običnih slatkiša. Najbolje je konzumirati sveže voće, a obratite pažnju na unos suvog voća, posebno ako držite dijetu.
NE PROPUSTITE: Postizanje i održavanje idealne kilaže + Recept za integralne mafine
Ne dozvolite da vas skriveni šećeri pokolebaju na vašem putu do zdravlja i savršene linije. Veoma je bitno da uvek obratite pažnju na sastav svih namirnica koje kupujete, posebno ako je reč o unapred pripremljenim jelima. Voćni jogurti bez puno masti i suvo voće, mogu biti kvalitetna užina, ali u veličinama porcija ne bi trebalo preterivati. Da biste bili sigurni da je vaš plan ishrane zaista ono što je vašem organizmu potrebno, konsultujte se sa lekarom ili nutricionistom.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari