Čukalj možete prepoznati kao izbočinu koja se javlja u korenu nožnog palca. Nastaje kada je palac sabijen uz susedni prst, pa zglob palca postaje veći i uočljiv. Koža koja prelazi preko čuklja uglavnom je crvena i bolna. Ukoliko među ovim karakterističnim simptomima prepoznajete i svoje stanje, verovatno ste zaradili čukljeve. Čukalj se može pojaviti na oba palca, ili, ređe, samo na jednom. Stanje mogu pogoršati uske cipele, ali čukalj može biti i posledica nasleđa ili artritisa. Više o prevenciji, simptomima i nezi čukljeva, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da se efikasno rešite akni na dekolteu
Najlakše ćete prepoznati čukalj ako ispratite moguće simptome:
Kvržica koja se pojavljuje sa strane palca (može se povećavati tokom dužeg vremenskog perioda)
Oticanje, crvenilo i jači bol oko zgloba palca
Pojava žuljeva na mestu gde se palac i prst međusobno preklapaju
Uporan bol u palcu koji ne prolazi
Ograničeno pokretanje palca, ukoliko je promena uzrokovana artritisom
Foto: izvor
Iako čukljevi u većini slučajeva ne zahtevaju medicinski tretman, obavezno se obratite lekaru ukoliko primetite sledeće promene:
Uporni bol u prstu i stopalu koje se ne menja mesecima
Smanjena pokretljivost palca i stopala
Nemogućnost nalaženja odgovarajuće obuće, zbog veličine čuklja
Postoji više teorija koje objašnjavaju zašto dolazi do pojave čukljeva. Među mogućim razlozima natanka čukljeva su i genetska predispozicija, povrede stopala ili urođene nepravilnosti u razvoju stopala. Čukljevi se povezuju i sa određenim tipovima artritisa, ako što je reumatoidni artritis. Mišljenja eksperata se razlikuju po pitanju uske obuće. Pojedinci smatraju da uska obuća može izazvati pojavu čukljeva, dok drugi tvrde da uska obuća može biti odgovorna samo za pogoršanje već postojećeg stanja.
Povedite računa i o faktorima koji bi mogli izazvati pojavu čukljeva:
Visoke potpetice - visoka potpetica sabija prste u prednji deo cipele, pa su prsti često zbijeni.
Neudobne cipele - osobe koje nose neudobnu obuću (uske cipele, cipele sa visokom potpeticom, cipele "u špic") su pod većim rizikom od pojave čukljeva na nožnim palčevima.
Reumatoidni artritis - ukoliko patite od upalnih oboljenja zglobova, veća je verovatnoća za pojavu čukljeva.
Nasleđe - predispozicija za pojavu čukljeva može biti deo porodičnog nasleđa.
U većini slučajeva, čukljevi neće izazvati dodatne zdravstvene probleme. Međutim, moguće su određene zdravstvene komplikacije, koje se mogu povezati sa čukljevima:
Burzitis - predstavlja upalu vrećica ispunjenih tečnošću, koje se nalaze oko zglobova.
Metatarzalgija - izaziva upalu i bol u korenu stopala.
Po pitanju prevencije, savetujemo da oprezno birate obuću. Birajte cipele koje daju dovoljno prostora za udobnost vaših prstiju, kao i adekvatan prostor između najdužeg prsta i kraja cipele. Obuća bi trebalo da se prilagođava obliku vašeg stopala, bez dodatnog pritiskanja ili stezanja prstiju.
NE PROPUSTITE: Inficirane urasle dlačice - tretman i moguće komplikacije
Ako ste primetili znakove čukljeva na svojim stopalima, prvi korak je da izbacite svu neudobnu obuću. Cipele koje ne odgovaraju obliku vašeg stopala, izazvaće samo dodatni bol. Bol u čukljevima koji je neizdrživ, može se rešiti operacijom. Obratite se lekaru ukoliko bol u zglobu palca ne prestaje duži vremenski period i ukoliko primetite otok i crvenilo. Brinite o svojim stopalima, kako biste izbegli pogoršanje stanja.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari