U prvim mesecima veze, bitni smo samo mi i partner. Sve radimo jedno za drugo i trudimo se da provedemo što više vremena zajedno. Ipak, u svakoj vezi dođe trenutak kada je vreme da upoznamo porodicu i prijatelje svog partnera. Partnera biramo sami, a porodicu, kako svoju - tako ni njegovu, ne možemo da izaberemo. Partnerovi roditelji su osobe koje su ga odgojile, vaspitale i pružile mu mnogo ljubavi. Ljubav prema vašem partneru, a njihovom detetu, je ono što vas u velikoj meri povezuje. Ipak, situacija ponekad ne teče tako glatko, pa se dogodi da se međusobno ne razumemo. Partnerovi roditelji zameraju nama, nama se ne sviđaju ponašanje i stavovi partnerovih roditelja, pa svi zajedno prolazimo kroz krizu. Šta da radite ako se ne slažete sa partnerovim roditeljima - savete potražite u nastavku.
NE PROPUSTITE: Zašto su zajednički porodični obroci toliko važni
Problemi u odnosu sa partnerovim roditeljima ponekad nastaju zbog jednostavnih razlika u karakteru. Ponekad se ne slažemo ni sa svojim roditeljima, pa ne možemo očekivati da će sa partnerovim uvek cvetati ruže. Ipak, partnerovi roditelji ponekad mogu vas kriviti za neispunjena očekivanja i želje. Promene koje partner donese u svojim planovima, njegovi roditelji ponekad mogu shvatiti i kao vaš prtisak. Ukoliko odlučite da se odselite daleko, kilometre koji vas dele, partnerovi roditelji će ponekad pokušati da nadoknade upornim javljanjem, brigom i mešanjem u vaše planove. Takvo ponašanje može da dovede do stresa na obe strane.
Bitno je da postavite granice i otvoreno razgovarate. Prvo razgovarajte sa partnerom i objasnite mu koliko želite da budete u kontaktu s njegovom stranom porodice. Naravno, i partner ima pravo da da predloge u vezi kontakta s vašom porodicom. Redovno viđanje ne znači svima isto: za neke je to nedeljni ručak, a za druge viđanje za vreme praznika. Ukoliko do neslaganja dolazi već sa partnerom, vreme je da radite na kompromisu i sutaciju postavite onako kako vam najviše odgovara.
Stavite se u poziciju partnerovih roditelja. Ovo je svakako lakše reći nego učiniti, ali ako uspete da posmatrate svoj odnos sa partnerom očima njegovih roditelja, sigurno ćete bolje razumeti i neke njihove postupke i stavove. Iako je reč o vašem partneru, a njihovom detetu, malo ljubomore može da se pojavi i ugrozi vašu bliskost. Kritike pokušajte da razumete kao dobronamerni savet.
Kada osobu slabo poznajete, teško je i da uspostavite dobar odnos. Na samom početku, pozivajte na zajednička druženja. Možda vremenom otkrijete neka zajednička interesovanja, ili zajedno otktijete nove hobije. Ako se fokusirate na ono što vam je zajedničko i što vas povezuje, lakše ćete pregrmeti ono oko čega se ne slažete i ono što je kamen spoticanja. Zajedno pregledajte slike, raspitajte se kakav je partner bio kada je bio dete, zajedno se prisećajte uspomena. Sem što ćete saznati bitne informacije o svom partneru, koje vam možda sam ne bi ni otkrio, njegovi roditelji će osetiti vašu zainteresovanost i ljubav koju gajite prema njihovom detetu. Na ovaj način se gradi neraskidiva veza, zasnovana na jakim osećanjima prema dragoj osobi.
NE PROPUSTITE: Saveti za uspešno roditeljstvo dok se borite sa depresijom
Ukoliko planirate ceo život da provedete s partnerom, to znači da ćete veliki deo tog vremena provesti i sa njegovom porodicom. Vrlo retko se dešava da je neko sam na svetu i da sve svoje vreme može da posveti isključivo vama. Radi dobrih odnosa sa partnerom, potrudite se da budete u dobrim odnosima i sa njegovim bližnjima. Velika prijateljstva se možda pojave posle dužeg druženja, ali se za početak potrudite da budete pozitivni, otvoreni i da pokažete razumevanje. Ukoliko s druge strane nailazite na netrpeljivost, situaciju objasnite partneru. U zajedničkom je interesu da za svaki mogući problem u komunikaciji sa najbližima, nađete rešenje.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari