Roditeljstvo je samo po sebi zahtevan zadatak, čak i kada nema otežavajućih okolnosti. Često potrebe dece moramo da stavimo ispred sopstvenih potreba, a njihova dobrobit postaje prioritet. Čak i kada smo svesni da nam je preko potreban odmor i fokus na svoje zdravlje, primarni cilj nam je da dete bude srećno i zadovoljno. Dodatna poteškoća nastaje ako u toku roditeljstva, moramo da se nosimo sa simptomima ozbiljne mentalne bolesti, kao što je depresija. Savete za uspešno roditeljstvo, čak i kada ste pod mračnim oblakom depresije, potražite u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da nađete vremena za sebe - vodič za zauzete mame
Ozbiljna depresija roditelja, može nepovoljno da utiče na decu. Studije pokazuju da postoji veza između roditeljske depresije i pojave anksioznosti i bihejvioralnih problema kod potomstva. Ne samo da su deca genetski sklonija tipu mentalne bolesti od koje boluje i roditelj, nego mentalna bolest roditelja stvara stresno okruženje u domaćinstvu, koje ima negativne posledice po najmlađe.
Ukoliko bolujete od depresije ili depresivnog poremećaja, sigurno ste i sami svesni koliko simptomi mogu nepovoljno da utiču na vaše svakodnevno funkcionisanje. Depresija je kompleksna mentalna bolest, a znakovi bolesti variraju od osobe do osobe. Ako roditelj nema energije, volje ni želje da ustane iz kreveta, biće mu teško da ispuni osnovne potrebe dece. Igra, zabava i kvalitetno provedeno vreme s mališanima, u tim trenucima su misaona imenica. Takva situacija za rezultat ima da se deca moraju oslanjati na sopstvene sposobnosti, ili pomoć drugih članova porodice. Opšte je poznato da su deca pravi mali sunđeri, kada je reč o upijanju informacija. Posmatrajući depresivnog roditelja, deca često nauče pogrešne mehanizme u borbi sa stresorima i životnim problemima. Ukoliko primeti neželjene promene u ponašanju deteta, kao posledicu svoje mentalne bolesti, depresivni roditelj će često osećati krivicu, što će dodatno otežati simptome depresije. Tako nastaje začarani krug.
Kada god se suočavate sa problemom, tražite pomoć i rešenje problema. Tako bi trebalo da bude i u ovom slučaju. Sem što bi trebalo da potražite pomoć stručnjaka za suočavanje sa depresijom, potražite i pomoć u vezi roditeljstva. U porodičnim savetovalištima ili od psihoterapeuta, zatražite smernice, kako biste se što bolje nosili sa ulogom roditelja, dok se rešavate svojih mentalnih demona. Profesionalac će prepoznati i upozoriti na sve promene u ponašanju i simptome koji ukazuju da dete pati ili da mu je neophodna promena stanja. Potažite pomoć i za svoje dete. Iako osećate da je pravi problem u vama i vašoj psihi, dete takođe oseća posledice bolesti. Psihoterapeut može pomoći detetu i naučiti ga kako da se nosi sa situacijom i kako da komunicira i ojača vašu vezu. Tretmani pomažu detetu da se izbori sa emocionalnim problemima i promenama u ponašanju. Tako se prekida začarani krug nerazumevanja i osećanja krivice.
Pomoć, naravno, potražite i za sebe. Depresija otežava svakodnevni život. Ponekad jednostavne obaveze deluju kao ogroman teret i mučenje. Simptomi depresije zahtevaju medicinski pristup. Psihijatar će vam prepisati adekvatnu terapiju, koja je najčešće ispraćena i seansama psihoterapijskog razgovora. Ukoliko se obratite stručnjaku, olakšavate situaciju sebi, ali i svom detetu. Kada simptomi depresije postanu podnošljiviji ili se sasvim povuku, i vi ćete moći ponovo da uživate u životu, a samim tim i da budete najbolji roditelj svojim mališanima.
NE PROPUSTITE: Razvod braka - kako da dete što manje pati
Biti roditelj dok vam je depresija za vratom, ne mora biti mračan scenario bez izlaza. Bitno je samo da skupite dovoljno snage i energije, da potražite pomoć okoline i stručnog lica. Zajedničkim snagama ćete se izboriti sa svim problemima i nevoljama, a uspećete i da ispratite sve promene u ponašanju dece, kao i uzroke nastalih promena. Ne gubite nadu, izlaz postoji!
NAJPOPULARNIJI Komentari