Kada pomislimo na pilates, prvo što nam na um pada obično je velika lopta plave boje. Iako je pilates oblik rekreacije za koji već dugo znamo (često i praktikujemo), dešava se da pojedine predrasude prosto odbiju početnike. Predrasude su vezane za potrebnu opremu, mešanje ovog vida rekreacije s drugima (poput joge i vežbi istezanja), pa čak i podelu po polovima. Više o predrasudama vezanim za pilates i kako da ih razbijemo, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: 3 top pilates vežbe za zatezanje zadnjice
1. Za pilates je neophodna prateća oprema
Iako velika lopta jeste jedan od delova pilates opreme, nije jedini - a, svakako ne i deo opreme bez kog se ne može. Pored ove lopte, koriste se i male lopte (veličine manje od prosečne lopte za decu), pilates palice, kao i pilates trake. Iako je kreator ovog načina vežbanja predvideo dodatnu opremu, ipak se ovi komadi opreme najčešće koriste. Međutim, pilates je moguće praktikovati i bez opreme – na podlozi za vežbanje koja može biti profesionalna (joga podmetač) ili mogu biti u pitanju i pazl sunđeri za decu. Suština je u čuvanju kolena i kičme od tvrdog poda. Neke vežbe se rade u stojećem položaju, tako da je deo programa moguće praktikovati i bez ikakvog vida podloge (što ne preporučujemo).
Pilates se radi bez obuće – u čarapama ili bez njih, tako da vam nisu potrebne ni neke posebne patike. Kada je u pitanju donji deo, na vama je da odaberete da li vam je lakše da vežbate u šorcu, helankama ili donjem delu trenerke.
2. Pilates i joga su isto
Iako postoje sličnosti, pilates i joga su nastali na različitim podnebljima, sa različitim ciljevima. U oba slučaja, jedna od najbitnijih stavki je ravnoteža duha i tela. Međutim, joga i pilates pristupaju pokretu iz različitih uglova, praktikuju se drugačije tehnike disanja (pilates zahteva jak, ponekad isprekidan izdah, dok joga zahteva mirno, dublje disanje) i posledično - ne koriste isti program vežbi. Takođe, a u vezi s prethodno navedenom zabludom – za jogu skoro nikad nije potrebna oprema (izuzeci su nove vrste joge, npr. joga u vazduhu), dok je u pilatesu oprema ponekad uključena u program (zavisi od preferencija instruktora i potreba polaznika samog kursa).
3. Pilates je lagan
Jedna od najčešćih predrasuda jeste da je pilates previše lagan i da ga svako može praktikovati. Možda ne tako očigledno kao kardio trening, ali i pilates izaziva upale mišića, koje su nam skoro pa uvek znak da smo nešto radile i da nam je telo pretrpelo određenu dozu napora. Pilates vežbe možda izgledaju lako, ali ukoliko se rade pravilno, sa adekvatno procenjenim brojem ponavljanja, predstavljaće pravi izazov čak i za ljude „u kondiciji“. Na početku je moguće da nećete biti u stanju da do kraja sprovedete svaku vežbu, zbog nedovoljne razgibanosti, ali je napredak vremenom evidentan.
4. Pilates = vežbe istezanja
Vežbe istezanja služe opuštanju mišića nakon vežbanja, odnosno smanjivanju napetosti prethodno aktiviranih mišića. Kao i drugi vidovi vežbanja - pilates angažuje mišiće. Da li ste znali da su trbušnjaci i čučnjevi takođe deo pilates programa? Složićemo se da ni trbušnjaci ni čučnjevi nikako ne spadaju u lagane, kao ni u vežbe istezanja.
5. Pilates je za žene
Povezano sa prethodnom predrasudom – da su u pitanju lake vežbe, odnosno vežbe istezanja, nameće se i predrasuda da pilates nije za muškarce. Ukoliko ste pomislile da bi bilo neobično videti muškarca na treningu pilatesa, imajte na umu činjenicu da je tvorac pilatesa muškarac!
NE PROPUSTITE: 7 pilates vežbi za zatezanje bez lopte - trening kod kuće
Nadamo se da smo uspeli da razbijemo najčešće zablude o pilatesu i da ćete mu, ako već niste, dati šansu u narednom periodu. Pored očekivane razgibanosti, garantujemo da ćete se osećati jače i da će vam držanje biti pravilnije.
NAJPOPULARNIJI Komentari