Redovna fizička aktivnost se definitivno preporučuje kao deo zdravog životnog stila, i način da uvek budete u formi, kao i da održavate vitku liniju. Tu su mogućnosti raznolike - trčanje, plivanje, bavljenje sportom, grupni treninzi itd. Dok postoje oni koji uvek radije biraju trening na otvorenom, tu su i oni vežbači kojima je teretana draža opcija, zbog raznolikosti sprava, kardio programa, kao i tegova, koji pospešuju efikasnost određenih vežbi. Međutim, o kom god tipu treninga da se radi, postoje i određene nuspojave, koje su uglavnom bezazlene, ali o kojima je ipak potrebno da budete informisani, kako biste ih predupredili.
U nastavku otkrivamo sve što treba da znate o neželjenim efektima treniranja.
NE PROPUSTITE: Fit život - kako da zavolimo zdrav način života?
Upala mišića
Pod upalom mišića se uglavnom podrazumeva sindrom odloženog bola u mišićima koji se javlja od 24 do 72 sata nakon vežbanja, a naročito je intezivan ukoliko vežbate prvi put posle duže pauze, bez obzira o kom se tipu treninga radi.
Ovo je normalna rekacija mišića koji su bili neaktivni, a posledica je mikropovreda, kao i produkata metabolizma koji nastaju usled treniranja. Može biti pogođena samo specifična grupa mišića, a nekad se bol širi na celo telo, što može znatno otežati normalno funkcionisanje, odnosno kretanje.
Savet je da, ukoliko počinjete, budite umereni sa treningom, a ako je upala mišića već nastala, onda vam od pomoći može biti da pijete što više vode, kao i odete ne neku relaks masažu celog tela.
Prekomerno grčenje mišića
Grčevi u mišićima su direkrtna poslednica neravnoteže, odnosno gubitka elektrolita u organizmu, do čega i dolazi tokom vežbanja.
Kako biste to predupredili, potrebno je da unosite što više tečnosti tokom celog dana, ali i da tokom treninga uzimate vodu, kao i da se redovno zagrevate i istežete pre i posle treninga.
Svrab
Tokom fizičke aktivnosti, srce jače pumpa krv kroz vene i kapilare, na šta naši nervni završeci reaguju tako što šalju signal mozgu da su preopterećeni, a tipičan signal jeste pojava svraba.
Problemi sa probavom
Pokreti koje izvodite tokom treninga bukvalno "razbuđuju" sve vaše organe, što se posebno odražava na probavni sistem, koji biva posebno nadražen, odnosno vi dobijate iznenadan nagon za pražnjenjem.
Ovo je posebno specifična pojava za trkače, pa čak postoji i stručan terrmin za to - trkačka dijareja.
Savet je da izbegavate da jedte minimum dva sata pre treninga.
Mučnina
Unutrašnji organi tokom treninga bivaju, kao što smo upravo napomenuli, uzburkani, pa se javlja neprijatna senzacija mučnine, kao i nagon za povraćanjem.
Trudite se da danima kada znate da ćete trenirati konzumirate minimalno vlakana. Takođe obratite pažnju koja vrsta namirnica vam najviše smeta prilikom treniranja.
Sindrom hladnog stomaka
S obzirom na to da tokom treniranja sva krv odlazi u mišiće dolazi do "hlađenja" unutrašnjih organa, što se manifestuje tako što vaš stomak na dodir biva hladan.
Ovo je potpuno bezopasna pojava, koja nestaje odmah nakon treninga.
Vrtoglavica
Može se desiti da se tokom vežbanja javi iznenadna vrtoglavica, pogotovo ako je visoko intezivan trening. Tada ne treba da se forsirate, već da stanete i da napravite pauzu.
Takođe, uvek praktikujte zagrevanje i postepeno uvođenje u tempo treninga.
Urasli nokti
Ovo je vrlo česta pojava, i to naročito kod trkača, jer dolazi do "nabijanja" prstiju na nogama u ivicu patika, odnosno do urastanja nokta, što može biti vrlo bolno.
Povedite računa prilikom izbora patika, i redovno praktikujte medicinski pedikir, kako biste uspešno sanirali ovu vrstu problema.
NE PROPUSTITE: Kako da izaberete pravu težinu tega za svaki tip vežbe
Verujemo da će vam ove informacije biti korisne i da će unaprediti vašu rutinu vežbanja.
Foto: izvor
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari