Teško je održavati strogu rutinu zdravog života. Sasvim je razumljivo da povremeno poželimo čašu vina, nekoliko dodatnih sati sna ili odlučimo da nekoliko sezona omiljene serije pogledamo u cugu. Međutim, naši životni izbori mogu značajnu uticati na funkcije mozga, čak i kada to nije očigledno na prvi pogled. Navike koje mozak uskraćuju za važne nutrijente ili nepovoljno utiču na moždane ćelije, mogu da izazovu pojavu mentalnih poremećaja poput anksioznosti i depresije, pa i bolesti poput Alchajmerove bolesti, moždanog udara ili epilepsije. U nastavku saznajte koje loše navike nepovoljno utiču na naše mentalne sposobnosti.
NE PROPUSTITE: Kako da se svako jutro probudite psihički i fizički odmorni
1. Preskakanje doručka
Preskakanje doručka za posledicu ima nizak nivo šećera u krvi. Mozak koristi više energije od bilo kog drugog organa i troši oko 20% dostupne glukoze. Deo energije, mozak usmerava na slanje signala drugim delovima tela, dok je ostatak usmeren na održavanje centralnog nervnog sistema. Ukoliko mozgu uskraćujete preko potrebne nutrijente, on postaje manje stimulisan i ima duže vreme reakcije. Ako ste ujutru zamišljeni i potrebno vam je dosta vremena da se konačno razbudite i "proradite", redovan doručak može pomoći!
2. Deprivacija sna
Sigurno vas ne iznenađuje činjenica da premalo sna nepovoljno utiče na funkcionisanje moždanih procesa. Premalo sna znači i premalo odmora za neurone. Krajnji rezultat jeste da se osećamo tromo i bezvoljno, refleksi su nam usporeni i slabije opažamo. Sve to može negativno uticati na komunikaciju, odnos s ljudima, kao i poslovne obaveze. Ukoliko ste hronično nenaspavani, ovi simptomi mogu postati trajni. Kada smo u škripcu s vremenom, najlakše je zakinuti na snu. Ipak, vodite računa da ukoliko kvalitetan san ne postane vaš prioritet, nećete moći optimalno da funkcionišete, pa će i svaki zadatak oduzimati više vremena nego što vam je realno neophodno.
3. Prejedanje
Studije pokazuju povezanost između gojaznosti i demencije. Ukoliko ishrana nije balansirana, često u telo ne unosimo dovoljno vitamina i minerala. U tom slučaju, čak i kada unosimo dovoljno hrane, naš mozak ostaje gladan energije. Bitno je da konzumirate namirnice koje će biti i hrana za mozak, a ne samo brzo rešenje za nervozan želudac.
4. Pušenje
Već smo upoznati sa većinom loših posledica koje ova nezdrava navika ima po naš organizam. Pušenje oštećuje membrane svih ćelija, pa tako i neurona. Neuroni su ćelije mozga koje su zadužene za održavanje ravnoteže, koordinaciju i sve motorne veštine. Pušenje nepovoljno utiče i na korteks, gde se odvijaju procesi vezani za jezik, pamćenje i percepciju. Odvikavanje od pušenja će pozitivno delovati na celo telo, pa tako i na mozak. Iako su neželjeni efekti ponekad trajni, što pre se rešite ove loše navike, vaš mozak će vam biti zahvalan.
5. Dehidriranje
Naše telo čini 70% vode. Logično je da je za sve procese, uključujući i neuronske, neophodna dobra hidriranost. Posledice dehidriranja se uočavaju vrlo brzo. Istraživanja pokazuju da intenzivan trening u trajanju od 2 sata, bez preko potrebnog hidriranja, može dovesti do kognitivnog nazadovanja. Dehidriranje najviše utiče na mogućnost rešavanja kompleksnih problema, koordinaciju i održavanje pažnje. Ne morate voditi računa da svakodnevno popijete istu količinu vode. Jednostavno, kad god osetiti žeđ, znajte da je vreme za hidriranje organizma. Ukoliko pijete umerene količine vode tokom celog dana, stanje ostaje uravnoteženo, a mozak radi besprekorno!
NE PROPUSTITE: Kako da očistite telo od toksina uz pomoć 3 prirodna napitka
Većina navedenih štetnih navika se vrlo lako menja. Odvojite malo više vremena ujutru i pripremite zdrav doručak. Birajte kvalitetne obroke, koji će biti hrana i za telo i za um. Na vreme idite na spavanje, kako bi kvalitetan san okrepio celo telo i optimizovao vaše mentalne sposobnosti. Kad god osetite žeđ, popijte vode i vodite računa da se dovoljno hidrirate. Loše navike, poput pušenja, potrudite se da što pre izbacite iz svoje rutine. Promene će uskoro biti uočljive, a vaše telo će vam biti zahvalno.
NAJPOPULARNIJI Komentari