Prerađena hrana je svaka hrana koja je konzervirana, kuvana, zamrznuta, pasterizovana ili upakovana. Možete uživati u mnogim prerađenim namirnicama, uključujući konzervirano povrće, smrznuto voće i pasterizovane mlečne proizvode. Međutim, neki visoko obrađeni proizvodi su puni soli, šećera, aditiva i konzervansa, što može naštetiti vašem zdravlju. Smanjenje unosa ove visoko obrađene hrane jedan je od najefikasnijih načina da poboljšate svoje zdravlje i poboljšate kvalitet svoje ishrane.
Saznajte kako da izbegnete prerađenu hranu u svakodnevnici.
NE PROPUSTITE: RECEPT ZA UKUSAN SMUTI NAPITAK KOJI REGULIŠE NIVO HORMONA TOKOM PMS-A
Kada je u pitanju ishrana, prerađena hrana je loše ocenjena. Nutricionisti je često smatraju nezdravom i punom aditiva, konzervansa i veštačkih sastojaka.
Šta sve podrazumevamo pod prerađenom hranom?
Prerađena hrana uključuje konzervirano povrće, smrznuto voće i pasterizovane mlečne proizvode. Međutim, neki visoko obrađeni proizvodi su puni soli, šećera, aditiva i konzervansa — ovo uključuje mnoge žitarice za doručak, grickalice (čips), meso za ručak (koje je već polu-spremljeno), viršle i kobasice (mnoge sadrže nitrite), kolačiće (često sa visokim sadržajem zasićenih masti), pa čak i „zdrave“ grickalice poput energetskih pločica (mnoge sadrže dodat šećer i natrijum).
Mnoge od ovih visoko obrađenih namirnica su dobre u umerenim količinama kao povremeno uživanje ili nagrada nakon zdravog obroka. Ali, kada ovi proizvodi čine najveći deo vaše ishrane, oni doprinose povećanju telesne težine, lošem zdravlju i povećanom riziku od hroničnih bolesti kao što su bolesti srca.
Analizirajte etikete
Ako upakovana hrana sadrži više od pet sastojaka na listi sastojaka (uključujući začine, arome i boje), verovatno bi trebalo da je vratite na policu. Visokokvalitetna hrana sadrži samo jedan ili dva jednostavna sastojka. Na primer, ako puter od kikirikija sadrži samo kikiriki i možda so — u njemu nema ničeg drugog, ali ako ima još dodataka, potražite drugi proizvod! Ovo pravilo ne važi za upakovanu, svežu hranu kao što su brokoli ili šargarepa jer ne dolaze sa etiketama!
Kada ste u prodavnici, prolazi su ispunjeni prerađenom hranom. Od smrznutih jela do slatkih žitarica i čipsa, lako se možete zaneti kada kupujete hranu. Ali dok ovi upakovani proizvodi mogu da uštede vreme, oni su takođe puni natrijuma i drugih konzervansa koji mogu doprineti gojaznosti i lošem zdravlju.
Jedite neobrađenu hranu
Prerađena hrana je svaka hrana koja je konzervisana, kuvana, zamrznuta, pasterizovana ili upakovana. Jedite više sveže hrane u prirodnom stanju kad god je to moguće. Prerađena hrana je zgodna, ali takođe ima tendenciju da sadrži više natrijuma, šećera, rafinisanih žitarica i nezdravih masti od sveže hrane. Visoko obrađenoj hrani često nedostaju vlakna i drugi važni hranljivi sastojci koji vam pomažu da se duže osećate siti i podržavaju vaše zdravlje.
Foto: izvor
Pronađite alternativu
Zamena rafinisanih žitarica celog zrna je jedan od najjednostavnijih načina da smanjite unos prerađene hrane. Evo nekih od najvećih razlika između celih i rafinisanih žitarica:
Vlakna - Cela zrna sadrže više vlakana od prerađenih žitarica, što vam pomaže da se duže osećate sito i može pomoći u smanjenju nivoa holesterola. U stvari, istraživanja pokazuju da ljudi koji jedu više vlakana imaju manji rizik od srčanih oboljenja, dijabetesa i određenih vrsta raka.
Veća zrna - Cela zrna imaju veću nutritivnu vrednost od prerađenih zrna, što im daje fizički zadovoljavajuću teksturu i sprečava ih da se prebrzo razlože u vašem digestivnom sistemu.
Prerađena zrna - Žitarice koje se ne smatraju „celim“ ili „rafinisanim“ su one koje su mlevene u brašno i modifikovane da bi se poboljšala svojstva pečenja i rok trajanja. To uključuje hleb, pecivo, mafine, krekere, kolačiće, — u suštini sve što sadrži brašno kao sastojak (a ponekad i proizvode gde ono nije ni navedeno kao sastojak). Primeri uključuju beli hleb, belu testeninu, beli pirinač, instant ovsene pahuljice i tortilje napravljene od belog brašna.
Počnite da redovno kuvate
Jesti manje hrane koja dolazi u pakovanjima jedna je od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje. Ne morate odustati od sve prerađene hrane; samo pokušajte da napravite više obroka kod kuće tako što ćete kuvati sa celim namirnicama kao što su voće, povrće, orasi, semenke, mahunarke i zdrave masti.
Dajte svojoj omiljenoj prerađenoj hrani zdraviji preokret tako što ćete je ponovo kreirati u svojoj kuhinji, na sopstven način. Ovo vam daje potpunu kontrolu nad onim što stavljate na tanjir dok vam omogućava da eksperimentišete sa zanimljivim, novim i svežim sastojcima.
Ključno je da povrće postane važan deo svakog obroka
Dodajte spanać u umućena jaja, dinstajte brokoli kao jednostavan prilog ili stavite šargarepu ili karfiol u čorbu. ostoji mnogo načina da uključite povrće u svoje obroke kako biste jeli manje prerađene hrane i živeli zdravije.
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari