Svi se mi u životu konstantno suočavamo sa mnogo izbora i ponekad možemo biti nesigurni u donošenju prave i najpovoljnije odluke za nas. Često, što je ishod veći i više utiče na naš život u finansijskom, emotivnom ili nekom drugom smislu, mi smo još neodlučniji u strahu da ne donesemo pogrešnu odluku i posledica koje ona nosi.
Dobro donošenje odluka zahteva veštine poput kritičkog mišljenja, emocionalne inteligencije i sposobnosti da se izvode zaključci iz ograničenih informacija. Vežbanjem i iskustvom, i vi možete poboljšati svoje sposobnosti donošenja odluka i postati efikasniji u suočavanju sa različitim izazovima u životu. U ovom tekstu ćemo se fokusirati na razumevanje procesa donošenja odluka i rešavanja problema, kao i na identifikovanje i primenu različitih tehnika i alata za efikasno upravljanje ovim procesima.
Da li ste znali da se procenjuje da prosečna odrasla osoba u toku samo jednog dana donese oko 35 000 svesnih odluka, od onih trivijalnih, pa sve do onih veoma važnih?
Razmislite na trenutak, koliko ste odluka doneli danas od trenutka od kada ste se probudili, do sada?
Da li da odložim alarm još pet minuta?
Da li da prvo namestim krevet ili operem zube?
Šta da doručkujem?
I tako dalje, i tako dalje... naravno neke stvari radimo automatski i uopšte ne razmišljamo o njima, to su naše navike i rutine, i naš mozak ih automatski obavlja (zato je važno da gradimo zdrave i produktivne navike, ali o tome drugi put).
Glavno pitanje je: Zašto su nam veštine odučivanja važne?
Naš život je zapravo rezultat i direktna posledica naših odluka.
Na primer, pozitivna posledica odluke da se zdravo hranimo i redovno vežbamo je naše dobro zdravlje i vitalnost. Posledica dobrog finansijskog stanja i samoostvarenja zavisi od toga koje ćemo studije upisati, kojoj profitabilnoj poziciji ćemo težiti i koliko ćemo čvrsto odlučiti da ostanemo dosledni na svom profesionalnom putu.
Dakle, donošenje odluka i rešavanje problema su ključne veštine za uspeh u ličnom i profesionalnom životu.
Kada donosite važnu odluku, treba da napravite listu svojih životnih ciljeva i vrednosti koje su u vezi sa odlukom koju donosite, na primer ukoliko se vaša odluka tiče posla:
Intergritet – biti iskren i pošten u radu i odnosima sa kolegama i klijentima.
Profesionalizam – obaviti svoj posao apsolutno profesionalno.
Odgovornost – preuzimanje odgovornosti za svoje postupke i odluke.
Efikasnost – sposobnost da se obavlja posao brzo i efikasno
Zdravlje i ravnoteža – održavanje zdravog mentalnog životnog stila između poslovnog i privatnog života.
To su primeri vrednosti u vezi sa poslovnom odlukom, kod emotivne možete dodati vernost, iskrenost i tako dalje. Za svaki aspekt svog života treba da imate utemeljene vrednosti i ciljeve i biće vam mnogo jednostavnije da uvek odaberete najbolju odluku u datoj situaciji, vaše vrednosti vam služe kao smernice za jednostavnije donošenje izbora.
Postoji četiri načina donošenja odluka, hajde da vidimo koji su i koje prednosti i mane imaju kako bi u budućnosti znali kada i za koji način da se opredelite:
Donošenje odluke koristeći intuiciju
Intuicija je zasnovana na našem prethodnom iskustvu koje naš mozak koristi kada je potrebno doneti neku brzu odluku (na primer, kada ste u prodavnici i birate sapun koji ćete kupiti i uzmete onaj koji ste već nebrojeno puta koristili). Pozitivna strana je što ovaj način štedi vreme, ipak nije moguće, a ni najpametnije koristiti se samo intuicijom prilikom donošenja odluka ili rešavanja nekih kompleksinih problema.
Donošenje odluke putem merenja
Ovaj proces oduzima malo više vremena ali je temeljniji. Mi zapravo merimo mane i prednosti kod određenih opcija i informacija. U toku merenja zapravo analiziramo i prikupljamo informacije naših opcija. Na ovaj način u stanju smo da eliminišemo opcije koje imaju više mana nego prednosti i samim tim sebi olakšamo odabir one opcije koja na kraju ima više prednosti nego mana (na primer, ovaj način možemo koristiti prilikom upisa na fakultet, izbora stana koji ćemo kupiti...)
Donošenje odluka oslanjajući se na druge
Ponekad, kada nismo u stanju da sami donesemo odluku, onda se oslanjamo na druge ljude. Na primer, pitamo prijatelje, članove porodice za iskustvo i savet ili koristimo internet pretraživajući iskustva drugih ljudi u vezi problema koji trenutno imamo ili odluke koje treba da donesemo.
Činjenica za razmišljanje: Ovim putem se zapravo udaljavamo od odgovornosti na neki način, jer prihvatajući savete i iskustva drugih imamo utisak da su oni umesto nas zapravo doneli odluku. To ne znači nužno da smo slabi i neodlučni, već da se verovatno radi o nekoj komplikovanoj, teškoj i važnoj odluci ili problemu.
Donošenje odluka testirajući opcije
Ovaj način donošenja odluka nije uvek moguće sprovesti u svakodnevnom životu, ali se često primenjuje u kompanijama.
Na primer, kada biramo posao ili fakultet ili grad u koji ćemo se preseliti, ne možemo tek tako isprobavati jedan, pa drugi, pa treći pa tek onda videti za koji opciju ćemo se odlučiti. Nije nemoguće, svakako postoje situacije u kojima možemo testirati naše opcije, ali to oduzima dosta dragocenog vremena. Ovaj način je primenjiv kod kupovine, gde možemo tragati za naš novi omiljeni prozvod.
U svakodnevnom životu se češće srećemo sa situacijama u kojima ipak moramo odlučiti nešto na osnovu informacija.
Da rezimiramo, najbolji način donošenja odluke je miks i kombinacija svih navedenih, naravno zavisno od situacije. Ipak, jedno je sigurno – ukoliko ne odstupamo od naših vrednosti i čuvamo svoj integritet, retko ćemo doneti pogrešnu odluku, a čak i ako ishod nije povoljan, znaćemo da smo ostali dosledni sebi.
Na koji vi način donosite odluke i da li ste neko ko je impulsivan ili mu treba dugo vremena?
Koju tehniku najčešće koristite?
Razmišljajte o ovoj temi – jer naš život je satkan od naših odluka, velikih, ali i onih malih!
Uostalom, naišli su hladni periodi i uskoro će Nova Godina, a šta radio tada? Pravimo spisak novih odluka! Neka nove budu sjajne, korisne i ispunjene očekivanjima!
Dajana je strastveni uživalac svake vrste umetnosti, pogotovo književnosti i filma. Studirala je sprsku književnosti i jezik, uvek je zainteresovana za filozofiju i psihologiju, to su teme koje uvek rado istražuje. Neka vas Dajanine kolumne inspirišu tako da postanete najbolja verzija sebe!
NAJPOPULARNIJI Komentari