PMS ili predmenstrualni sindrom može da nam poremeti raspoloženje, ali takođe možemo da se suočimo sa raznim bolovima i stanjima poput pada imuniteta, neodoljivoj potrebi za slatkišima, nadutošću, nervozom. Stručnjaci kažu da samo 10% žena nema nikakve simptome uoči menstrualnog ciklusa. One su prave srećnice, ali šta je sa ostalih 90%? Kako da preguramo ovaj period i kako da pretrpimo bolove koji nadolaze u toku ciklusa? Stalno se pitamo, da li je uopšte moguće da čitav mesec budemo raspoložene, zdrave i pune energije. Stručnjaci kažu da je moguće, ali su potrebna korigovanja u načinu i stilu života.
U nastavku, saznajte kako da lakše pregurate PMS i menstrualne tegobe.
NE PROPUSTITE: Sirova dijeta - prednosti i mane
Tokom PMS-a doživljamo niz fizičkih i psihičkih promena i ovi simtomi se ponavljaju iz meseca u mesec, i traju godinama. Postepeno jačaju do početka menstruacije, a onda se suočavamo sa bolom koji može da bude nesnosan i da zahteva redovno uzimanje lekova. Stručnjaci kažu da se na listi simptoma nalazi više od 100 različitih, ali da su najčešći: anksioznost, napetost, nervoza, depresivne i negativne misli, nesanica, gojenje, otečenost tela i naduvenost, glavobolje, pojačana želja za hranom i slatkišima, osetljivost i bol u telu, naročito grudima.
Kada je reč o ishrani, nutricionisti savetuju da jedete zdravu i laganu hranu, jer ona može da utiče na hormone. Izbegavajte unos alkohola i napitaka sa previše kofeina. Trebalo bi da izbegavate i prerađenu, tešku i masnu hranu i da jedete više povrća i voća, žitarica. U danima PMS-a vam je potrebno što više kalcijuma, magnezijuma, vitamina B6 i E, a njih možete naći u mlečnim proizvodima i ribi, u koštunjavom voću, u ribi, sočivu, pasulju, u soji, jajima, voću i povrću. Najbitnije je da vam ishrana bude zdrava i uravnotežena, kako se ne bi javljala povećana glad ili želja za slatkišima. Uz adekvatnu ishranu, možete da sprečite prejedanje. Hormoni će biti u balansu, pa ni sami PMS simptomi neće biti tako snažni i izraženi.
Mnoge žene izbegavaju da treniraju za vreme menstruacije ili nekoliko dana pred menstrualni ciklus, jer se bore sa teškim simptomima. Ipak, stručnjaci kažu da će vam lagane vežbe pomoći da se osećate bolje i da budete raspoloženiji. Određeni joga položaji mogu znatno da ublaže simptome PMS-a!
Savetuje se da pratite svoj ciklus, kako biste tačno znali kada će se menstruacija dogoditi. Postoji mnogo aplikacija u kojima beležite vreme, ali i simptome. Savetuje se da u tom periodu uvek sa sobom nosite tablete koje ćete popiti pre no što zavladaju veliki bolovo, jer ćete ih tako sprečiti. Čim krenu bolovi, zagrejte se i lezite. Vašem telu tada treba odmor, pa je dobro da se ušuškate. U danima menstruacije pazite na svoju ishranu i smanjite količinu nezdravih napitaka, gaziranih sokova i alkohola. Pijte čaj koji može da smanji simptome bola i da vas umiri.
U danima menstruacije postajete razdražljivi i previše osetljivi, pa se savetuje da izbegavate stresne situacije i da što više odmarate i da se opuštate. Prekomerno lućenje kortizola, hormona koji je povezan sa stresom može da poremeti čutav mesečni ciklus i da pojača simptome. Iskoristite ove dane da uživate uz neku novu seriju ili da pročitate knjigu za koju dugo niste imali vremena. Neka to bude mini-odmor u kome ćete uteći svim nepotrebnim obavezama i u kome ćete pobeći od stresnih situacija, koje samo pogoršavaju vaše zdravlje stanje.
NE PROPUSTITE: Prolećni detoks napitak - đus od kupusa
Uz ove savete, uspećete da pregurate lakše PMS i da se izborite sa menstrualnim bolovima.
NAJPOPULARNIJI Komentari