Sve više zdravstvenih stručnjaka preporučuje redovan unos cinka. Sigurno se pitate čemu uopšte služi cink i zbog čega je postao toliko važan za naš organizam. Postoji mnogo benefita o kojima ćemo danas pričati, jer je cink podrška našem imunom sistemu. Kao što sigurno znate, cink se može piti u tabletama, a možete ga unositi i putem ishrane. On učestvuje u sintezi proteina, i značajan je za mentalni i fizički rast i razvoj, može da reguliše hormone, doprinosi tome da organizam bude otporniji i jači, a može da smanji i prehlade i viruse. Spisak je zaista dug!
U nastavku saznajte zašto je cink važan i zašto ga treba redovno unositi!
NE PROPUSTITE: Ulje ruzmarina i njegovi fantastični benefiti po zdravlje
Zdravstvene prednosti cinka
Cink obavlja mnogo više funkcija u vašem telu nego što mislite. Na primer, pored toga što je on podrška vašeg imunog sistema, cink je potrebam za pospešivanje više od 300 enzima koji regulišu probavu, pomažu u normalnanom radu nerava i usklađivanju metabolizma. Ako niste znali najveća koncentracija cinka nalazi se u mozgu. Studije iz molekularne nauke, zaključile su da promene u ravnoteži cinka u mozgu mogu uticati na stanja koja uključuju starosno kognitivno starenje, depresiju i Alchajmerovu bolest.
Još jedna od glavnih uloga cinka je pomaganje telu da se oporavi. Cink je krucijalan po vaše ćelijske membrane jee im on pomaže da se obnavljaju, pored toga pomaže rastu ćelija i održavanju zdrave kože. Proteini zavisni od cinka igraju glavnu ulogu u ćelijama, uključujući i popravku DNK. Tako da možemo reći, da ako imate manjak cinka u vašem organizmu to može dovesti do problema sa kožom i usporenog zarastanja rana. Ova informacija biće vam značajna ukoliko se dugo boriti sa aknama na licu.
Nedostatak cinka može negativno uticati na vaša čula i apetit. Prema jednom nedavnom istraživanju, 35% do 45% odraslih osoba starijih od 60 godina imalo je unos cinka ispod prosečnih potreba. Ako ste ikada izgubili ova čulo mirisa i ukusa zbog bolesti, svesni ste koliko utiču na privlačnost hrane.
Najbolji izvori cinka u hrani
Ako želite doći do cinka prirodnim putem i to veoma brzo, možete ga naći u hrani životinskog porekla kao što su : ostrige (koje su na prvom mestu), govedina, rakovi, jastog, svinjetina i jogurt. Sa druge strane ako izbegavate veći unos životinjskog mesa možete ga naći i u : pečenom pasulju, semenu bundeve, semenu susama, indijskom orahu, leblebijama, sočivu, ovsenim kašama i žitaricama. Količina svakodnevnog unosa cinka može se lako dobiti kroz uravnoteženu ishranu.
Preporučeni unos cinka je 11 mg dnevno za muškarce starije od 19 godina i više, i 8 mg za žene starije od 19 godina. Moramo naglasiti da unos za trudnice i žene koje doje veći i on je između 11 do 12 mg dnevno.
Unošenjem cinka kroz hranu proširujete ukupan unos hranljivih sastojaka, jer hrana koja sadrži cink nudi druge važne hranljive sastojke koji mogu sadržati proteine, vlakna, vitamine, minerale i antioksidante koji štite vaše zdravlje.
Suplementi i dodaci cinka
Postoje brojne vrste dodataka cinka, uključujući cinkov glukonat, pikolinat, acetat i citrat, i razne oblike poput pastila kapsula i kapi. Nacionalni zdravstveni institut govori da rutinsko dodavanje cinka se ne preporučuje, a da se pre toga niste konusltovali sa svojim lekarom.
Ono što morate znati jeste da cink može smanjiti količinu antibiotika koje telo apsorbuje iz creva. Takođe, dodatni cink može smanjiti šećer u krvi kod ljudi sa dijabetesom tipa 2, što može uticati na potrebe za lekovima i kontrolu šećera u krvi. Kalcijum u velikim dozama smanjuje apsorciju cinka, a pokazalo se da uzimanje cinkovog sulfata sa crnom kafom smanjuje apsorpciju minerala za pola.
Rizici velikog unosa cinka
Prekomerni unos cinka može uzrokovati nus pojave kao što su: mučnina, povraćanje, gubitak apetita, grčevi u stomaku, dijareja i glavobolja. Takođe, višak cinka može poremetiti gvođe u vašem organizmu,oslabiti imunitet i smanjiti nivo HDL holesterola u krvi. Maksimalni unos cink to jest gornja granica iznosi 40 mg dnevno za sve odrasle osobe starije od 19 godina. Moramo naglasiti da dugotrajnim unosom cinka preko preporučene granice povećava rizik stetnih efekata po zdravlje, osim ako lekar ne propisuje i ne nadgleda dodatni cink za određeno zdravstveno stanje.
Saznajte i kako na prirodan način možete da osnažite svoj imunitet:
NE PROPUSTITE: Sve što treba da znate o lipolizi
Ako želite nabolje iskoristiti benefite cinka, predlažemo da jedete što raznovrsniju hranu punu raznog mesa i povrća. Ako se hranite na biljnoj bazi, uvrstite najbolje biljne izvore i budite sigurni da ih često kombinujete uz svaki obrok. Ako ste ipak zbog bolesti ili nečeg drugog ograničeni u svojoj ishrani obratite se lekaru za smernice i pitajte da li bi dodaci cinka mogli da odgovaraju vašem organizmu. Cink je jedan od najvažnijih hranljivih sastojaka za naše zdravlje, ali postizanje ravnoteže je vitalno za ubiranje njegovih blagodeti.
NAJPOPULARNIJI Komentari