U današnje vreme je skoro nemoguće da ne osetimo stres tokom jednog dana koji je pun obaveza, očekivanja, zadataka, nepredviđenih događaja. Stres je prisutan u svim našim životnim poljima i čini se da je tako teško da ga se u potpunosti oslobodimo.
U nastavku saznajte šta je hormon stresa i kako utiče na naše zdravlje!
NE PROPUSTITE: Top 3 pilinga za telo tokom hladnih dana
Iako svi znamo da stres utiče na zdravlje i dalje ne umemo da se na adekvatan način sa njim izborimo i da ga savladamo. Telo nam redovno šalje signale koje treba da protumačimo. Našem telu stres neverovatno smeta, jer utiče na zdravstveno stanje organizma. Stres ima negativne posledice na duže staze, pa je važno da o njemu vodimo računa već danas.
Kao što verovatno znate, stres može da bude fizički, psihički i emocionalni. Kada smo pod stresom, naše telo luči hormon kortizol u povišenoj meri, jer deluje na rad nadbubrežne žlezde. Kortizol lako dolazi u krvotok i ima negativan uticaj po naše zdravlje. Najčešći problemi uzrokovani kortizolom jesu gojaznost i problemi sa srcem i krvnim sudovima.
Kortizol je potreban našem organizmu - on nam pomaže da se lakše ujutru probudimo, pomaže nam da reagujemo u opasnim situacijama. Ipak, kada ga naše telo previše luči, dolazi do toga da on pravi probleme u našem organizmu. Naše telo nekada nije spremno da se izbori sa stresnim situacijama, i zato luči ovaj horomon. Ljudi sve češće imaju zdravstvenih problema zbog stresa, jer ignorišu činjenicu da im ubrzan način života i svakodnevni stres mogu ugroziti zdravlje. Ako primetite da ste sve češće nervozni i da ste pod konstantnom tenzijom, pokušajte da na tome da radite i da izdvojite vreme za sebe u kome ćete da se odmarate i da uživate u lepim stvarima. Iszina je da mnogi od nas nemaju vremena, ali zaista je neophodno izdvojiti vreme za sebe.
Povišen hormon stresa možete da primetite čak i ako niste stručnjak! On direktno deluje na digestivni sistem - može da izazove zatvor ili učestalu dijareju. Takođe, od simpotoma može da se javi i nesanica, malaksalost, bolovi u kostima i telu, hronični umor, pad imunog sistema. Da ste pod velikim stresom, pokazuje i to da gubite koncentraciju, da niste usresređeni, da se lako iznervirate ako sve ne ide kako ste planirali.
Ono što nas sve zanima jeste kako da se oslobodimo stresa i kako da izbegnemo zdravstvene nepogode?
Za početak, treba da promenimo ishranu. Ishrana treba da sadrži što više minerala i vitamina, pa je dobro da na našem meniju svakodnevno bude sveže voće i povrće, žitarice. Savetuje se i da uzimamo suplemente koji sadrže magnezijum, cink i kalcijum. Ovi minerali utiču na upale u organizmu i mogu da regulišu krvni pritisak.
Pored toga, možemo da počnemo sa konkretnim rešavanjem problema koji nas muče. Stručnjaci kažu da o ptoblemima treba otvoreno da razgovaramo sa svojim bliskim osobama, a ako to ne možemo, uvek možemo da se obratimo psihoterapeutu za razgovor i pomoć.
Savetuje se i da se svakodnevno opuštate i odmarate i da nađete u danu sat ili dva za sebe. Posvetite se novom hobiju, šetajte, čitajte, trenirajte, učite, pogledajte seriju, provedite sat vremena u vrućoj vodi, idite na masažu. Radite bilo šta što vas opušta, to će eliminisati stres.
NE PROPUSTITE: 5 najmoćnijih lekovitih biljaka koje vredi isprobati – reč nauke
Iako ne možemo da pobegnemo od stresa, uvek možemo da kortizol dovedemo u red, pre no što preuzme kontrolu nad našim telom.
NAJPOPULARNIJI Komentari